Biskup Stojanov primio predstavnike hrvatske zajednice i profesore prava
Foto: Zajednica Hrvata u Makedoniji // Biskup Stojanov primio predstavnike hrvatske zajednice i profesore prava
Skopje (IKA)
Skopski biskup i skopsko-strumički eparh Kiro Stojanov primio je U četvrtak 13. listopada u rezidenciji u Skopju predsjednicu Zajednice Hrvata u Republici Sjevernoj Makedoniji Nevenku Kostovsku i profesore prava Vladu Bučkovskog iz Skopja, Ivanu Jaramaz-Reskušić i Ivana Milotića iz Zagreba.
Povod za primanje bilo je održavanje znanstvenog skupa „Hrvati u visokom obrazovanju i kulturnom životu u Makedoniji u drugoj polovici 20. stoljeća” i otvorenje „Centra za pravnu argumentaciju Ivo Puhan“ na Pravnom fakultetu Justinijan I. u Skopju. Biskup Stojanov najprije je pozdravio goste, a zatim je pružio osvrt na povijest i nedavnu upravnu reorganizaciju tamošnje partikularne Crkve, kako one zapadnog tako i istočnog obreda. Biskup je, osvrnuvši se i na nedavni popis stanovništva, naglasio da je tamošnja hrvatska zajednica iznimno stabilna i konstruktivna, što je također ustvrdio i glede broja katolika te da s makedonskim vlastima postoji srdačna i tijesna suradnja te svekoliko uzajamno razumijevanje.
Zatim je govorio o različitim vidovima djelovanja tamošnje Crkve, ali i izazovima, počevši od duhovnih zvanja, crkava, djelovanja Caritasa i skrbi za potrebite, ali i o važnosti homogenosti hrvatske zajednice na ovim prostorima. Posebno se s radošću prisjetio posjeta pape Franje 2019. te doprinosa rimskih prvosvećenika ovdašnjoj partikularnoj Crkvi. I u ovoj prilici iskazao je zahvalnost profesoru Bučkovskom za razumijevanje, potporu i sve učinjeno. Gosti su zatim istaknuli da Hrvati u Republici Sjevernog Makedoniji, premda je njihov broj nevelik, imaju fundamentalno značenje, potkrijepivši to podatkom da je preko 50 hrvatskih intelektualaca nakon Drugog svjetskog rata sudjelovalo u osnivanju ovdašnjeg sveučilišta, a posebno Pravnog fakulteta Justinijan I.
Naglašeno je da se među najistaknutijim profesorima pravnog, ali i drugih fakulteta nalaze intelektualci koji su bili Hrvati. Hrvati u Sjevernoj Makedoniji čine temelj pravne kulture te pravnog i sveučilišnog obrazovanja u cjelini, a nalaze se i u temeljima suvremene makedonske države pa su svi sudionici ovoga događaja ustvrdili da takav njihov doprinos treba cijeniti i prikladno ustavnopravno vrednovati, a glede čega u sjevernoj Makedoniji postoji čvrst konsenzus svih društvenih i političkih čimbenika.
Biskupa Stojanova gosti su upoznali sa suradnjom hrvatske zajednice i Pravnog fakulteta Justinijan I. čiji je cilj zajednički doprinositi i poticati istraživanja te provedbu projekata za pripadnike makedonske i hrvatske akademske zajednice radi njegovanja europskih vrijednosti u suvremenom društvu. Kao izričaj te suradnje i takvih nastojanja iznijeli su upravo održani znanstveni skup i osnivanje centra za pravnu argumentaciju koji nosi naziv po profesoru skopskog pravnog fakulteta Ivi Puhanu, koji je bio Hrvat. Posjet je završen darivanjem biskupu Stojanovu publikacija „Grčko-rimsko i kanonsko pravo u temeljima Zapada“ i „Grčko-rimsko i kanonsko pravu u promicanju ljudskog dostojanstva“ koje su priredili dvoje zagrebačkih profesora, zahvalom profesora Bučkovskog za prijateljstvo među narodima i s Crkvom te biskupom Stojanovim i obilaskom kapelice u biskupskoj rezidenciji.
Naposljetku, biskup je uz odobravanje svih prisutnih rekao kako vjeruje da će svi procesi o kojima se razgovaralo biti uspješno okončani suradnjom hrvatske države (posebno ministarstva vanjskih poslova i njezine ekscelencije, hrvatske veleposlanice u Sjevernoj Makedoniji Nives Tiganj), ovdašnje partikularne Crkve, hrvatske zajednice, Pravnog fakulteta Justinijan I., čitavog makedonskog društva, ali i doprinosom hrvatskih i makedonskih znanstvenika.