Foto: KTA
Sarajevo (IKA)
Projekt EMPOWER, kao svojevrsni nastavak projekta P.O.W.E.R., ima za cilj osnažiti organizacije civilnog društva u socijalnom uključivanju osoba s invaliditetom u BiH, prenosi KTA.
Osobe s invaliditetom predstavljaju jednu od najugroženijih skupina u Bosni i Hercegovini. Svakodnevica ove populacije ispunjena je preprekama i diskriminacijom u svakoj sferi društvenog života i obrazovanja, a njihovo sudjelovanje u društvenom životu zajednice je ograničeno. Suočavaju se i s oskudnim prilikama za zapošljavanje, što često ima za posljedicu socijalno isključivanje i siromaštvo te još veću izolaciju, piše KTA.
U Bosni i Hercegovini trenutno djeluje veliki broj organizacija civilnog društva, koje imaju za cilj pružanje potpore osobama s invaliditetom i koje svojim naporima doprinose općem boljitku ove populacije. Europska unija je prepoznala značaj tih aktivnosti, te kroz projekt „EMPOWER – Osnaživanje organizacija civilnog društva u socijalnom uključivanju osoba s invaliditetom“, aktivno nastavlja raditi na jačanju ovog segmenta civilnog društva. Cilj je ojačati kapacitete takvih organizacija, povećati njihova znanja i stručnosti te omogućiti njihovo aktivno sudjelovanje u javnim raspravama i dijalogu s vlastima, što bi u konačnici trebalo rezultirati i boljim javnim politikama socijalnog uključivanja osoba s invaliditetom.
Projekt EMPOWER provodi Caritas Bosne i Hercegovine, zajedno s partnerima: Udrugom roditelja i djece s posebnim potrebama Vedri osmijeh iz Mostara, Udruženjem za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK Fenix iz Tuzle, Udruga ProReha iz Sarajeva i Savezom slijepih Republike Srpske, što će biti i njihov svojevrsni nastavak aktivnosti na jačanju socijalne uključenosti ove ranjive kategorije stanovništva.
Ukupna vrijednost projekta je oko 421 560 eura, od čega je 378.000,00 eura bespovratnih sredstava koje je dala Europska unija. Projekt će trajati 36 mjeseci, do 31. siječnja 2023, a provodit će se na području Bihaća, Tuzle, Travnika, Mostara, Trebinja, Banja Luke i Sarajeva.