Budi dio naše mreže
Izbornik

Herojsko vodstvo

U nakladi Mate d.o.o.

Knjiga Chrisa Lowneya o načelima vodstva kojima se isusovci vode posljednjih 450 godina

U nakladi Mate d.o.o., Zagrebačke škole ekonomije i managementa i Filozofskog fakulteta Družbe Isusove objavljena je knjiga izvršnog direktora u J. P. Morgan banci Chrisa Lowneya “Herojsko vodstvo” u kojoj razotkriva načela vodstva kojima se isusovci vode posljednjih 450 godina. U knjizi autor ukazuje da trajni uspjeh isusovaca počiva na četiri osnovna stupa vođenja: samosvijesti (razumijevanju vlastitih slabosti i snaga, vrijednosti i svjetonazora), domišljatosti (stalnom inoviranju kroz prilagodbu promjenjivom svijetu), ljubavi (osnaživanju drugih pozitivnim stavovima koji oslobađaju njihove potencijale) i heroizmu (osnaživanju sebe i drugih herojskim ambicijama i privrženošću izvrsnosti).
Knjiga nastoji izbliza promotriti ono što je prve isusovce učinilo uspješnima i zatim tu mudrost dovesti u odnos prema osobi ili organizaciji koja danas nastoji učiti i prakticirati učinkovito, osobno cjelovito vodstvo. Poglavlja knjige istražuju spomenuta četiri isusovačka načela na podrobniji način, ilustrirajući svako načelo anegdotama iz prvih dvjesto godina povijesti reda.

Tako autor podsjeća da su isusovci, premda su svojim putovanjima dospjeli na same granice Europi tada poznatoga svijeta, ipak uvijek nastojali istražiti što je preko granice. Isusovački istraživači bili su među prvima koji su prešli Himalaje i ušli na Tibet, među prvima koji su istraživali Nil i koji su iscrtali tok gornjeg Missisippija. U Europi su se usmjerili na gradnju onoga što će postati najveća svjetska mreža visokoškolskih institucija. Bez ikakvog iskustva u vođenju škola uspjeli su podići i pokrenuti trideset učilišta unutar desetljeća. Pred kraj 18. stoljeća imali su više od 700 srednjih škola i učilišta rasutih po svih pet kontinenata. Međusobno su se podržavali i to ovi u Europi i oni u ostatku svijeta. Isusovački astronomi i matematičari u Rimu pomagali su isusovcima u Kini s tehničkim dostignućima kako bi lakše ostvarili prestiž i utjecaj u toj zemlji u svojstvu astronoma, reformatora kalendara i osobnih savjetnika samog kineskog cara, navodi autor.
U knjizi Lowney ukazuje da su isusovci odgajali svakog novaka za vođu s uvjerenjem da svako vođenje započinje vođenjem sebe sama, a prednost je spomenute formule četiri stupa što ih može pripremiti za sva područja rada i života. (ika-kj)