Budi dio naše mreže
Izbornik

Gospić: Tribina o stradalim svećenicima s prostora Like

Gospić (IKA )

U vrijeme te nakon II. svjetskog rata na tom je području život izgubilo 18 svećenika

Gospić, (IKA) – U Pučkom otvorenom učilištu u Gospiću 30. travnja priređena je tribina u tijeku koje je održan pogovor o svećenicima s prostora Like i Gospićko-senjske biskupije, ubijenima u vrijeme te nakon II. svjetskog rata. Život je izgubilo 18 svećenika – 12 su ubili partizani, trojicu četnici, jednog Nijemci, jedan je svećenik umro od posljedica mučenja, a jedan u zatvoru u Lepoglavi.
Program je vodila kancelarka biskupije mr. Agneza Andrašek, a na tribini su sudjelovali gospićko-senjski biskup Mile Bogović, gospićki župnik i dekan Antun Luketić te dipl. teologinja Jelena Vučkov.
Vlč. Luketić osvrnuo se na tužni dan 4. travnja 1945. godine kada su u Gospiću uhićeni i ubijeni kateheta Dragutin Kukalj i župnik Vladimir Kargačin. U svezi s tim događajima vlč. Luketić je predložio osnivanje odbora koji bi prikupljao građu i vjerodostojna svjedočanstva o dvojici ubijenih svećenika, zatim obilježavanje mjesta njihova stradanja te organiziranje tribina i simpozija. Dekan Luketić također je iznio inicijativu o postavljanju bista dvojice svećenika u parku Kolakovcu ispred zgrade Biskupijskog ordinarijata. Biste bi se izlile iz zvona porušenih ličkih crkava.
Dipl. teologinja Vučkov imala je iscrpno izlaganje o životu i tragičnom stradavanju svećenika, poliglote i publiciste Frana Biničkog. Partizani su ga odveli u tamnicu u proljeće 1945. godine gdje je mučen, a umire 1. svibnja u gospićkoj bolnici.
Zatim je o svećenicima stradalnicima govorio biskup Bogović, posebno istaknuvši Vladimira Kargačina, od 1936. godine vjeroučitelja i kapelana u Gospiću, duhovnika Križarskog bratstva te voditelja Hrvatskog katoličkog pokreta. Njega je ubio Vlade Plečaš kod rijeke Novčice, kako stoji u Spomen-zborniku župe. Dragutin Kukalj bio je vrsni kateheta u Mrkoplju, Ogulinu, Vrbovskom, Slunju i Gospiću, a 1942. godine i ličko-krbavski arhiđakon. Ubili su ga partizani kod mosta na Bogdanici. Po riječima biskupa Bogovića, Dragutin Kukalj bio je najveći liturgijski praktičar u Hrvatskoj između dva rata.
Tribinu, posvećenu obljetnici smrti ličkih svećenika, uveličao je Katedralni zbor pod vodstvom prof. Dinka Ivšinovića.