Istina je prava novost.

Čepić: Proslavljen blagdan Majke Božje od Snijega

Blagdan Gospe Snježne proslavljen je u subotu 5. kolovoza 2023., u drevnoj crkvi Majke Božje od Snijega u župi Šterna, u mjestu Čepiću, u Umaško-oprtaljskom dekanatu.

Misu je predslavio župni vikar u Župi sv. Peregrina u Umagu vlč. David Sebastian Castillo Gallardo, a suslavili su župnik domaćin vlč. Marcin Madej te svećenici iz okolnih župa.

Predslavitelj je u homiliji podsjetio da se o blagdanu Gospe Snježne obilježava obljetnica posvete papinske bazilike Svete Marije Velike u Rimu, koja je, kako kaže predaja, izgrađena slijedom nadnaravnog znaka, snijega u kolovozu, na jednom od rimskih brežuljaka.

Potaknuo je vjernike da se utječu Blaženoj Djevici Mariji tražeći snagu za odupiranje napastima u životu. „Marijina svetišta su poput ‚antena‘ koje ‚primaju milosti‘, zato smo mi danas ovdje okupljeni, jer, siguran sam da svatko od nas ima potrebu uputiti svoju molbu Majci Božjoj“, rekao je.

„Gospodin želi prebivati s nama, u našem srcu, u našim svakodnevnim borbama, u poteškoćama, slabostima, osamljenosti.“ Citirajući riječi iz netom pročitanog Evanđelja po Luki: „‚Blažena utroba koja te nosila i prsi koje si sisao!‘ On odgovori: ‚Još blaženiji oni koji slušaju riječ Božju i čuvaju je!‘“ (11, 27 – 28), propovjednik je istaknuo da se to odnosi, prije sviju, na Blaženu Djevicu Mariju jer je ona slušala Navještaj, Božju riječ, da će postati Majka Božja I onda je tu Riječ i prihvatila.

„Time nam Krist želi reći da i mi trebamo slušati Riječ Božju kako bi se u nama rodio novi čovjek koji je sposoban ljubiti drugoga čovjeka. Molimo zagovor Blažene Djevice Marije da se i danas možemo vratiti svojim kućama s novom nadom, i radošću da Gospodin želi prebivati u našem srcu“, rekao je vlč. Gallardo.

Na kraju slavlja održana je uobičajena procesija oko toga drevnog marijanskog svetišta uronjenog u živopisnu prirodu Gornje Bujštine, koje svake godine, o blagdanu Gospe Snježne privlači brojne hodočasnike iz Istre, te Slovenije i Italije. Kip Majke Božje su tradicionalno nosile žene, a u prethodnici su bile djevojke s buketima bijelog cvijeća.

Pjevanje su predvodili članovi župnih zborova okolnih župa.