Istina je prava novost.

Božićni ciklus: Navještaj nadnevka Uskrsa na Bogojavljenje

Tekst o navještaju nadnevka Nedjelje uskrsnuća Gospodinova – Vazma pripremio je liturgičar vlč. mr. sc. Tomislav Hačko.

Jedna od specifičnosti svetkovine Bogojavljenja, uz blagoslov vode, svakako je i svečani navještaj nadnevka Uskrsa i drugih pomičnih blagdana tijekom liturgijske godine.

Tekst navještaja nalazi se u Rimskom pontifikalu koji propisuje da arhiđakon na misi, nakon navještenog Evanđelja, odjeven u plašt, s ambona naviješta vjernicima nadnevak slavlja Uskrsa, ali i nadnevak drugih pomičnih blagdana tijekom godine.

Ovaj običaj, koji nalazimo i u poganskim obredima, u Crkvi je prisutan od njezinih prvih vremena kada su se iz Aleksandrije (zbog vrsnih astronoma) drugim crkvenim zajednicama slala pisma u kojima je jasno bio naznačen nadnevak slavlja Uskrsa.

Od 5. stoljeća u Crkvama u Africi i Španjolskoj taj navještaj se čitao na dan svetkovine Rođenja Gospodnjega odmah nakon Evanđelja, a u Galiji, te na području današnje Italije (Akvileja, Milano, Rim), nadnevak Uskrsa naviještao bi se na svetkovinu Bogojavljenja i taj običaj zadržao se u Latinskoj Crkvi sve do danas.

Melodija koja prati tekst navještaja, ista je kao ona koja se upotrebljava u prologu Vazmenog hvalospjeva.

Navještaj blagdana MMXXI.

Spasenje, kojemu je Bog naumio privesti sve ljude, započelo je utjelovljenjem, a objavilo se potpuno u pashalnom otajstvu Isusa Krista. Poslušajmo, stoga, po drevnom običaju Crkve, navještaj svetkovanja – Vazma – nedjelje Uskrsnuća u godini Gospodnjoj 2021.

Predraga braćo, objavila nam se slava Gospodnja i uvijek će se objavljivati među nama, dok On ponovno ne dođe. U tijeku i rasporedbi vremena spominjemo se i živimo otajstva spasenja.

Središte čitave liturgijske godine Vazmeno je trodnevlje našega Gospodina raspetoga, ukopanoga i uskrsnuloga, a vrhunac mu je Nedjelja uskrsnuća 4. travnja. Svake nedjelje – tog tjednog Uskrsa, sveta Crkva uprisutnjuje ovo veliko Otajstvo u kojem je Krist pobijedio grijeh i smrt.

Od Vazma proistječu svi sveti dani:

  • 17. veljače bit će Srijeda pepelnica i početak svetoga korizmenog posta;
  • 13. svibnja, bit će svetkovina Uzašašća Gospodina našega Isusa Krista;
  • 23. svibnja nedjelja Pedesetnice to jest svetkovina Duhova;
  • 3. lipnja svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove;
  • 28. studenoga, prva nedjelja Došašća Gospodina našega Isusa Krista.

Na blagdane Presvete Bogorodice, apostola i svetih te na spomen vjernih  mrtvih, Crkva na svom zemaljskom putu navješćuje Gospodnje vazmeno otajstvo.

Kristu, koji bijaše, koji jest i koji dolazi, Gospodaru vremena i povijesti neprolazna slava u vijeke vjekova. Amen.

Literatura:
Usp. I. ŠAŠKO, Per signa sensibilia. Liturgijski simbolički govor, Zagreb, 2005., str. 346.
Usp. M. RIGHETTI, L`anno liturgico nella storia – nella Messa – nell`Ufficio, vol. III, Milano, 31969., str. 109. – 111.

Tekst pripremio: liturgičar vlč. mr. sc. Tomislav Hačko