Budi dio naše mreže
Izbornik

Ilok: Predstavljena knjiga "Nikad spominjani"

Ilok (IKA )

Obilježavanje Dana progonstva Iločana

Ilok, (IKA) – U organizaciji Muzeja grada Iloka u zgradi Poglavarstva Grada Iloka predstavljena je 17. listopada knjiga autora Ratka Dragovića Kleka “Nikad spominjani – Autentično svjedočanstvo o Domovinskom ratu u Republici Hrvatskoj”. Goste iz Zagreba, pisca, glavnog junaka, njegova zapovjednika i ostale predstavljače, kao i nazočne Iločane i goste, pozdravio je v.d. ravnatelj Muzeja grada Iloka Mato Batorović. Gradonačelnik Zvonimir Dragun pozdravio je okupljene i zahvalio “dečkima iz Tigrova – Zengi” što su 1991. došli u Ilok braniti granicu Hrvatske, te su s Iločanima i mještanima okolice Iloka proživjeli iskustvo okruženja i nepregledne kolone koja je 17. listopada 1991. krenula iz Iloka. U ime nakladnika “Nova knjiga Rast” iz Zagreba pozdravio je Zlatko Skenderović, a u predstavljanju knjige sudjelovali su Dubravka Hrček, Ivan Rašić, Luka Zeba i sam autor Ratko Dragović. Tekstove iz knjige govorila je Lea Turkalj.
Djelatnike Muzeja grada Iloka potaklo je na predstavljanje knjige u Iloku to što se radnja romana događa dobrim dijelom u gradu na Dunavu Iloku i njegovoj bližoj i daljoj okolici: Tovarniku, Ilači, Bogdanovcima i drugim mjestima, a napose je dojmljivo opisan izlazak u konvoju i sve strepnje sudionika. Prije predstavljanja knjige položeni su vijenci Grada Iloka i hrvatskih branitelja – suboraca i prijatelja glavnog junaka u knjizi “Nikad spominjani” iz Zagreba.

Izdavač knjige darovao je nekoliko primjeraka pojedinim Iločanima i ustanovama, među njima i franjevačkom samostanu u Iloku te simbolični dar od 1.000 kuna za paralizirano dijete hrvatskog branitelja. U večernjim satima slavljena je misa zahvale za povratak u crkvi Sv. Ivana Kapistrana, a predvodio ju je župnik fra Marko Malović.
I iločki pjesnici pridružili su se obilježavanju Dana progonstva Iločana održavanjem Književnog susreta na kojemu su nastupili Dragica Barić, Ante Mušura, posmrto su čitane pjesme Jakoba Jate Jelineka, a Mato Batorović podsjetio je na razlog susreta, tj. podsjetio na izlazak Iločana iz okruženja 17. listopada 1991. te na druge Iločane koji su se u novije vrijeme okušali u pjesništvu – pokojne Mire Tej i prof. Julija Vitmana. Ante Benešić predstavio se zbirkom pjesama koja je ovih dana izišla iz tiska.

Taj pothvat pokrenula je Zora Bobovčan, a u programu su sudjelovali učenici Osnovne škole Ilok.