Budi dio naše mreže
Izbornik

BOŽIĆ U SVIJETU

ZAgreb (IKA 26. 12. 1999. )

Više desetaka tisuća kršćana proslavilo je Božić u gradu Isusova rođenja u Betlehemu, a mnogi su sudjelovali i na središnjoj euharistiji koju je predslavio jeruzalemski latinski patrijarh Michel Sabbah u crkvi Kristova rođenja.

ZAgreb, (IKA) 26. 12. 1999. – Više desetaka tisuća kršćana proslavilo je Božić u gradu Isusova rođenja u Betlehemu, a mnogi su sudjelovali i na središnjoj euharistiji koju je predslavio jeruzalemski latinski patrijarh Michel Sabbah u crkvi Kristova rođenja. Svečanost je započela na Badnjak dolaskom patrijarha Michela i palestinskih katolika u Betlehem, gdje ga je oduševljeno dočekalo mnoštvo tamošnjih kršćana i hodočasnika uza zvuke limene glazbe. Odmah po dolasku patrijarh i njegova pratnja doživjeli su prepreku – na putu prema crkvi Sv. Katarine naišli su na skupinu muslimana koja je obavljala svoju podnevnu molitvu petkom, te su morali čekati na prolaz. No, kako je pojasnio betlehemski gradonačelnik Hanna Nasser, nije došlo do sukoba niti napetosti, jer je u gradu vladalo “ozračje dobra i prijateljstva”. Na božićnu proslavu u Betlehem došli su i mnogi uglednici iz svijeta, a njihovu je nazočnost potvrđivao i veliki svjetleći natpis na ulazu u grad: “Betlehem pozdravlja predsjednika Arafata i njegove međunarodne goste”. Osim predsjednika Arafata polnoćnoj misi u Betlehemu bili su nazočni i talijanski, španjolski i marokanski premijeri, te brojni uglednici iz političkoga života. U prigodnoj propovijedi patrijarh Sabbah je istaknuo: “Isus se ovdje rodio, a vaša nazočnost na misi potvrđuje da Isus i dalje ovdje živi”. Također je sve Izraelce i Palestince pozvao na miroljubivi suživot u pravdi, a arapske kršćane i muslimane na dijalog i poštovanje različitosti. “U Svetoj zemlji mora prestati svaki fanatizam”, upozorio je patrijarh.
U Libanonu je proslava Velikoga jubileja započela na Badnjak svečanim ekumenskim bogoslužjem u marijanskom svetištu Naše Gospe od Harisse. Bogoslužje su predvodili kardinal Nasrallah Sfeir koji je propovijedao te grkokatolički metropolit koji je pjevao Evanđelje, a izravno ga je prenosilo više libanonskih televizijskih postaja. Veliki jubilej u Libanonu, koji je poznat po svojoj vjerskoj različitosti, te po dugogodišnjem ratnom sukobu koji je gotovo u potpunosti uništio zemlju, slavi se pod geslom “Otvorite vrata svoga srca Spasitelju”. Nakon što je svečano otvorena proslava Velikog jubileja, sva su zvona na crkvama u Libanonu zvonila 15 minuta. Kršćani svih Crkava u Libanonu uresili su kuće cvijećem i svijećama, a njima su se pridružile i mnoge muslimanske obitelji. Kako su istaknuli poglavari kršćanskih Crkava, Sveta godina u Libanonu bit će posvećena pomirenju i jedinstvu svih Libanonaca.
Briselski kardinal Godfried Danneels u božićnoj je propovijedi pozvao sve ljude da žive nadu u 2000. godini. Ta je nada utemeljena u Isusu Kristu i nije puki optimizam, rekao je kardinal, dodajući kako u sadašnjem svijetu mnogi pate od razočaranja i različitih teškoća. “Europa više nije kršćanski kontinent”, upozorio je kardinal, stoga je zadaća Crkve vratiti Europi dušu što će najbolje postići propovijedanjem Evanđelja na nov i današnjem svijetu primjeren način, te nesebičnim služenjem društvu.
Na Badnjak je u Kini uhićeno 40 katolika jer su pokušali sudjelovati na jednoj zabranjenoj polnoćki, objavljeno je u Rimu na temelju kineskih crkvenih izvora. Masovno uhićenje dogodilo se u Chongrenu u provinciji Jianqxi. Također je javljeno kako je skupina uglednika iz protestantskih Crkava osuđena bez pravoga suđenja na jednu do tri godine preodgoja u državnim zatvorima. Njih se također tereti da su sudjelovali na od države zabranjenom bogoslužju.
Istodobno je kineska komunistička partija zabranila iduću godinu nazivati “godinom tisuću želja”, jer je to, kako ističu, “naziv koji podsjeća na kršćanstvo”, pa ne može biti korišten u jednoj ateističkoj državi. Taj se izraz vrlo često koristio ne samo u kršćanskim Crkvama nego i u različitim oglasima i reklamama. Novine kineske komunističke partije ističu da kineska riječ “qianxi nian” ima biblijski korijen, te da označava obećanje tisućljetne Kristove vladavine. No, unatoč pritiscima i progonima brojni su se kineski katolici i protestanti okupili na božićnim bogoslužjima. Više tisuća katolika sudjelovalo je na polnoćkama u sjevernoj i južnoj katedrali (Pei-tang i Nan-tang) u Pekingu. U prigodnim božićnim propovijedima isticana je želja da se u Svetoj godini normaliziraju odnosi između Kine i Svete Stolice, kako bi se okončali progoni katolika vjernih Papi, te zaživjela vjerska sloboda u toj najmnogoljudnijoj zemlji.
