Budi dio naše mreže
Izbornik

Iftar u Vrbovcu

Vrbovec (IKA)

U organizaciji Isusovačke službe za izbjeglice 2. travnja u prostorima Službenica milosrđa (ančele) u Vrbovcu pripravljen je iftar koji je poslužio kao povod za interkulturalni susret izbjeglica, volontera i mjesne zajednice, prenosi Vatican News.

Integraciji migranata u hrvatsko društvo je proces međusobne razmjene i upoznavanja na temelju čega nastaje i novo zajedništvo utemeljeno na zajednički prihvaćenim vrijednostima. To je konkretan uzajamni odnos čovjeka s čovjekom, susret razmjene, učenja i poštovanja gdje svatko donosi od sebe ono što mu je važno. Početak ramazanskog posta bila je dobra prigoda za takav susret.

Naime, kako bi se bolje pripravili za Bajram, učenje i tradicija islama pozivaju vjernike na uzdržavanje, između ostalog, od jela i pića kroz dan, od svitanja do zalaska sunca. Posteći kroz dan, običaj je da se po zalasku sunca ukućani okupe oko stola za iftar, tj. zajednički dnevni obrok kojim se prekida post, a na kojeg su također dobrodošli prijatelji i siromasi.

Na susretu u Vrbovcu tako se slušalo i učilo, iz priča o kuhinjama i običajima Jordana, Palestine, Iraka i Sirije, zajednički pripremati hranu i plesati.

„Zadovoljstvo mi je bilo pomagati, imao sam cijelo vrijeme osmijeh na licu u kuhinji“, napisao je volonter Petar u poruci zahvale, dok je za Ossamu to bilo: „Iskustvo radosnog i velikog okupljanja“. Okupljeni mladi Župe sv. Vida tu su radost mogli i opipljivo ponijeti svojim kućama u obliku preostale hrane, a iskustvo posta u drugim religijama poziva i kršćane na produbljeno promišljanje zajedničkih korijena i ishodišta naših abrahamskih tradicija i običaja, kao i promišljanje o važnosti posta u pripravi za najveće kršćanske blagdane.

Susret je završio zajedničkom željom za što skorijim novim susretom, što je ujedno bila i najljepša zahvala djelatnicima Isusovačke službe za izbjeglice na uloženom trudu i organizaciji.

Iftar u Vrbovcu dio je projekta “MUZA – migranti u zajednici“ koji Isusovačka služba za izbjeglice u Hrvatskoj provodi uz podršku Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike RH s ciljem smanjenja i prevencije socijalne isključenosti te socijalnog uključivanja i integracije osoba s odobrenom međunarodnom zaštitom i njihovih obitelji.