Istina je prava novost.

Innsbruški biskup protiv uklanjanja raspela iz učionica

Innsbruški biskup Hermann Glettler usprotivio se inicijativi „učeničkog parlamenta” za uklanjanje raspela iz učionica, ustvrdivši kako raspela ondje trebaju ostati, uz mogućnost da se prema potrebi dodaju i simboli drugih vjera, objavio je u ponedjeljak 6. ožujka Kathpress.

Kad bi se iz školskih prostorija uklonilo svo vjersko znakovlje, bila bi to „svojevoljna akcija, koja bi za posljedicu imala duhovno osiromašenje”, poručio je biskup u priopćenju objavljenom na mrežnim stranicama biskupije, a prenosi njemački Kathpress. On smatra da bi školske prostorije bez vjerskog znakovlja bile u suprotnosti s društvenom stvarnošću, „u kojoj su vjerska pitanja nazočna u mnogim područjima”.

Biskup Glettler tim je priopćenjem reagirao na raspravu što ju je krajem veljače pokrenuo tirolski učenički parlament, sastavljen od školskih glasnogovornika i predstavnika učenika, označivši „pogrešnim” nazočnost raspela u učionicama. Predstavnici toga tijela zatražili su uklanjanje raspela osim ako razred jednoglasno ne zatraži njegovu nazočnost. Kao objašnjenje toga zahtjeva navedena je potreba „neutralnosti” i jednakog vrednovanja svih vjeroispovijesti u učionicama.

Innsbruški biskup pak smatra „da se u korištenju vjerskog znakovlja u zajedničkim nastavnim prostorijama treba zrcaliti i vjerski šaroliki sastav razreda”. Poručio je kako bi rado s mladima detaljno i osobno razgovarao o vjerskom znakovlju u školi. Ujedno je predočio i vlastiti prijedlog, prema kojemu bi raspela ostala visjeti u učionicama, a djeca pripadnici nekršćanskih vjeroispovijesti dobila mogućnost „svoj vjerski znak izvjesiti u razredu kako bi bio vidljiv svima”.

Biskup Glettler mišljenja je da bi različito vjersko znakovlje „omogućilo uvažavajuće okruženje za učenje i bilo prihvatljivo svima”. Važno je „da se upravo u školskim razredima vježba razumijevanje jednih za druge, kako bi se uvažavala različita uvjerenja”, tvrdi innsbruški biskup, dodajući kako se u učenju te otvorenosti krije „važna nastavna zadaća škole”.

Križ je, pojasnio je Glettler, „kao znak vjere i nade najdublje upisan u kulturu naše zemlje”. Osim toga, raširene ruke Raspetoga predstavljaju „gestu da Bog svim ljudima nudi svoj blagoslov i svoju skrb”. Križ je također izraz temeljnog kršćanskog uvjerenja „da je Isus iz Nazareta uložio svoj život kako bi prevladao svaku i najdublju zloću i opasnu nasilnu spiralu osvete i naplate”, rekao je.

Pomirba je moguća, a ljubav je snažnija od svake mržnje, a osim toga i u najočajnijoj situaciji moguć je novi početak; križ i o tome svjedoči”, poručio je biskup Glettler.

Prema njegovim riječima, kršćanski prasimbol vrlo je „zahtjevan” i predočuje Božju ljubav. „Osim toga, križ nas povezuje sa svim ljudima koji moraju nositi teret osobne patnje – on nije simbol pobjednika i stalno uspješnih. Križ je dodirljiva slika solidarne povezanosti sa svima, i s bezbrojnim poniženima i socijalnim gubitnicima našega globaliziranog svijeta, uključujući i oštećeno stvorenje”. Upravo u današnjem „opterećenom vremenu” križ je „pomoć u podizanju pogleda, most nade između zemlje i neba”, zaključio je innsbruški biskup Glettler u svome pojašnjenju.