Istina je prava novost.

Izašao novi broj časopisa „Vrhbosnensia“

Iz tiska je izašao novi broj znanstvenog časopisa Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Sarajevu „Vrhbosnensia“. Radi se o prvom broju za godinu 2021.

Ivan Rako autor je članka na njemačkom jeziku „Die Karfreitagsfeier in Jerusalem (4. Jh.)“. Ovaj se članak bavi liturgijskim slavljem Velikog petka, posebno u Jeruzalemu, kako je to opisala hodočasnica Egeria u svom izvještaju o hodočašću s kraja 4. stoljeća.

Oliver Jurišić u članku „Christos Yannaras: Metafizička struktura osobe” predstavlja metafizičku strukturu osobe koju je razvio ovaj grčki filozof i teolog.

Anton Jamnik autor je članka na engleskom jeziku „Ethics, Communication, religious dialogue in global world“. U našem globalnom svijetu religijska uvjerenja opet igraju temeljnu ulogu u stvaranju kulturne skupine i društva. To je zbog činjenice jer religijska uvjerenja daju definiciju društvu u cjelini, ili bolje rečeno, određenoj društvenoj skupini koja postoji u njemu i to je sadržaj ovoga članka.

Mato Zovkić objavio je članak „Jeronimov prijevod knjige o Tobiji“. Motiviran od pape Damaza, financijski podržavan od nekih biskupa i skupine obrazovanih kršćanki Rima, Jeronim je prevodio pojedine knjige Staroga zavjeta u Betlehemu između 388. i 405. godine. Jedna od njih je i knjiga o Tobiji o čemu piše autor ovog članka.

Marinko Perković, u članku „Evanđeoska logika razmišljanja u djelima fra Zvjezdana Linića“, želi dokazati da je evanđeoska logika razmišljanja nadahnjivala djela hrvatskog karizmatika fra Zvjezdana Linića. Ne ulazeći u pojedine karizmatske teme koje je on obradio, već govoreći o konceptu patnje u njegovim djelima, autor smatra da je i kao karizmatik Linić promicao nepobitna evanđeoska, a opet posadašnjena načela. U zaključnim mislima sažima da je služenje Bogu, Crkvi i ljudima iz ljubavi, glavna poruka Linićevih djela.

Vinka Bešlić autorica je članka „Glazbeno oblikovanje misnog ordinarija Sanctusa“. Sanctus je hvalospjev i aklamacija, kod čijeg uglazbljivanja treba pripaziti da je melodija manjeg raspona, upravo radi sudjelovanja svih aktera u liturgijskom slavlju. Ovo zahtjeva ne samo stručno glazbeno nego i teološko osposobljavanje crkvenih glazbenika i voditelja crkvenog pjevanja.

Pero Aračić i Anto Pavlović u članku „Rubni i napušteni: naglasci na Stadlerovu radu onda i danas“, propituju profil nadbiskupa vrhbosanskoga Josipa Stadlera pod vidom utjecaja njegova ranog djetinjstva i opredjeljenja da cijeli svoj život, djelovanje, sredstva usmjeri na uspostavu struktura kako materijalnih, tako i ljudskih kako bi osigurao pomaganje potrebnih.

Mile Vidić objavio je članak „Schopenhauerov utjecaj na Freudovu psihoanalitičku teoriju nesvjesnog i seksualnosti“. U ovom radu autor se bavi promišljanjem o dosegu Schopenhauerova utjecaja na Freuda i njegovu psihoanalizu. Analizira se Schopenhauerov mogući utjecaj na Freuda u njegovu osnovnom poimanju psihoanalize.

Uz ove radove, časopis „Vrhbosnensia“ donosi i rubrike „Prikazi“ i „Recenzije“. U rubrici „In memoriam“ objavljeno je sjećanja na pokojnog fra Serafina Hrkaća. Svi članci časopisa Vrhbosnensia uskoro bi trebali biti dostupni na portalu znanstvenih časopisa Republike Hrvatske: hrčak.srce.hr