FOTO: Brankica Lukačević // Blagoslov polja
Plehan (IKA)
Misna slavlja u filijalnoj crkvi Sv. Nikole Tavelića u Modranu i kod kapele u Gornjim Šušnjarima, koje pripadaju Župi sv. Marka Evanđelista na Plehanu u Bosanskoj Posavini predvodio je u nedjelju 5. lipnja vlč. Mato Matasović, župnik župe sv. Nikola Tavelića na Jelasu u Slavonskom Brodu.
Svetkovina Duhova inače je dan koji ta sela slave kao svoj crkveni god. Prije mise uvijek je blagoslov polja te je vlč. Matasović prije mise u crkvenom dvorištu predvodio obred blagoslova.
U prigodnoj homiliji vlč. Matasović je ukazao na opasnosti koje sa sobom nosi napredak tehnoloških dostignuća suvremenog svijeta, naglasivši kako svaki napredak bez načela, svaki materijalni razvoj čovječanstva koji ne prati razvoj duha ne donosi sreću.
„Duh Sveti, čiju svetkovinu danas slavimo, bavi se čovjekovom nutrinom, njegovim duhom. Jedino On može čovjeku dati smisao života, može ga usrećiti, preporoditi ga, pomoći mu da otkrije ono za čim čezne… Duh Sveti nije previsoko, nije nedohvatljiv, apstraktan… Od toga Duha ne dolazi strah, nego naprotiv mir i sigurnost“, rekao je uz ostalo vlč. Matasović.
Podsjetivši na darove Duha Svetoga; ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, dobrotu, vjernost, blagost, uzdržljivost posvjestio je kako za čovjeka koji je otvoren Duhu Svetom kažemo da je duhovan čovjek, govori nadahnuto, vidi potrebe bližnjega, nosi u sebi razumijevanje, ljubav, spremnost pomoći bližnjemu.
Zaključio je da smo mi kršćani pozvani na svetost te pojasnio da biti svet znači biti jednostavan, čestit, pravedan, plemeniti čovjek, čovjek koji svoje dužnosti obavlja savjesno, čovjek na kojega možemo uvijek računati, osloniti se.
Posebno je svečano bilo slavlje kod kapele u Gornjim Šušnjarima, koje također pripadaju župi Plehan gdje je obred blagoslova ispred kapele, sagrađene na istim temeljima u posljednjem ratu porušene kapele, predvodio plehanski gvardijan fra Anto Tomas.
Prije posljednjega rat u tom je selu živjelo stotinjak vjernika, a sad ih se za stalno vratilo i tu živi njih tek desetak. No, raseljeni diljem svijeta svake godina pa su i na taj dan došli su sa svojom djecom i unucima te ih je bilo stotinjak. Prije posljednjega rata poslije mise slavlje bi nastavljali u svojim domovima. Kako su im u ratu porušeni ovoga su puta zajedno slavili u velikom šatoru ispred kapele uz zajednički ručak i pjesmu.
Čestitajući im dan njihova sela, gvardijan fra Anto pozvao je svoje župljane da taj prostor oko kapele oplemene prigodnim sadržajima kako bi privlačili djecu i mlade da barem na taj dan dođu u rodno mjesto svojih roditelja djedova i baka i čuvaju tradiciju i običaje svoga sela.
U plehanskoj župi inače se počevši od blagdana sv. Marka Evanđelista, naslovnika župe, slave blagoslovi u 20 sela. Toga dana održan je još u selima Zelenike i Božinci.