Istina je prava novost.

Intervju mons. Ante Jozića za Slobodnu Dalmaciju

Slobodna Dalmacija u izdanju od nedjelje 23. veljače donosi opširan intervju Ivice Markovića s mons. Antom Jozićem, izabranim naslovnim nadbiskupom Cisse i apostolskim nuncijem, o životu nakon teške prometne nesreće 7. travnja 2019. godine u tunelu Sv. Ilija – Biokovo, u kojoj je zadobio mnogostruke tjelesne ozljede opasne za život.

Mons. Jozić preživio je samo velikim trudom liječnika i ostalog medicinskog osoblja splitskog KBC-a i molitvama svih onih koji su molili za njegov oporavak. Početkom svibnja nazvao ga je papa Franjo, i zanimajući se za njegov oporavak, rekao mu i da su se mnogi u Vatikanu molili za njegovo zdravlje. Intervju je dostupan na poveznici ovdje.

Među mnogima koji su ga posjetili u bolnici bio je i Papin državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin, koji mu je trebao biti glavni zareditelj na biskupskom ređenju u Splitu najavljenom za 1. svibnja 2019. Posjetili su ga i kardinal John Tong, apostolski administrator Biskupije Hong Konga, nadbiskup Marin Barišić, bivši apostolski nuncij u RH Giuseppe Pinto, bivši apostolski nuncij na Filipinima i Gabriele Caccia i ostali hrvatski biskupi.

Mons. Jozić opisao je čega se sjeća otkako je na njegovo vozilo Citroen C4, koje je kupio rabljeno samo nekoliko dana prije nesreće, iz suprotnog smjera „naletio” BMW kojim je upravljao mladić (24), koji je podlegao teškim ozljedama. Prometnu nesreću snimile su nadzorne kamere u tunelu a snimku koju su prenijeli hrvatski portali pogledao je i mons. Jozić koji se se nakon buđenja iz inducirane kome nije ničega sjećao.

Mons. Jozić za list je opisao svoje dijagnoze i postupni oporavak, kako su ga nakon trideset tri dana boravka na Firulama premjestili na Križine, na Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju s reumatologijom, gdje je boravio sedamdeset dana. Ponovno je učio hodati i nije se predavao, mada je u jednom trenutku, priznaje, i sam posumnjao u mogućnost oporavka. Kao jedan od najsretnijih trenutaka ističe 19. srpnja, kada je nakon 103 dana boravka u KBC-u Split na na vlastitim nogama i bez štaka izašao iz bolnice. Bio je to drugi izlazak iz bolnice, jer je u lipnju, na Tijelovo, izišao iz bolnice na štakama, otišavši u Sinj zahvaliti Gospi na zdravlju. Mons. Jozić oporavljao se zatim i u „Biokovki”, te u listopadu imao još jednu operaciju u KBC Split gdje je boravio još tri tjedna. Preostala mu je, kaže, još samo rehabilitacija lijevog stopala.

„Vjera u Boga, unutarnja snaga, molitve svih onih koji su molili za moje zdravlje, podrška moje obitelji, prijatelja, svećenika, časnih sestara i običnih ljudi, koji su me gotovo svakodnevno posjećivali u bolnici, dalo mi je snage da proživim i preživim sve to”, ističe mons. Jozić.

U Obalu Bjelokosti na službu nuncija na koju je imenovan otišla je druga osoba, a mons. Jozić polako se vraća u službu, „ali još uvijek ne zna gdje će to biti”.

Mons. Jozić zatim je poimenice zahvalio „svima koji su mu pomogli da preživi”, kako medicinskim djelatnicima i ustanovama, tako i nadbiskupu Barišiću i svim svećenicima i redovnicama iz Splitsko-makarske nadbiskupije, don Stipi Ljubasu, župniku Sv. Mihovila u Trilju i dekanu Cetinskoga dekanata, kao i redovnicima franjevcima u samostanu Čudotvorne Gospe Sinjske u Sinju i cijelom Cetinskom kraju”.

Ante Jozić rođen je 16. siječnja 1967. u Trilju. Nadbiskup metropolit Ante Jurić zaredio ga je za đakona 15. prosinca 1991. i za svećenika 28. lipnja 1992. godine u splitskoj konkatedrali Sv. Petra. Nakon službe župnog vikara koju je obnašao u Makarskoj (1992. do 1995.) primljen je u Papinsku crkvenu akademiju, studirao je crkveno pravo na Papinskome lateranskome sveučilištu u Rimu i doktorirao 28. lipnja 1999. godine. Nakon studija don Ante Jozić stupio je u diplomatsku službu Svete Stolice. Bio je tajnik Apostolske nuncijature u Indiji (1999.-2003.); savjetnik Apostolske nuncijature u Ruskoj Federaciji (2003.-2009.); voditelj studijske misije Svete Stolice u Hong Kongu (2009.-2019.). Papa Franjo imenovao ga je 2. veljače 2019. naslovnim nadbiskupom Cise i apostolskim nuncijem u Obali Bjelokosti. Govori talijanski, španjolski, engleski, francuski, portugalski, njemački, ruski, kineski i poljski jezik.