Bjelovar: Mons. Jure Bogdan predvodio misu u povodu Dana grada i Dana bjelovarskih branitelja
FOTO: MORH - HVU/ M. Sever // vojni ordinarij Jure Bogdan
Bjelovar (IKA)
Misu pred kapelicom na Barutani u Bjelovaru, predvodio je u nedjelju, 29. rujna 2024., u povodu Dana grada Bjelovara i Dana bjelovarskih branitelja vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj Jure Bogdan.
Koncelebrirali su mjesni župnik vlč. Franjo Faltak i drugi svećenici. Na misi je pjevao mješoviti zbor Župe sv. Ane iz Bjelovara.
Svečanost je započela u 8 sati polaganjem zajedničkog vijenca i paljenjem svijeća kod spomen-obilježja ispred zgrade Policijske uprave. Mimohod pobjednika krenuo je u 9:30 iz središnjeg gradskoga parka prema spomen-području Barutana, gdje je 29. rujna 1991. godine, u obrani bjelovarske vojarne, poginulo 11 bjelovarskih branitelja. Na spomen-području Barutana održana je komemoracija za poginule branitelje nakon čega je slavljena misa.
„Povijest grada Bjelovara, povijest ovoga područja naše domovine sve tamo od rimskih vremena do danas, poglavito posljednjih stoljeća, obilježena je susretima naroda i kultura, sukobima vojski i osvajača, ideologija i politika, rušenja i građenja, sve do naših dana“, rekao je biskup. Istaknuo je da je sve to ugrađeno u „svijest i podsvijest“ ljudi toga kraja. „Kao i drugi dijelovi naše domovine i ovaj kraj imao je više nemira i nesigurnosti, više ratova, otvorenih ili latentnih sukoba nego razdoblja mira i sigurnosti kad se moglo normalno razvijati, unapređivati život i poboljšavati standard ovoga kraja i njegovih stanovnika. Uza sve to, ovaj kraj dao je ogroman doprinos u obrani domovine, hrvatskoj kulturi, privredi, politici, športu, čuvanju ljudskoga dostojanstva, kršćanskog, vjerničkog identiteta i katoličke duše našeg naroda“, kazao je mons. Bogdan.
Napomenuo je da je 20. stoljeće na tom području bilo obilježeno „burnim događanjima“. „Od Kraljevine SHS, Drugog svjetskog rata, poraća i onda opet događaja iz Domovinskoga rata. A ovaj narod, hrvatski narod i drugi koji s nama žive, želio je mir, želio je svoju slobodu u svojoj državi, želio je ono čemu teže i što imaju drugi, gotovo svi narodi svijeta“, rekao je.
U kolektivno sjećanje Bjelovara i bjelovarskog kraja upisan je datum – 29. rujna 1991., istaknuo je vojni ordinarij. „Razorno miniranje, ogromna eksplozija, presudna bitka za bjelovarsku vojarnu, za grad Bjelovar! Mnogi od vas i sami ste u tome sudjelovali i tomu ste živi svjedoci. S dubokim poštovanjem i ljubavlju sjećamo se svih onih koji su izgubili život u obrani grada, u obrani slobode. Dok molimo za njihove duše i za sve stradale u toj strašnoj bitci, mi danas s ovoga oltara upućujemo dobrome Bogu molitvu za mir, u našoj domovini među nama i svima koji s nama žive, mir u našem susjedstvu, mir na Europskome kontinentu, mir u svijetu! Naša korska molitva kod Gospodnjeg oltara je: Nikada više rata“, rekao je propovjednik.
Biskup Bogdan u nastavku propovijedi govorio je o evanđeoskom ulomku te nedjelje (Mk 9,38-48) istaknuvši da Isus uči univerzalnom poštovanju dobra u svakome čovjeku. Na primjedbu apostola Ivana „Učitelju, vidjesmo jednoga kako u tvoje ime izgoni zloduhe. Mi smo mu branili jer ne ide s nama“, Isus se objavljuje kao onaj koji primjećuje dobro što ga čine drugi i drugačiji. „Ne branite mu! Jer nitko ne može učiniti nešto silno u moje ime pa me ubrzo zatim pogrditi. Tko nije protiv nas, za nas je“.
„Isus u dobru tih drugih i drugačijih vidi znakove sveopće dobrote Božje i zato je svoje učenike želio učiniti otvorenima za takvu dobrotu. Polje Božjeg djelovanja proteže se izvan granica vidljive zajednice Isusovih učenika i kršćani nemaju monopol na poštenje, dobrotvornost, ljudskost. To želimo od Isusa u ovoj zgodi naučiti. Također je važno ne stvarati protivnike od svih koji nisu ‘s nama’, u našoj grupi, našoj crkvenoj i narodnoj zajednici, u našoj stranci, u našoj navijačkoj skupini. Od Isusa sveopćeg Spasitelja trebamo učiti kršćansku i katoličku univerzalnost“, kazao je propovjednik.
Biskup je konkretan u govoru o pojavama u društvenoj zbilji, o opasnostima koje vrebaju, zastranjenjima koja se događaju i koja se trebaju zaustaviti. Kazao je da bi u tome svi trebali dati svoj doprinos.
„U našoj domovini demokratski biramo svoje narodne predstavnike, gradske, općinske, druge zastupnike, u Saboru pa tako i predsjednika države. Bogu hvala da to činimo u potpunoj slobodi, u demokraciji. Sasvim je razumljivo da u svakoj športskoj, političkoj i životnoj utakmici svaki sudionik želi pobijediti. Ali natjecanje mora biti džentlmensko, s pravilima i prema pravilima igre, dostojanstveno. Ono je ponekad žustro, vrlo dinamično što je sasvim razumljivo…
Ipak, pitam se što se to događa u Hrvatskoj, u našem narodu, na nogometnim i drugim tribinama, među našim klubovima, među navijačima… Pred našim očima događaju se ispadi ispod svake razine, koji često odvode u nasilničko uništavanje imovine, povrede ljudi, nerede… Tko je to otrovao i sustavno truje dušu našeg čovjeka? Kome je to interesu? Što se to događa? Ima li i koja je nevidljiva ruka koja time upravlja? Je li sve ovo slučajno? Mi smo kršćani. Mi smo Kristovi učenici. 2041. godine navršit će se 1400 godina kako smo uspostavili veze s apostolskom stolicom sv. Petra u Rimu. Kristovo evanđelje, evanđeoski moral oblikovao je našu svijest, povijest, kulturu. Nemojmo dopustiti da nam se športska i sva druga natjecanja pretvaraju u nasilje, da potonemo u mržnji, da završimo u razbijanju dobrih međuljudskih i međususjednih odnosa. Sve to degradira nas, uništava naše ljudsko i kršćansko dostojanstvo i naše nacionalno zajedništvo“, rekao je biskup.
Na kraju misnoga slavlja mjesni župnik Franjo Faltak zahvalio je svima na organiziranome slavlju i čestitao Dan grada.