Budi dio naše mreže
Izbornik

Cancun: Potvrđena zauzetost Svete Stolice za siromašne

Cancun

Na sastanku Svjetske trgovinske organizacije u Cancunu u Meksiku predstavnik Svete Stolice istaknuo kako se obećanja dana siromašnim zemljama na konferenciji u Dohi moraju smatrati obvezujućima

Cancun, (IKA) – Mons. Frank J. Dewane, dotajnik Papinskog vijeća za pravdu i mir, izaslanik Svete Stolice na sastanku na ministarskoj razini članica Svjetske trgovinske organizacije održanom od 10. do 14. rujna u Cancunu u Meksiku upozorio je u svome nastupu kako gospodarske teme imaju političku i društvenu narav s dubokim i trajnim posljedicama za život čovječanstva. Svaki čovjek i narod imaju izvanredno dostojanstvo ljudskog bića. Stoga se nikome ne smije uskratiti pravo na blagodati koje pruža trgovina. Predstavnik Svete Stolice ponovio je riječi pape Ivana Pavla II. o obećanjima danim siromašnim državama na konferenciji u Dohi i dodao kako ih valja smatrati obvezujućima, jer su od životne važnosti. Zatim je sudionike pozvao da razmisle kako trgovinu učiniti izvorom blagodati za sve narode, a ne samo neka tržišta i gospodarstva. Istaknuo je kako nije dovoljno nastaviti ostvarivati pravdu i ravnotežu samo u jednome uskom gospodarskom sustavu. Svaki sustav pravila mora biti pravedan i u skladu sa zahtjevima društvene pravde i ljudskog razvitka. Interesi ljudskog bića moraju biti iznad tržišne logike, rekao je mons. Dewane i dodao kako su sporazumi ostvareni u Dohi važni, jer se odnose na intelektualne i zdravstvene patente. Valja voditi računa o privatnom vlasništvu te onom intelektualnom, ali uz uvjet da se poštuje i njegova društvena hipoteka te dobro ljudske obitelji. Predstavnik Svete Stolice osvrnuo se na problem zemljoradnje i upozorio kako treba voditi računa o ovisnosti seljaka o ratarskim proizvodima i tražio neka se boljom proizvodnjom poveća zaposlenost na selima te poštuju mali zemljoradnici kojima život ugrožavaju mehanizmi razmjene. Istu logiku treba primijeniti na školstvo, vodoopskrbu i zdravlje. Sva ta područja valja zakonom zaštititi da budu u službi javnog dobra. Preporučio je obzir prema slabim gospodarstvima i pozvao neka se u obitelji naroda ne zaborave potrebe afričkih država. Na kraju je mons. Dewane upozorio kako se u Cancunu ipak najviše razgovaralo o proizvodima kojima bi siromašne zemlje mogle konkurirati bogatim državama.
Konferencija u Cancunu u Meksiku proglašena je propalom zbog neslaganja oko problema ulaganja u stranim zemljama. Cancun je propao ponajviše zahvaljujući skupini siromašnih afričkih država, koje je vodila Bocvana. Sjedinjene Američke Države izjavile su kako im Svjetska trgovinska organizacija nije ni potrebna. U pozadini tog promašaja svakako je problem zemljoradnje. Mnoge su zemlje tražile ukidanje državnih subvencija zemljoradnicima, osobito proizvođačima pamuka u Americi i Europi, koja je dovela do pada njegove cijene na svjetskoj razini. Premda male države u razvoju nisu ništa postigle u Cancunu, ipak su slavile. Propast konferencije za njih je bolja, nego loš sporazum, premda im je to mršava utjeha za stolom globalizacije.