Hodočasnički dan bl. majci M. Tereziji Scherer u siječnju
Foto: TUDJOS//Hodočasnički dan bl. majci M. Tereziji Scherer u siječnju
Đakovo (IKA)
Vjernici Župe Svih Svetih iz Đakova na čelu sa svojim župnikom Ivanom Lenićem, u utorak, 16. siječnja, hodočastili su bl. majci M. Tereziji Scherer o njezinu danu u crkvu Presvetog Srca Isusova u samostanu Milosrdnih sestara. sv. Križa u Đakovu.
Župnik je potaknuo svoje župljane da se okupe i pred jaslicama i da izmole potpuni oprost za sebe ili svoje pokojne. Veliki broj vjernika okupio se već na molitvi krunice, a napose na euharistijskom slavlju koje je slavio župnik Lenić. Župljani su čitali čitanje i za tu prigodu posebno pripremljenu Molitvu vjernika, a predvodili su i pjevanje pod ravnanjem s. Jelene Kovačević. Na orguljama je svirala s. M. Svjetlana Paljušević. Već od 16 sati ispovijedali je župnik Lenić i svećenik Mato Mićan. Mnogobrojni vjernici su pristupili sakramentu pomirenja. Na kraju misnoga slavlja svi zajedno su molili pred jaslicama već spomenuti oprost.
U homiliji je župnik Lenić povezao život sv. Franje koji se živom vjerom i ljubavlju divio i klanjao, nadahnjivao i odgajao Kristom – njegovim Utjelovljenjem i Križem s majkom Marijom Terezijom koju je to Otajstvo učilo mnogim krijepostima, a sv. Franjo, njoj i njezinim sestrama bio vrijedni učitelj duhovnoga života i nasljedovanja Krista.
Zatim je župnik nastavio: „Veliki jubilej Franjinih jaslica vraća nas u školu Betlehema, pred Jaslice. Treba zastati i prignuti se, da se nauče nenametljive, a vazda aktualne lekcije ove kuće kruha. Ne dopustimo zato, kao Isusovi sljedbenici, da nas različiti privremeni ili dulji bjegovi u ohole veličine koje svijet promovira (a nismo od toga imuni niti mi u Crkvi), pa u kompliciranje života na razno-razne načine, u stresno trčanje i posjedovanjem istrgne iz čežnji, traganja, nastojanja kojima prihvaćamo i svjedočimo vrline usvojene u betlehemskoj školi, pred Isusovim jaslicama. Njima pripada običnost, skromnost, jednostavnost života“.
Zatim je župnik tumačio što znači potpuni oprost: „Moliti potpuni oprost znači – u otvorenosti milosti Božjoj – produbljivati svoje obraćenje, svoju svetost, solidarno pomagati pročišćenje i svetost preminule braće i sestara. To je milost ovoga dana“.
Poslije misnoga slavlja mnogi su upisivali svoje nakane u Knjige prošnji i zahvala bl. M. Tereziji Scherer.