Budi dio naše mreže
Izbornik

Bez sustavne župne kateheze nema niti obnove župne zajednice

Priopćenje za javnost s Katehetske škole za župnu katehezu na temu: (Ne)mogućnost ostvarivanja dokumenta Hrvatske biskupske konferencije "Župna kateheza u obnovi župne zajednice – Plan i program", Zagreb, 19. i 20. rujna 2003.

U organizaciji Nacionalnoga katehetskog ureda Hrvatske biskupske konferencije i Zavoda za unapređivanje školstva Ministarstva prosvjete i športa Republike Hrvatske u prostorijama župe sv. Antuna Padovanskog na Svetom Duhu 19. i 20. rujna 2003. održana je Katehetska škola za župnu katehezu na temu: (Ne)mogućnost ostvarivanja dokumenta Hrvatske biskupske konferencije “Župna kateheza u obnovi župne zajednice – Plan i program”.

Pozdrav sudionicima uputili su mons. dr. Marin Srakić, biskup đakovački i srijemski i predsjednik Vijeća HBK za katehizaciju, fra Ilija Miškić, ministar provincijal Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca te dr. Ivica Pažin, predstojnik NKU-a HBK. O sadržaju i načinu rada KLJŠ progovorio je viši savjetnik i voditelj Povjerenstva za župnu katehezu NKU-a HBK mr. Žarko Relota.
Prvo izlaganje održao je Mr. Žarko Relota, na temu “Prikaz provedbe dokumenta HBK #!Župna kateheza u obnovi župne zajednice – Plan i program#!”. Osvrnuvši se na pristigle odgovore upitnika, koji je NKU HBK razaslao na 1.350 adresa naših župnih ureda širom Hrvatske, te analiziravši odgovore na devet postavljenih pitanja, predavač je dao uvid u konkretno ostvarenje smjernica dokumenta HBK “Župna kateheza u obnovi župne zajednice – Plan i program”. Premda je pristiglo relativno malo odgovora (95), ipak se i na osnovu njih može osjetiti i odrediti trenutna, kako pozitivna tako i ona negativna, slika sadašnjega razvoja župne kateheze prema navedenom Dokumentu. Kako se predavač nije zaustavio samo na navođenju i analizi pristiglih podataka nego svoj pogled usmjerio i prema daljnjem radu i stvaranju novoga i odgovornijeg stava prema župnoj katehezi s ciljem obnove župne zajednice, rad Katehetske škole bio je dobrim dijelom obilježen razmišljanjima koja su se čula u tome prvom predavanju.
“Biblijska zajednica u župnoj zajednici/Kriteriji upotrebe biblijskih tekstova u župnoj katehezi” bilo je drugo predavanje prvoga radnog dana, koje je održao dr. Ivan Karlić, prodekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Govoreći o važnosti biblijske skupine ili biblijskoga živog vjerničkog kruga unutar jedne župne zajednice, predavač se osvrnuo na osnovne kriterije upotrebe biblijskih tekstova. Stavljajući Sveto pismo u suodnos s kulturom današnjega čovjeka, kriteriji, koji su osnova uspješnoga rada u biblijskim zajednicama, uvjetovani su kompetencijom i sposobnošću animatora navedene zajednice. Stoga, istaknuo je predavač, animator ili kateheta biblijske zajednice, ukoliko želi Sveto pismo što kvalitetnije posredovati naslovnicima, mora shvatiti, između ostaloga, da je tumačenje Svetoga pisma povjereno Crkvi, te da u tom kontekstu kateheta na posebni način čini svetu zadaću Crkve.
Sudionici Škole nadaju se da će im upravo objavljena knjiga predavača “Ususret Bibliji. Kateheze za rad s biblijskom zajednicom” biti od izuzetne koristi.
Nakon tematske rasprave koja je uslijedila nakon održanih predavanja bio je i Okrugli stol na kojemu su sudjelovali mons. dr. Đuro Hranić, pomoćni biskup Đakovačke i Srijemske biskupije, predavači, nekadašnji predstojnik NKU-a mons. dr. Milan Šimunović i profesor na Teologiji u Rijeci, te sadašnji predstojnik dr. Ivica Pažin. Dotaknuta su mnoga pitanja, osobito u svezi s likom i položajem katehete, suradnika ili animatora u župnoj katehezi, njihova školovanja i doškolovanja, a na temelju dvaju modela koji su predložili mons. Hranić i mons. Šimunović. Predloženi su i konkretni zaključci za daljnji rad.
