Ekumensko bogoslužje u Austriji: Zajedno za mir i pravičnost
Linz (IKA)
U znaku zajedničkog zauzimanja za mir i pravičnost, vjerske zajednice okupljene u Ekumenskom vijeću crkava u Austriji (ÖRKÖ) u nedjelju 22. siječnja upriličile su zajedničko bogoslužje koje se posredstvom televizije moglo pratiti u Austriji i Njemačkoj, prenosi Kathpress.
Ekumensko bogoslužje pod geslom “Činite dobro! Tražite pravo!” održano je u crkvi svetog Franje u Welsu, a prenosili su ga drugi programi austrijske i njemačke javne televizije ORF2 i ZDF.
Zajedno s vjernicima u Welsu i onima koji su ga pratili posredstvom televizije molili su biskup Linza Manfred Scheuer, armensko-apostolski biskup i predsjednik Ekumenskog vijeća crkava u Austriji Tiran Petrosyan i evangelička viša crkvena savjetnica Ingrid Bachler te predstavnici Starokatoličke, Metodističke i Srpske pravoslavne crkve.
“Isus Krist je utjelovljeni mir”, istaknuo je u propovijedi biskup Scheuer. “Mir, pomirenje, ozdravljenje, uklanjanje otrova i prevladavanje svega onoga što ljude dijeli, dokidanje svakog neprijateljstva među ljudima i narodima, to je Isusovo izbaviteljsko djelo”, rekao je biskup Scheuer, poručivši kako je zadaća crkava “biti Božji mirovni pokret na zemlji”.
Međutim, dodao je, “stvarnost često izgleda drugačije”. Prema njegovim riječima, nema vjere, čak ni svjetske religije, koja u svom odnosu naspram nasilju i ratu nije praktički slobodna od dvosmislenosti. “To već oko godinu dana doživljavamo krajnje bolno u slučaju rata u Ukrajini. To vrijedi i na mnogim drugim razinama. Počevši od malih kršćanskih zajednica, župnih zajednica, sve do većih crkvenih struktura”, rekao je, dodavši kako “ni izdaleka nije uvijek sve miroljubivo”.
Mir i pomirenje imaju svoje mjesto u ljudskim srcima, poručio je biskup. “U duhovnosti mira ponajprije je riječ o razoružanju misli. Ondje se trebaju liječiti vlastite povrede, strahovi od progona i osjećaji mržnje, uklanjati neprijateljske predodžbe i preispitivati predrasude. Tu je važno živjeti u skladu s vlastitim granicama, ali i s njima postupati dinamički i tako prelaziti tjelesne, biološke i nacionalne odnosno etničke granice”, poručio je biskup Scheuer.
Smatra kako se kršćanski govor o miru i pomirenju ne smije ograničiti na vjerski usvojeni odnos pojedinca prema Bogu. Podsjetio je na riječi pape Ivana XXIII., koji je imenovao četiri preduvjeta za mir, odnosno četiri stupa mira: istinu, pravičnost, ljubav i slobodu. A mir u smislu Isusa Krista uvijek znači “prevladavanje neprijateljstva, pretvorbu proturječnosti u plodnu napetost i raznolikost, zbližavanje razdvojenih ili zavađenih strana i skupina”. To je zadaća mimo granica konfesija, “kultura dijaloga, osluškivanje drugoga i učenje od drugoga, spremnost na pomirenje i nenasilje može krenuti od crkava”, rekao je biskup Scheuer, ističući kako je u ekumenskim naporima posljednjih desetljeća vidljiv napredak.
Ekumensko bogoslužje u Welsu upriličeno je u okviru Molitvenog tjedna za jedinstvo kršćana koji traje od 18. do 25. siječnja.
Ekumensko vijeće crkava u Austriji čini 17 crkava i vjerskih zajednica. Uz Katoličku Crkvu, među njima su i Anglikanska crkva, Armensko-apostolska crkva, Bugarska pravoslavna crkva, dvije evangeličke crkvene zajednice kao i Evangeličko-metodistička crkva, zatim Grčka pravoslavna crkva, Koptska pravoslavna crkva, Rumunjska pravoslavna crkva, Ruska pravoslavna crkva, Sirijska pravoslavna crkva, Srpska pravoslavna crkva i Starokatolička crkva. Etiopska pravoslavna crkva, Savez baptističkih zajednica i Novoapostolska crkva imaju status “članova u statusu savjetnika”, a još nekolicina vjerskih institucija i organizacija članovi su u statusu promatrača.