Dr. Ivica Pažin / Foto: Anita Vranić
Zagreb (IKA)
Dvodnevna Katehetska proljetna škola na temu „Bliskost Riječi u nastavi na daljinu – O govornim kompetencijama u online nastavi“ počela je u četvrtak 6. svibnja putem aplikacije Zoom. Susret je organiziran u suradnji Nacionalnog katehetskog ureda Hrvatske biskupske konferencije i Agencije za odgoj i obrazovanje. O razlozima, temi i predavačima za Hrvatski katolički radio govorio je predstojnik Nacionalnog katehetskog ureda dr. Ivica Pažin.
„Ova katehetska proljetna škola jedna je u nizu katehetskih škola koju i ove godine domišljamo na način online ustroja te u tome kontekstu pokušavamo ne samo pratiti teorijsko i praktično sustavno oblikovanje obrazovanja i cjeloživotnoga odgoja i obrazovanja naših vjeroučitelja nego i daleko više želimo osjetiti bliskost susreta s njima koliko god nam je u ovim okvirima moguće”, rekao je uvodno dr. Pažin.
Osvrnuo se na naziv te smisao i cilj Katehetske proljetne škole rekavši kako nikada nismo osjetili toliku čežnju za blizinom koliko upravo u trenutcima kada smo jedni od drugih najudaljeniji. „Premda pomalo paradoksalno, teološka nit ove Katehetske proljetne škole pronađena je u odsutnosti Isusa Krista koji je upravo s obzirom na odsutnost nama najbliži. Odsutnost Isusa Krista pronalazimo u slici, znaku Križa koji je ne samo u okviru pitanja: ‘Oče, zašto si me ostavio?’, nego daleko više u odgovoru koji ćemo pokušati isprovocirati iz perspektive kršćanske vjere i među našim vjeroučiteljima s kojima želimo biti ova dva radna dana”, istaknuo je dr. Pažin.
„U tome kontekstu bliskost Riječi koja je pisana velikim slovom u nastavi na daljinu koja na određeni način u više od godinu dana biva jedinim mogućim određenim elementom konkretne nastave, pred nas stavlja izazove koji se odnose na kompetencije vjeroučitelja koji u svom dosadašnjem studiju, odgoju i obrazovanju na određeni način možda nisu bili prilično osposobljeni baviti se ne samo komunikacijskim načinima putova prenošenja kršćanske vjere adresatima ili naslovnicima, a to su naši učenici, nego smo kroz ovaj put proučavanja tih različitih putova shvatili da u svakome od nas postoji i određenih nedostataka kako bismo ovom Katehetskom proljetnom školom učinili vjeroučitelja svjesnim onoga što može biti otežavajuća okolnost u takvom jednom susretu između vjeroučitelja i učenika u kontekstu nastave na daljinu”, poručio je.
„Nadam se da će uvaženi i cijenjeni predavači poput izvrsnih komunikologa i drugih stručnjaka, kao što je dr. Jerko Valković te glavni urednik Hrvatske katoličke mreže dr. Siniša Kovačić, biti ne samo u teorijskom smislu nego i u jednom praktičnom smislu u mogućnosti otkriti taj jedan virtualni svijet, taj jedan novi kontinent komunikacije kao nevjerojatnu priliku i izazov vjeroučiteljima – kako komunicirati riječ koja ovisi o našem govoru i o našoj blizini učenicima koji su pred nama”, ističe.
Naveo je i predavače, stručnjake iz područja psihologije, odgoja i obrazovanja djece s teškoćama u razvoju koji će govoriti na Katehetskoj školi. Bit će predstavljeni vjeroučitelji i njihov rad koji su, kako naglašava dr. Pažin, u nekoliko posljednjih mjeseci profesionalno pristupili različitim oblicima rada na daljinu te otkrili velike poteškoće, ali i velike mogućnosti koje takvi putovi komunikacije riječi, pisane velikim i malim pisanim slovom, omogućuju.
„Na početku ove Katehetske proljetne škole zahvaljujem svima na sudjelovanju u nadi da ćemo u ova dva dana koja su pred nama osjetiti, premda na daljinu, bliskost jedni drugih. Da, dok brinemo jedni za druge, međusobno živimo i ono što je Krist, premda je otišao od nas, pokazao da što je od nas udaljeniji to nam je bliži. Tu blizinu želimo i u komunikaciji riječi različito oblikovane predstaviti u ova dva radna dana”, rekao je zaključno dr. Pažin u razgovoru za Hrvatski katolički radio.