Više od 10.000 vjernika u glavnome kubanskom gradu Havani proslavilo je 25. prosinca dvije tisućitu obljetnicu Kristova rođenja. Za proslavu svetkovine vjernici su u svečanom ophodu išli do katedrale u kojoj je havanski nadbiskup kardinal Jaime Ortega y Alamino predvodio svečano misno slavlje otvorenja Velikog jubileja. Kardinal Ortega u svojoj je propovijedi pozvao vjernike na ljubav i praštanje u novom tisućljeću, ističući žurnost odricanja od grijeha i površnosti kako bi ušli u novi život u Isusu Kristu. U povodu proslave početka Svete godine kubanski su katolici u božićnoj noći imali priliku na malim ekranima gledati prijenos otvaranja Svetih vrata na bazilici Sv. Petra u Vatikanu te čuti Papinu božićnu poruku.
Božić je posebno radosno proslavljen u Istočnom Timoru, gdje je prvi put nakon 24 godine svetkovina Kristova rođenja proslavljena slobodno, a ne kao prijašnjih godina kada su se istočnotimorski katolici potajno okupljali u crkvama, kršeći policijski sat koji je uvela proindonezijska vojska. Posljednji Božić u ovom tisućljeću proslavljen je u svim gradovima Istočnog Timora. U glavnome gradu Diliju, razorenom u nasiljima indonezijske vojske nakon referenduma za nezavisnost održanom krajem kolovoza ove godine, radost Božića dočarala su djeca koja su od cigala prikupljenih s ruševina zgrada napravila jednostavne, ali veličanstvene jaslice. Više tisuća osoba sudjelovalo je u svečanom ophodu ulicama Dilija prema katedrali, gdje je biskup Carlos Belo, dobitnik Nobelove nagrade za mir, slavio polnoćku. U katedrali, koja samo zahvaljujući čudu nije u višemjesečnom nasilju pretrpjela nikakva oštećenja, okupilo se tisuće vjernika, dok ih je još nekoliko tisuća misu pratilo izvan crkve.
Poruka mira i novog života Božića i Jubileja na osobit je način došla do izražaja u slavlju Kristova rođenja u Sjevernoj Irskoj gdje je san o pravednom i trajnom miru postao stvarnost. Kao možda nikada ranije stanovnici Sjeverne Irske za Božić 1999. osjetili su mir. Zatvori su bili ispražnjeni, a zatvorenici su na nekoliko dana pušteni na slobodu kako bi Božić mogli slaviti sa svojim obiteljima. Unionisti i nacionalisti u koalicijskoj vladi danas zajednički donose odluke i planiraju budućnost zemlje. “Olovne godine” u kojima je ubijeno više od 3.600 ljudi, žrtvovanih na oltaru apsurda, čini se da sada pripadaju prošlosti. “Još do prije godinu dana nitko nije mogao predvidjeti takvu promjenu”, primjećuje predsjednik Irske biskupske konferencije nadbiskup Armagha kardinal Seán B. Brady u svojoj božićnoj poruci irskim katolicima. Nadbiskup je također izrazio želju da betlehemski mir zauvijek zavlada u Sjevernoj Irskoj. Istina je da povratak političkih zatvorenika njihovim domovima ponovno otvara rane koje još uvijek nisu zacijeljene no, prema kardinalu Dalyju, to je nužno u procesu uspostave pravednog i trajnog mira.
“Kad bi se Isus morao ponovno roditi izabrao bi Afriku zbog toga što je to kontinent koji danas najviše trpi”, riječi su jednog misionara iz Demokratske Republike Kongo. Njegove riječi najbolje odražavaju teške prilike, za koje je svijet potpuno prestao pokazivati zanimanje, u kojima su stanovnici Konga proslavili i ovogodišnji Božić. Unatoč tome, na svetkovinu Božića molilo se kako u gradskim župama tako i kapelicama razasutim savanom i šumama od južnog Sudana do Ruande, od Burundija do Čada, od Angole do Sierra Leonea. Upravo u Sierra Leoneu bilježe se vrlo pozitivni znaci djelovanja malobrojne katoličke zajednice no koja ima toliku volju živjeti i svjedočiti evanđelje. Biskup Makenija Giorgio Biguzzi pozvao je vjernike da u božićnoj noći zapale svijeće i čitaju evanđeosko izvješće o Isusovu rođenju. “Jubilej”, rekao je tom prigodom biskup, “događaj je koji zahvaća svakog vjernika. I mi ovdje u Africi moramo proći kroz Sveta vrata koja označavaju prijelaz iz smrti u život, iz grijeha u slobodu”.
Za pučanstvo Venezuele, koju su 16. prosinca pogodile katastrofalne poplave u kojima je živote izgubilo više tisuća ljudi, bio je to tužni Božić. Najmanje 150.000 ljudi proveli su Božić u Venezueli s tugom u srcu zbog gubitka svojih najbližih i svih materijalnih dobara. U svim centrima za prihvat stradalih služene su mise, a djeci su podijeljeni božićni darovi. Tragedija je ujedinila sav venezuelanski narod u solidarnosti. Vlada predsjednika Huge Chaveza donijela je odluku da u vrijeme božićnih blagdana svi stanovnici Venezuele, u skladu sa svojim mogućnostima, pruže pomoć beskućnicima, privremeno smještenima u prihvatilišnim centrima. U centrima rade vojnici, stotine dobrovoljaca koji su odlučili proslaviti Božić sa stradalima te veliki broj umjetnika, pjevača i glumaca koji nastoje pomoći stradalima da bar na trenutak zaborave tragediju koja ih je pogodila.