Budi dio naše mreže
Izbornik

Toni Vidan u Argumentima HKR-a: Energetika je do sada bila nešto statično što je teško mijenjati

Zagreb (IKA )

O strategiji Energetskog razvoja Hrvatske koju bi Vlada RH trebala objaviti do kraja 2018. godine, u emisiji 'Argumenti' Hrvatskoga katoličkog radija, u srijedu, 21. studenoga, urednik emisije Vlatko Ojvan razgovarao je s predsjednikom Hrvatske stručne udruge za plin Daliborom Pudićem i voditeljem energetskog programa Zelene akcije Tonijem Vidanom.

Hrvatska se u budućnosti apsolutno treba osloniti na prirodni plin kao energent, najčišće fosilno gorivo, sve do trenutka dok ne dođe do potpune tranzicije prema obnovljivim izvorima energije koja neće biti sigurno brzo, istaknuo je Dalibor Pudić, predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin.

Nova energetska strategija Vlade Republike Hrvatske  trebala bi biti objavljena do kraja ove godine. Voditelj energetskog programa Zelene akcije Toni Vidan, pak, upozorava da je najveći problem te strategije što daje previše prostora plinu i preoptimistična je po pitanju domaće proizvodnje i istraživanja plina. Pokušava se, kazao je, napraviti u idućih 20 godina, ono što nismo uspjeli napraviti ni u posljednjih 30 gosina. Zadnja takva energetska strategija za razdoblje od 2009. do 2020. povučena je i proglašena da nema strateški karakter. No, budemo li – prema novoj – plin koristili idućih 20, 30 godina u tranziciji do korištenja obnovljivih izvora energije plin bi mogao postati puno skuplji jer ćemo ga morati kupovati iz Rusije, ističe Vidan. Kineske solarne ćelije, navodi Vidan, možda jesu uvoz i trenutno su skupe, ali koristeći besplatno hrvatsko sunce, lokalni resurs, proizvodnja ostaje doslovno na mjestu proizvodnje, a proces razvoja takve tehnologije je takav da će s vremenom sigurno solarne ploče postati jeftinije.

„Postoje tehnološke pretpostavke da je to moguć scenarij koji za pet do deset godina potpuno mijenja dinamiku cijele energetike. Mi stalno gledamo energetiku kao nešto statično što je teško mijenjati. Slažem se. U stvari je do sada tako bilo, ali mi sad imamo tehnološku situaciju koja će dovesti, u stvari do velikoga smanjenja cijena”, rekao je Vidan.

Europa je energetsko tržište od 500 milijuna ljudi i ne pokrene li Hrvatska nove tehnologije za obnovljive izvore energije, netko drugi već će nam osvojiti tržište.

Hrvatska se ne treba uspoređivati s Danskom koja je predvodnik, već možemo sa susjednom Slovenijom gdje samo mariborska regija ima više solarnih ploča nego cijela Hrvatska, upozorio je Vidan, dodajući kako se kod nas blokira mogućnost povlačenja sredstava iz europskih fondova za te potrebe.

„Vi danas imate situaciju da puno općina, puno gradova ima neke apstraktne ideje i da bi rado izgradili solarne elektrane na svome području”, kazao je, dodajući kako je najbolja opcija da je solarna elektrana u vlasništvu lokalne zajednice. Za takva ulaganja mogla bi se povući i velika sredstva iz EU fondova.

Predsjednik Hrvatske stručne udruge za plin Dalibor Pudić rekao je kako bi bilo puno bolje da je Vlada u svojoj energetskoj strategiji predložila – kako se izrazio – više scenarija, a ne samo dva. Bilo bi pritom, smatra Pudić, dobro slušati sve stručnjake, sve ljude iz ove države, poduzetnike jer Strategija ima utjecaj na gospodarski razvoj i na gospodarsku neovisnost. U tom kontekstu  iznio je primjer SAD-a, zemlje koja je u zadnjih 10-15 godina imala dvije plinske revolucije, bez obzira što jako puno radi i na obnovljivim izvorima energije.

Takvom svojom strategijom smanjili su u zadnjih deset godina cijenu plina za 55 posto. Ne smije se niti zaboraviti da plin danas, kao energent, ima duplo manju emisiju ugljičnog dioksida nego ugljen, a koji još uvijek ima primat u proizvodnji električne energije. S takvom strategijom razvoja Sjedinjene Američke Države postale su najveći proizvođač plina u svijetu i – ujedno – najviše su smanjili emisiju CO 2 u svijetu po glavi stanovnika, naglasio je Pudić.