Prvi dan KLJŠ završio je misom koju su sudionici slavili zajedno sa župljanima župe sv. Antuna Padovanskog, a koju je predvodio i uputio prigodnu riječ mons. dr. Đuro Hranić.
Drugi radni dan Škole, nakon molitvenog uvoda, započeo je pozdravnim govorom mons. Josipa Bozanića, nadbiskupa zagrebačkog i predsjednika HBK, koji se zajedno s mons. Želimirom Puljićem, dubrovačkim biskupom, uključio u rad Katehetske škole. Predavanje je održao mons. dr. Milan Šimunović na temu “Obitelj-put Crkve i naroda/obiteljska zajednica u župnoj zajednici (Projekt priručnika za obiteljski pastoral/katehezu)”. Analizirajući suvremene dokumente opće Crkve, te na posebni način osvrnuvši se na dokumente Hrvatske biskupske konferencije, koji govore o toj problematici, predavač je progovorio o temeljnim teološkim odrednicama pastorala obitelji, stavljajući naglasak na obitelj koja nije svrha samoj sebi, nego je pozvana da spasenjski djeluje, kako unutar obitelji tako i župne zajednice i društva. Od presudne je važnosti za kršćanski odgoj kakvu sliku Boga nose naši roditelji. U tom su smislu nužni kvalitetniji pomaci u pastoralu obitelji, počevši od daljnje priprave za brak pa sve do tzv. klasičnih modela rada s obiteljima. Ukazuje se potreba i novih modela rada s obiteljima, osobito pokretanja obiteljskih zajednica, kako sugerira i spomenuti dokument HBK “Župna kateheza u obnovi župne zajednice”.
Predavač je iznio više sugestija za novi pristup u radu s obiteljima, te najavio i izradu priručnika za obiteljski pastoral, o čemu je u Krčkoj biskupiji već pokrenut projekt.
Katehetska škola za župnu katehezu završila je tematskom raspravom i zaključcima. Kao prvo, važno je poraditi na većoj popularizaciji dokumenta HBK “Župna kateheza u obnovi župne zajednice”, koji je temelj za obnovu župne kateheze i bez kojega se neće ostvariti “novo lice” župne zajednice.
Povjerenstvo NKU HBK za župnu katehezu ove će godine, u suradnji sa sudionicima Škole, raditi na materijalima, točnije na priručnicima za predprvopričesničku skupinu, a s autorima građe za rad s prvopričesnicima (što je objavljivano u Vjesniku Đakovačke i Srijemske biskupije), pripremit će navedeno u cilju izdavanja posebnog priručnika. Radeći na priručniku za rad s obiteljima NKU HBK će ostvariti konkretnu suradnju s Uredom za pastoral obitelji HBK, odnosno s predsjednikom Vijeća za obitelj HBK mons. Valterom Županom. Nadalje, prevest će se dokument Vijeća Europskih biskupskih konferencija koji je objavljen nakon održanog simpozija u Rimu (5.–8. svibnja 2003.), na kojemu su bili nazočni odgovorni biskupi i predstojnici nacionalnih katehetskih ureda s temom “Svećenik i kateheza u Europi”. NKU HBK, uz suradnju stručnjaka, preuzima zadaću promišljanja i stvaranja nacrta doškolovanja kateheta i odgovornih za katehezu u župnoj zajednici prema smjernicama Općeg direktorija za katehezu, a u svrhu sustavnog uključivanja vjernika laika u pastoralno djelovanje župnih zajednica.
Sudionici Katehetske škole za župnu katehezu, njih više od stotinu iz cijele Hrvatske, zaželjeli su da se o toj temi više govori i piše u crkvenim medijima. Premda se očekivalo više župnika, bez kojih je nemoguće organizirati župnu katehezu, ohrabrujuće djeluje podatak da je na ovogodišnjoj Školi sudjelovalo više mladih svećenika nego ranije, iako začuđuje odsutnost nekih relevantnih osoba i katehetskih struktura iz pojedinih (nad)biskupija.
Radu škole cijelo vrijeme prisustvovao je i mons. Đuro Hranić, pomoćni biskup đakovački i srijemski.