Budi dio naše mreže
Izbornik

Čovjek u filozofiji pape Ivana Pavla II.

Zagreb

Glavi predavač bio je vicerektor na Katoličkom sveučilištu u Lublinu dr. Alfred Wierzbicki, koji je u izlaganju istaknuo je da je od prvoga dana pontifikata pape Ivana Pavla II. problem čovjeka bio i ostao središnji motiv njegova naučavanja

Zagreb, (IKA) – Filozofski fakultet Družbe Isusove u Zagrebu priredio je u svojim prostorijama 5. travnja međunarodni znanstveni simpozij o čovjeku u filozofiji Karola Wojtyle – pape Ivana Pavla II.
U pozdravnoj riječi dekan fakulteta dr. o. Anto Mišić kazao je da i prije nego se znalo za treći Papin pohod Hrvatskoj, Fakultet odlučio organizirati međunarodni simpozij koji će posvetiti filozofiji pape Ivana Pavla II., koji je višestruko obilježio posljednja desetljeća 20. i početak 21. stoljeća. U bogatoj osobnoj povijesti Papa je ostao dosljedni čovjekoljubac, vjerni učenik Isusa Krista, kazao je dr. Mišić, dodavši kako on jasno naučava da je čovjekova vrijednost tolika da je i Bog postao čovjekom.
Glavi predavač bio je vicerektor na Katoličkom sveučilištu u Lublinu dr. Alfred Wierzbicki, koji je u izlaganju istaknuo je da je od prvoga dana pontifikata pape Ivana Pavla II. problem čovjeka bio i ostao središnji motiv njegova naučavanja. Ocijenio je da je papa Ivan Pavao II. uspio kršćanstvo pokazati kao personalističku religiju koja oslobađa čovjeka od njegovih strahova, proglašava bratstvo svih ljudi, ukorijenjeno u istini o jednom i trojstvenom Bogu. Njegov humanizam se, prema ocjeni predavača, hrani snagom Evanđelja u povijesti i to snagom Evanđelja koje očituje duboko udivljenje nad vrijednošću i dostojanstvom čovjeka. Istaknuo je također da pontifikat Svetog Oca treba promatrati kao nastavak i razvoj bitne poruke Drugoga vatikanskog sabora. Osvrnuvši se na 25 godina pontifikata pape Ivana Pavla II., ocijenio je da njegovu poruku možemo u potpunosti shvatiti jedino ako za njezinu analizu uzmemo personalističke kategorije, a dvije među njima su osobito važne. Ponajprije poimanje čovjeka kao slike Božje – imago Dei i stanje ljudske osobe u kojem je kadra prepoznati istinu, što osobi daje mogućnost da upravlja svojim životom i da susretne Boga u zajedništvu osoba. Osim njega, na simpoziju istaknuti hrvatski teolozi i filozofi govorili su o dostojanstvu čovjeka u enciklikama Ivana Pavla II., o njemu kao Papi života, dijalogu s modernim čovjekom i svijetom u filozofiji Svetog Oca, o poslušnosti istini i promicanju pravednosti prema enciklici Centesimus annus pape Ivana Pavla II., odnosima između zajednice i personalističkog subjektivizma čovjeka te o Papi kao zagovorniku međureligijskog dijaloga.
Nakon izbora za papu 16. listopada 1978. Ivan Pavao II., objavio je 13 enciklika i oko 100 apostolskih pisama i apostolskih pobudnica, a u središtu njegovih razmišljanja i brige je čovjek.