Hodočašće Trogirskoga dekanata i koncert mandolinskog sastava „Sanctus Domnio“
FOTO: Slavko Blažić // Drugi dan devetnice sv. Dujmu
Split (IKA)
Drugoga dana devetice sv. Dujmu, u ponedjeljak 29. travnja, u splitsku prvostolnicu hodočastili su vjernici Trogirskoga dekanata, noseći svoje župne barjake. Slavlje je počelo procesijom od krstionice sv. Ivana Krstitelja do katedrale koju je predvodio dr. don Ante Mateljan.
Euharistijsko slavlje predvodio je fr. Matijas Farkaš uz koncelebraciju don Tomislava Ćubelića i ostalih svećenika, a misno slavlje animirao je Mješoviti zbor župe sv. Lovre iz Trogira. Fr. Farkaš u homiliji govorio je o hrabrosti kojom sveci Crkve svjedoče za istinu Isusa Krista. Poseban naglasak je stavio na sv. Dujma i sv. Katarinu Sijensku, naučiteljicu Crkve i mističarku. „Sv. Dujam je mučenik koji se nije bojao umrijeti za istinu, a sv. Katarina Sijenska je od mladosti spoznala kojim joj je putem ići. Svaki kršćanin, kada u životu otkrije istinu, sve treba podrediti njoj, kako bi mu život u potpunosti bio svjedočenje Isusove ljubavi prema svim ljudima“.
Nakon otpjevanog himna sv. Dujmu i svečanog blagoslova, koncert je održao mandolinski sastav „Sanctus Domnio“. Mandolinski orkestar Sanctus Domnio osnovan je godine 1990. pod vodstvom glazbenog pedagoga Marina Katunarića u namjeri postizanja višestruke odgojne zadaće i kulturne obnove mladih naraštaja. Gradsko mandolinsko društvo Sanctus Domino Split utemeljeno je 25. lipnja 1991. godine te je povjereno vodstvu dirigenta Vladimira Lukasa.
Do sada su održali veliki broj koncerata u domovini i inozemstvu (Italija, Vatikan, Njemačka, Austrija, Slovenija, Češka, Španjolska, Crna Gora, Makedonija). Bio je i sudionikom brojnih međunarodnih festivala i natjecanja u Italiji, Njemačkoj, Češkoj, Španjolskoj i Francuskoj. Redovito nastupa na hrvatskom festivalu mandolista Mandolina Imota u Imotskom, gdje je osvojio i prve nagrade. Dobitnik je brojnih domaćih i međunarodnih nagrada i priznanja za svoj rad. Na svom repertoaru orkestar ima brojne skladbe izvorno za mandolinske ansamble, kao i preradbe skladbi suvremenih i klasičnih skladatelja za druge orkestre. Prepoznat je prvenstveno kao vrstan interpret izvornih skladbi za mandolinske orkestre suvremenih hrvatskih autora. Orkestar je snimio tri vlastita nosača zvuka.
Kroz sastave Društva – orkestar starijih članova Sanctus Domnio, orkestar mlađih članova Anđeli svirači te kvartet Da capo, prošlo je više od stotinu mladih glazbenika, koji su izvodili djela brojnih skladatelja – od baroknih do suvremenih, hrvatskih i stranih, među kojima je bilo i više praizvedbi djela posvećenih upravo ovim sastavima. Društvo svake godine organizira i vlastite škole mandoline i gitare, kroz koje priprema i stječe svoje nove članove, a sudjeluje i na međunarodnim majstorskim radionicama. Članovi orkestra su učenici osnovnih i srednjih škola, studenti i profesori splitske Glazbene škole.
Društvo i njegovi orkestri posebno su se posvetili izvođenju suvremene mandolinske glazbe hrvatskih skladatelja i u Hrvatskoj su održali već nekoliko koncerata u ciklusu Mandolina Croata zasnivajući na njima i programe svojih nastupa u inozemstvu, po čemu su poznati u europskim mandolinskim krugvima. Pored brojnih nagrada i priznanja, Sanctus Domnio je dobitnik Nagrade grada Splita iz područja kulture za 2006. godinu.