Budi dio naše mreže
Izbornik

Biskup Palić predvodio misu sa sudionicima kongresa u Međugorju

Međugorje (IKA/KTA)

Drugoga dana 14. mariološko-marijanskog nacionalnog kongresa, 8. listopada, večernju misu na vanjskom oltaru crkve Sv. Jakova u Međugorju predvodio je mostarsko-duvanjski biskup i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski Petar Palić, izvještava Radio Mir Međugorje.

Biskup je na početku pozdravio sve okupljene vjernike, sudionike kongresa, redovnice – medicinske sestre koje također imaju seminar u Međugorju ovih dana, kao i koncelebrante apostolskog vizitatora s posebnom ulogom za župu Međugorje nadbiskupa Aldu Cavallija, sisačkog biskupa Vladu Košić i druge svećenike kojih je bilo još 65.

U homiliji biskup Palić istaknuo je da trebamo činiti sve ono što nam Bog kaže. ”To je i Marija rekla na svadbi u Kani Galilejskoj: ‘Što god vam rekne, učinite!’ Samo tada možemo doživjeti Božja čuda. Tek tada ćemo primiti njegovu moć koja nas diže u našim životnim usponima i padovima. Tek tada ćemo na kraju shvatiti da smo stvarno zdravi i čisti. U sakramentu pomirenja, trenutku iskustva obilja Božje milosti i ljubavi razumijemo da nam je grijeh izbrisan, da je naša prljavština uklonjena, da malaksala srca i naš duh ponovno mogu disati”, kazao je biskup Palić, koji je osvrćući će se na ulomak iz Lukina evanđelja, a koji govori o ozdravljenju deset gubavaca od kojih jedino Samarijanac dolazi zahvaliti.

”Sva su ova desetorica bili dvostruko rubni, odnosno isključeni iz svekolikog života. Najprije jer su gubavci, a zatim jer su Samarijanci i nisu baštinici Božjih obećanja i Božjeg spasenja. Sveti Luka nam sugerira da iskustvo života na rubu, rađa dubljom zahvalnošću. Isus svakoga od nas jasno primjećuje. Voli nas i poziva nas na puninu života, bez obzira koliko nas drugi smatrali nevidljivima i neugodnima. I u nama sama postoje skrivena granična područja, gdje najmanje želimo biti viđeni i gdje najviše trebamo biti ozdravljeni. Isusu, koji se ne boji granica, ne smeta susresti nas upravo na tim mjestima, a možda ćemo prepoznajući ga ondje pronaći u sebi novi izljev zahvalne ljubavi koja čini dobro. Ozdraviti možemo jedino ako vjerujemo i ljubimo”, zaključio je biskup Palić.

Prije mise, kao i svaku večer, molila se krunica koju je predmolio fra Marin Mikulić, a nakon mise uslijedilo je klanjanje Isusu u Presvetom Oltarskom Sakramentu.

Na kraju druge večeri kongresa u dvorani Ivana Pavla II. prikazan je znanstveno obrazovni film ‘Zagrebačka Gospa od Kamenitih vrata’, koji prikazuje povijesno štovanje Bogorodice u Zagrebu te predstavlja kulturološki putopis kroz najstarija i najljepša zagrebačka svetišta, a nastao je nakon potresa u ožujku 2020. godine. U filmu su predstavljene vrijedne Gospine slike, kao i kipovi pohranjeni u zagrebačkim muzejima. Posebna pozornost data je sačuvanim raritetnim knjigama i rukopisima. Kroz film su se gledatelji upoznali i sa sakralnom glazbenom baštinom u interpretaciji zagrebačkih glazbenika i crkvenih zborova.