Budi dio naše mreže
Izbornik

ĐAKOVO: MEĐUNARODNI SIMPOZIJ NA TEOLOGIJI U ĐAKOVU

Đakovo (IKA )

Teologija u Đakovu priredila je u Velikoj dvorani Teologije jednodnevni i vrlo dobro posjećeni simpozij pod naslovom “Globalizacija i indentiteti”.

Đakovo, 9. 6. 2001. (IKA) – Teologija u Đakovu priredila je u petak, 8. lipnja 2001. u Velikoj dvorani Teologije jednodnevni i vrlo dobro posjećeni simpozij pod naslovom “Globalizacija i indentiteti”. Otvarajući skup, predstojnik Teologije u Đakovu prof. dr. sc. Pero Aračić, pozdravio je nazočne: dijecezanskog biskupa Marina Srakića i biskupa u miru Ćirila Kosa, predastvnika znanosti i tehnologije RH iz Zagreba Tomislava Janovića, akademika Franju Šanjeka koji je zastupao HAZU, dekana Medicisnkog fakulteta Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku prof. dr. Antuna Tucaka i tajnika dipl. jur. Mirka Hefera, dekana Ekletrotehničkog fakulteta prof. dr. Radoslava Galića, profesore Teologije iz Sarajeva i Đakova, đakovačkog gradonačelnika dr. Darka Vrtarića, nazočne biskupijske svećenike, redovnice, studentice i studente te predstavnike medija. Skup su pismeno pozdravili rektor Sveučilišta u Zagrebu dr. Branko Jeren, rektorica Osječkog sveučilišta dr. Gordana Kralik, požeški biskup mons. dr. Antun Škvorčević i brodsko-posavski župan Mirko Tomac. Dr. Aračić je posbeno predstavio i pozdravio petoricu predavača. O zajedničkoj temi “Globalizacija i identiteti” svaki je od njih govorio s drugog aspekata.
U ime predsjednika HAZU-a i dekana KBF-a skup je pozdravio i akdamik Franjo Šanjek. Podsjetio je na biskupa Strossmayera i njegove zasluge za Akdamiju i Sveučilište u Zagrebu te iznio nekoliko uvodnih misli o globalizaciji, odnosno mondijalizaciji, kao popjavi i opasnosti našeg vremena.
Prvo izlaganje, o samom fenomenu globalizacije te o globalizaciji i čovjeku održao je mr. sc. Ivica Šola, profesor moralne teologije na Teologiji u Đakovu. Slijedilo je predavanje prof. dr. sc. Janeza Juhanta, profesora na Teološkom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani, Njegova je tema glasila „Globalizacija, kršćanstuo i demokracija“. Prof. dr. sc. Stjepan Kušar s Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu govorio je o katoličkoj (sveopćoj) istini i pluralizmu kultura. U poslijepodnevnom radu simpozija nastupila su dvojica stranih predavača: prof. dr. sc. Robert Schreiter s Teološkog fakulteta Sveučilišta u Chicagu, koji je izložio temu „Katolički identitet Crkve i globalizacija.“ i prof. dr. sc. Martin McKeever, s Akademije Alfonzijane Papinskoga lateranskog Sveučilišta u Rimu, s temom „Moralnost i govor: poučna analogija s obzirom na osobni i grupni identitet suočen sa globalizacijom.“ Uz predavanja bile su i dvije vrlo žive rasprave u kojima su na pitanja slušatelja odgovarali predavači. (i06172aj/sv)