Foto: list „Marija“ // list „Marija“ za studeni
Zagreb (IKA)
Iz tiska je izišao novi broj Vjerskog lista za Marijine štovatelje „Marija“ za studeni 2024. godine, izvijestili su iz Uredništva.
U uvodnoj riječi „Miris smrti“ urednik navodi kako se osjeća ratni barut, koji jedino Kraljevstvo Božje može ugasiti i tada će tek, umjesto „mirisa baruta“, nad čovjekovim životom zamirisati božanski tamjan.
Papa Franjo u poruci „Ne napusti me u starosti“, u prigodi svjetskoga dana djedova i baka i starijih osoba, piše da Bog ne napušta svoje djece, nikada; ni u poodmaklim godinama i kada tjelesne sile slabe, kada kosa posijedi i društvena se uloga smanjuje, kada život postaje manje produktivan i prijeti da se čini beskorisnim.
Don Ivan Bodrožić, u prilogu „Prikazana u hramu“, spominje da Crkva od davnine slavi blagdan Marijina prikazanja u hramu, čime izriče na najljepši način smisao drevne predaje. „Gospino prikazanje u hramu bila je naznaka punine i ispunjenja posvete koju će ostvariti cijelim svojim bićem“, piše don Ivan.
Dr. Dinko Aračić u tekstu „Promicatelj prave pobožnosti“ spominje francuskoga mariologa sv. Ljudevita Montfortskoga, koji je napisao djelo „Rasprava o pravoj pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji“. Na poseban način preporučio je „pravu pobožnost“ Majci Isusovoj.
Dr. Ante Periša pod naslovom „Vjera, duh i revolucije“ govori da su današnji ljudi svjedoci velikih i nemilih, drastičnih događanja i promjena u svijetu. „Naravno, poticaji za dobra i loša djela dolaze od posve različitih duhova, koje smo dužni raspoznati po njihovim djelima“, ističe.
Fra Ivica Jurić u prilogu „Nitko kao Krist“ piše da kršćanstvo nije sustav ljudske potrage za Bogom, već nešto sasvim suprotno od toga. „Kršćanstvo je priča o Božjoj potrazi za čovjekom. Drugim riječima, nema ljudskog puta do vrha gore, već postoji samo božanski put dolje. A mi u kršćanstvu, po Kristu, kao jedinom posredniku između Boga i ljudi, pristupamo Bogu“, navodi.
Fra Kristian Stipanović u tekstu „Sveti broj“ spominje da je Marija znala da je neznatna službenica Gospodnja i zato je jedina čežnja njezina srca bila da se u njoj proslavi dobri Bog. „A mi, stoga, njoj često pjevamo dragu pjesmu: Kad s ovoga svijeta moja duša pođe, Majko, daj da dođe među sveti broj“, piše.
Danijela de Micheli Vitturi u prilogu „Opraštanjem do zdravlja“ poziva kršćanske obitelji na oprost jer je oprost „ključan čin u procesu cjelovitoga zdravlja i ozdravljenja“.
Don Stanko Jerčić u tekstu „Sveti buntovnici“ spominje da Božji ugodnici pokazuju put prema svetosti. „Jedino je Isus Krist premostio bezdan između čovjeka i Boga, kada je postao razapeti most između neba i zemlje, odnosno, kada se pustio k nama da bi nas podigao k sebi“, naglašava.
Urednik fra Ante Branko iz likovne kulture pod naslovom „Vijetnamska Gospa“ spominje kako se Majka Marija ukazala kršćanima koji su se, u vrijeme progonstva, skrivali u šumi La Vang. Na tom je mjestu nastalo najpoznatije vijetnamsko marijansko svetište u čast Gospe La Vang.
U rubrici „Službenice i službenici Gospodnji“, pod naslovom „Djelitelj utjehe – sluga Božji biskup Josip Lang“, predstavljen je biskup Lang koji se odlikovao kao gorljivi propovjednik i strpljivi ispovjednik, duhovni vođa mladih svećenika, pravi apostol siromaha. Na poseban način njegovao je pobožnost Majci Božjoj.
U ispovijedi namjesnika Poncija, treća u nizu od osam ispovijedi, iz neobjavljene knjige „Grob Isusa Krista“, u prilogu je razgovor između Poncija Pilata i satnika, koji su čekali da svane prvi dan u tjednu.
Na četiri stranice su prigodne vijesti iz Crkve u Hrvata i Crkve u svijetu, kao i vijest da je crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije u Sinju uzdignuta na čast manje bazilike.
U rubrici „Spomendanje“ opisana su dva prizora, jedan iz Rima, a drugi kraj Praga, u čast preminulima.
U rubrici „Ženstvenost“ nalazi se pripovijest pod nazivom „Božićni gospri“, u kojoj Marija pripovijeda o pastirima i anđelima. Radi se o prijevodu iz knjige „Lei – Ona“ talijanske spisateljice Mariapie Veladiano.
U rubrici „Mirboženje“ objavljena je pjesma koju je napisala Ana Tojčić Jušić, pod naslovom „Večernja molitva“.
Za mjesec studeni, kao prilog, nalazi se tekst pod naslovom „Nevinci“, u kojemu se spominju grobnice za pobačenu djecu, kojih je u Hrvatskoj podignuto na deset gradskih groblja.
Na omotnici, na zadnjoj i predzadnjoj stranici, putopisni je opis crkve Gospe od Zdravlja u Neumu, izgrađene u obliku šatora.