Budi dio naše mreže
Izbornik

Đakovo: Izložbom i koncertom započela metropolijska proslava

Đakovo (IKA )

To je početak samostalnosti hrvatskoga naroda i hrvatske države. Time je zaustavljen liberalistički prodor, koji je nagrizao tijelo Crkve i naroda. Ova proslava 150. obljetnice proslava je cjelokupne crkvene zajednice, rekao je biskup Srakić

Đakovo, (IKA) – “150 godina Zagrebačke metropolije 1852.-2002.” naziv je izložbe koju je u petak 25. listopada u Spomen-muzeju biskupa Strossmayera u Đakovu, otvorio biskup đakovački i srijemski Marin Srakić. Izložbom je tako u Đakovačkoj i Srijemskoj biskupiji započela dvodnevna proslava 150. godina Hrvatsko-slavonske, odnosno Zagrebačke metropolije. “Danas razmatramo doseg toga čina. To je početak samostalnosti hrvatskoga naroda i hrvatske države. Time je zaustavljen liberalistički prodor, koji je nagrizao tijelo Crkve i naroda. Jednostavno smo postali svoji. Ova proslava 150. obljetnice proslava je cjelokupne crkvene zajednice. Naići ćemo ovdje na portrete cara Franje Josipa, bana Jelačića, Ivana Pavla II. pa i dr. Franje Tuđmana, jer je u njegovo vrijeme sklopljen sporazum između Svete Stolice i Republike Hrvatke”, rekao je, među ostalim, u pozravnom govoru biskup Srakić.
O izložbi je na samom početku još govorio prof. Petar Strgar, ravnatelj Spomen-muzeja. Spomenuo je samo neke od slikara (Slavka Tomerlina, Jozu Bužana, Josipa Alebića, Zdravka Ćosića, Smiljana Popovića, Franju Pfalza, Vlahu Bukovca, Ivana Zacha, Celestina Medovića), koji su naslikali portrete značajnijih papa, nadbiskupa, biskupa i političara.
“Ova je godina izuzetno značajna za kulturu Đakovačke i Srijemske biskupije. Obilježavamo 50 godina dijecezanskog muzeja, 120. obljetnicu posvete đakovačke katedrale, a ovih su dana u Beču upriličeni Dani Strossmayerove katedrale. Đakovo tako i danas ima što ponuditi svijetu. Smisao je ovih portreta pokazati ličnost i sličnost”, rekao je, između ostaloga, prof. Mirko Ćurić. Izdvojio je petoricu slikara zastupljenih na izložbi: Ivana Zacha, Vjekoslava Karasa, Vlahu Bukovca, Celestina Medovića i Slavka Tomerlina. Rekao je također kako ta izložba podučava, a više od ičega pruža estetsko zadovoljstvo.
Nazočnima se obratio i đakovački gradonačelnik Zoran Vinković, zahvalivši se muzeju i biskupiji na još jednome izuzetnom kulturnom događaju.
Otvorenju izložbe nazočni su bili umirovljeni đakovački i srijemski biskup Ćiril Kos, varaždinski biskup Marko Culej, požeški biskup Antun Škvorčević, zagrebački pomoćni biskup Josip Mrzljak, pomoćni biskup đakovački i srijemski Đuro Hranić, đakovački svećenici, redovnice, Đakovčani i gosti iz Vinkovaca, Slavonskog Broda, Osijeka i Zagreba.

U sklopu proslave slijedio je orguljski koncert, koji je u katedrali-bazilici održao orguljaš požeške katedrale Alen Kopunović Legetin, koji je osnovnu i srednju glazbenu naobrazbu stekao u Subotici te na Muzičkoj akademiji u Zagrebu na studiju orgulja u klasi docenta Ljerke Očić. Za vrijeme studija bio je stalni orguljaš crkve Dječačkog sjemeništa na Šalati te orguljaš crkve Sv. Marka na Gornjem gradu u Zagrebu. Diplomirao je 1997. i dobio Rektorovu nagradu Sveučilišta u Zagrebu. Godine 1998./99. usavršavao se na Univerzitetu “Mozarteum” u Salzburgu. U Subotici je 1998. dobio “Antušovu” nagradu za promicanje kulture bačkih Hrvata. Godine 1999. postaje orguljaš i zborovođa u crkvi Sv. Lovre u Požegi te pontifikalni orguljaš u požeškoj katedrali.