Istina je prava novost.

Iz tiska izišao broj lista „Marija“ za studeni

Iz tiska je izišao novi broj Vjerskog lista za Marijine štovatelje „Marija“ za studeni 2024. godine, izvijestili su iz Uredništva.

U uvodnoj riječi „Miris smrti“ urednik navodi kako se osjeća ratni barut, koji jedino Kraljevstvo Božje može ugasiti i tada će tek, umjesto „mirisa baruta“, nad čovjekovim životom zamirisati božanski tamjan.

Papa Franjo u poruci „Ne napusti me u starosti“, u prigodi svjetskoga dana djedova i baka i starijih osoba, piše da Bog ne napušta svoje djece, nikada; ni u poodmaklim godinama i kada tjelesne sile slabe, kada kosa posijedi i društvena se uloga smanjuje, kada život postaje manje produktivan i prijeti da se čini beskorisnim.

Don Ivan Bodrožić, u prilogu „Prikazana u hramu“, spominje da Crkva od davnine slavi blagdan Marijina prikazanja u hramu, čime izriče na najljepši način smisao drevne predaje. „Gospino prikazanje u hramu bila je naznaka punine i ispunjenja posvete koju će ostvariti cijelim svojim bićem“, piše don Ivan.

Dr. Dinko Aračić u tekstu „Promicatelj prave pobožnosti“ spominje francuskoga mariologa sv. Ljudevita Montfortskoga, koji je napisao djelo „Rasprava o pravoj pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji“. Na poseban način preporučio je „pravu pobožnost“ Majci Isusovoj.

Dr. Ante Periša pod naslovom „Vjera, duh i revolucije“ govori da su današnji ljudi svjedoci velikih i nemilih, drastičnih događanja i promjena u svijetu. „Naravno, poticaji za dobra i loša djela dolaze od posve različitih duhova, koje smo dužni raspoznati po njihovim djelima“, ističe.

Fra Ivica Jurić u prilogu „Nitko kao Krist“ piše da kršćanstvo nije sustav ljudske potrage za Bogom, već nešto sasvim suprotno od toga. „Kršćanstvo je priča o Božjoj potrazi za čovjekom. Drugim riječima, nema ljudskog puta do vrha gore, već postoji samo božanski put dolje. A mi u kršćanstvu, po Kristu, kao jedinom posredniku između Boga i ljudi, pristupamo Bogu“, navodi.

Fra Kristian Stipanović u tekstu „Sveti broj“ spominje da je Marija znala da je neznatna službenica Gospodnja i zato je jedina čežnja njezina srca bila da se u njoj proslavi dobri Bog. „A mi, stoga, njoj često pjevamo dragu pjesmu: Kad s ovoga svijeta moja duša pođe, Majko, daj da dođe među sveti broj“, piše.

Danijela de Micheli Vitturi u prilogu „Opraštanjem do zdravlja“ poziva kršćanske obitelji na oprost jer je oprost „ključan čin u procesu cjelovitoga zdravlja i ozdravljenja“.

Don Stanko Jerčić u tekstu „Sveti buntovnici“ spominje da Božji ugodnici pokazuju put prema svetosti. „Jedino je Isus Krist premostio bezdan između čovjeka i Boga, kada je postao razapeti most između neba i zemlje, odnosno, kada se pustio k nama da bi nas podigao k sebi“, naglašava.

Urednik fra Ante Branko iz likovne kulture pod naslovom „Vijetnamska Gospa“ spominje kako se Majka Marija ukazala kršćanima koji su se, u vrijeme progonstva, skrivali u šumi La Vang. Na tom je mjestu nastalo najpoznatije vijetnamsko marijansko svetište u čast Gospe La Vang.

U rubrici „Službenice i službenici Gospodnji“, pod naslovom „Djelitelj utjehe – sluga Božji biskup Josip Lang“, predstavljen je biskup Lang koji se odlikovao kao gorljivi propovjednik i strpljivi ispovjednik, duhovni vođa mladih svećenika, pravi apostol siromaha. Na poseban način njegovao je pobožnost Majci Božjoj.

U ispovijedi namjesnika Poncija, treća u nizu od osam ispovijedi, iz neobjavljene knjige „Grob Isusa Krista“, u prilogu je razgovor između Poncija Pilata i satnika, koji su čekali da svane prvi dan u tjednu.

Na četiri stranice su prigodne vijesti iz Crkve u Hrvata i Crkve u svijetu, kao i vijest da je crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije u Sinju uzdignuta na čast manje bazilike.

U rubrici „Spomendanje“ opisana su dva prizora, jedan iz Rima, a drugi kraj Praga, u čast preminulima.

U rubrici „Ženstvenost“ nalazi se pripovijest pod nazivom „Božićni gospri“, u kojoj Marija pripovijeda o pastirima i anđelima. Radi se o prijevodu iz knjige „Lei – Ona“ talijanske spisateljice Mariapie Veladiano.

U rubrici „Mirboženje“ objavljena je pjesma koju je napisala Ana Tojčić Jušić, pod naslovom „Večernja molitva“.

Za mjesec studeni, kao prilog, nalazi se tekst pod naslovom „Nevinci“, u kojemu se spominju grobnice za pobačenu djecu, kojih je u Hrvatskoj podignuto na deset gradskih groblja.

Na omotnici, na zadnjoj i predzadnjoj stranici, putopisni je opis crkve Gospe od Zdravlja u Neumu, izgrađene u obliku šatora.