Budi dio naše mreže
Izbornik

Fokolari: Danas više nego ikad postoji potreba za Ekonomijom zajedništva

Loppiano (IKA)

Pokret fokolara organizirao je međunarodnu inicijativu „30 godina Ekonomije zajedništva“, koji se putem interneta održao 29. svibnja izravno iz dvorane međunarodnoga gradića Loppiana, u Italiji, uz prijevod na više jezika, među ostalim i na hrvatski, prenosi Vatican News.

„Ne zaboravimo siromašne“, govorila je Chiara Lubich. U vremenu koje tjeskobno traži put kako spojiti ekonomiju sa socijalnom pravdom i održivošću, Ekonomija zajedništva (EZ) već trideset godina živi i najavljuje novu ekonomiju, nositeljicu vrlo aktualne poruke.
Kada je u svibnju 1991. godine Chiara Lubich, utemeljiteljica Pokreta fokolara, sletjela u São Paulo u Brazilu, zaprepastio ju je kontrast između nebodera i bezbroj favela, naselja s vrlo siromašnim kućicama koje su okruživale nebodere. Osjetila je da odmah treba nešto učiniti. Tako je 29. svibnja 1991. nastala Ekonomija zajedništva. Gledajući danas na naš svijet, vidimo da su kontrasti još jači i pogoršani zbog pandemije. Sada više nego ikada prije postoji potreba za Ekonomijom zajedništva.

Obilježavajući obljetnicu, Pokret fokolara organizirao je virtualni međunarodni skup „30 godina Ekonomije zajedništva“ iz Loppiana.

Ekonomiju zajedništva čini više od 1000 tvrtki koje u cijelome svijetu prianjaju uz taj projekt ili se njime nadahnjuju, 15 poslovnih inkubatora za razvoj novih tvrtki u isto toliko zemalja, šest integralnih razvojnih projekata koji su trenutačno u tijeku i više od 400 diplomskih radova.

Program je započeo pričom o povijesnim i duhovnim počecima Ekonomije zajedništva. Iz cijeloga svijeta stigla su brojna svjedočanstva o prakticiranju Ekonomije zajedništva u Brazilu, Argentini, Filipinima, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Portugalu, Sjedinjenim Američkim Državama i Belgiji te video poruke: od Novog Zelanda preko Benina, do Meksika.

Pozivajući na sudjelovanje u proslavi, koordinator Ekonomije zajedništva Luigino Bruni istaknuo je tu obljetnicu kao trideset godina zajedništva, dijeljenja sa siromašnima i ekonomije pet darovanih kruhova koji postaju tisuće i hrane mnoštvo. Bit će to proslava zahvalnosti, mladosti i budućnosti. Jer Ekonomija zajedništva je globalno dobro, dar za sve, kazao je Bruni.