Istina je prava novost.

Čestitka povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom 2024.

Pododbor za osobe s invaliditetom pri Vijeću Hrvatske biskupske konferencije za laike uputio je čestitku povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koji se obilježava u utorak 3. prosinca. Čestitku naslovljenu „Prema neograničenoj radosti“ prenosimo u cijelosti.

Prema neograničenoj radosti

Drage osobe s invaliditetom i djeco s teškoćama u razvoju,

za vaš dan, koji ove godine obilježavamo u utorak 3. prosinca, srdačno upućujemo čestitku vama i vašim obiteljima. Činimo to s nakanom da kao suputnici, kao braća i sestre u Kristu, nastavimo zajedničko koračanje u duhu sinodalnosti bez obzira na poteškoće s kojima se u životu svi susrećemo. Korisnu uputu za to putovanje daje nam sv. Pavao kada kaže: „U nadi budite radosni, u nevolji strpljivi, u molitvi postojani!“ (Rim 12,12). Nesumnjivo, od vas možemo najbolje naučiti da kršćanska radost ne proizlazi iz izostanka nevolja, prepreka i ograničenja, nego iz spremnosti da ih se prihvati kao sastavni dio ovozemaljskoga života. Hvala vam što nas svojim primjerom poučavate strpljivosti u nevoljama i što nam ukazujete na snagu postojane molitve. Hvala vam što umijete isijavati radošću, nerijetko i u nadi protiv svake nade. Tako nam pomažete da i mi postajemo radosniji u susretima s vama. Hvala vam što neumornim svjedočanstvom iskazane ljubavi i brižnosti vaše obitelji obogaćuju Crkvu i cijelo društvo.

Sinodalni put u Crkvi posljednjih je godina stvorio nova očekivanja, dinamiku i nadu. To se ponajprije odnosi na promjenu u načinu razmišljanja o invaliditetu uz poziv na veću uključenost i sudjelovanje osoba s invaliditetom u svojim vjerničkim zajednicama, ali i u procesima odlučivanja. Na tome tragu želimo vam u sklopu ove čestitke skrenuti pozornost na Završni dokument Drugog zasjedanja Sinode o sinodalnosti koji se u br. 63 obraća upravo vama drage osobe s invaliditetom. Zajedno sa sudionicima sinode smatramo važnim prepoznati vaša iskustva patnje, marginalizacije, diskriminacije, manjka tolerancije, ponekad čak i unutar pojedinih kršćanskih zajednica. S druge strane, posvješćujući neizmjerno bogatstvo čovječnosti koje donosite sa sobom, želimo buditi svijest o vašoj suodgovornosti i spremnosti da budete aktivni subjekti evangelizacije.

Navedene smjernice temelje se na dva dokumenta „Crkva je naš dom“ i „Neograničena radost“ koji su nastali pri Dikasteriju za laike, obitelj i život kao plod posebnog dvogodišnjeg sinodalnog savjetovanja provedenog s 30-tak osoba s invaliditetom iz cijeloga svijeta.

Kako bi Crkva uistinu bila vaš dom i kako bismo svi zajedno napredovali prema neograničenoj radosti kojoj se nadamo u Nebu, budite slobodni iskazati svoje potrebe i svoja nadanja. Odvažite se pristupiti pastoralnim djelatnicima i članovima svojih zajednica kako biste im pomogli da bolje razumiju različite vrste oštećenja i invaliditeta te da bolje posvijeste fizičke, kulturne i druge zapreke koje priječe vaše aktivno sudjelovanje u životu Crkve i društva. Tako će se lakše potaći zajedničko nadilaženje prepreka, omogućavanja pristupačnosti i osposobljavanja pastoralnih djelatnika kako bi se svakome od vas osiguralo dužno razumijevanje i poštovanje te omogućilo da u potpunosti živite svoj poziv u Crkvi i društvu. Time stvarate uvjete da zaista budete protagonisti svojih životâ, vlastitog duhovnog iskustva i apostolskog zalaganja, a pri tome će do izražaja doći i vaši talenti, poput onih umjetničkih.

Naposljetku, ovu čestitku zaključujemo pozivom da svi, bez obzira na ograničenja, postanemo hodočasnici nade na što nas upućuje geslo Jubilarne godine u koju uskoro ulazimo. Učinimo to u radosti dijeleći je velikodušno s drugima, jer radost se baš poput ljubavi umnaža davanjem i najbolji je lijek protiv „bolesti smrknutog lica“ koju spominje papa Franjo. Razvedrimo svoja lica svjesni da nam unatoč svemu onu vječnu neograničenu radost nitko ne može oteti (usp. Iv 16,22), baš kao što su toga bili svjesni sveci poput sv. Franje Ksaverskoga na čiji se spomendan slavi Međunarodni dan osoba s invaliditetom.

U Zagrebu, 26. studenoga 2024.

Pododbor za osobe s invaliditetom pri Vijeću Hrvatske biskupske konferencije za laike