Naša ognjišta - naslovnica
Tomislavgrad (IKA)
Iz tiska je izišao lipanjski, 500. broj mjesečnika „Naša ognjišta“ posvećen vlastitom jubileju.
Ovaj put uvodnu riječ, umjesto urednika fra Gabrijela Mioča, donosi mostarsko-duvanjski biskup Petar Palić koji piše: „’Naša ognjišta’ su preživjela i nadživjela različite sustave, zabrane, promjenu imena, izmjene urednika. Međutim, ona su uvijek ostala vjerski informativni i formativni list ne samo jedne župne zajednice, pa ni samo jednog kraja, nego kudikamo šire. Tijekom petsto izdanja, ‘Naša ognjišta’ su postala svojevrsnim svjetionikom tradicije, kulture i vrijednosti naše Katoličke crkve i našeg hrvatskog naroda na ovim prostorima. Zadaća i poslanje očuvanja i promocije bogate, na evanđelju sazdane duhovne, ali i nacionalne baštine koja nas oblikuje kao zajednicu, nikada nije bila važnija nego danas. Svakom stranicom i svakom napisanom riječju ovaj list je nastojao i nastoji prenijeti iskru koja će u prvom redu držati budnom našu vjeru, pružiti nam nove spoznaje, podsjećati nas na naše korijene i nadahnuti nas da gradimo budućnost na temeljima prošlosti“, napisao je biskup Palić.
Uz brojne osvrte i čestitke, u jubilarnom izdanju s glavnom temom „Petsto brojeva vjere, hrabrosti, domoljublja i udaraca“ dr. sc. fra Mario Knezović ističe da je list za vrijeme Jugoslavije plesao na rubu, vješto se izbjegavao nacionalni radikalizam, naglašavala se vjerska dimenzija, iseljavanje, radnici u tuđini i majke koje čuvaju svoje ognjište te naglašava da „’Naša ognjišta’ nisu trčala za popularizmom. Svoje čitatelje nisu gledali kao svoje potrošače. To su novine koje su plivale uzvodno i kojima su mnogi vjetrovi bili protivni. Sve su to ‘Naša ognjišta’ preplovila i udarajući o mnoge hridine ipak stigle u svoju luku od petsto brojeva“, napisao je fra Mario.
U ostalim temama donosi se i razgovor s urednicom Religijskog odijela HTV-a Antonijom Hrvatin Roth koja je poručila „Ognjištima“ da ustraju u svom poslanju i traženju istine.
U rubrici „Naš jubilej“ doneseni su osvrti: „Jubilarni broj Naših ognjišta – 500. broj“ kardinala Vinka Puljića koji je čestitao „Ognjištima“ jubilej uz želju „Neka Gospa štiti naša ognjišta i ovaj mjesečnik“, te vrhbosanskog nadbiskupa, predsjednika Vijeća za sredstva društvene komunikacije i predsjednika Biskupske konferencije BiH Tome Vukšića „Izgradnja zdrave crkvenosti“. Potom slijede osvrti provincijala Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja Blažene Djevice Marije fra Joze Grbeše „Riječ je putokaz“, urednika Glas Koncila Branimira Stanića „Troznamenkasti ponos“, provincijala Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravka Dadića „Neka naša ognjišta uvijek budu živa i topla“, urednika Zbornika „Kačić“ fra Hrvatina Gabrijela Jurišića „Lux – svjetlo i veritas – istina“, glavnog urednika „Katoličkog tjednika“ Josipa Vajdnera „Biti katolički, disati hrvatski i osjećati domoljubno“, urednika „Vjesnika“ Đakovačko-osječke nadbiskupije izv. prof. dr. sc. Borisa Vulića „Zov za čitanje“, don Ilije Drmića „Kroz Scile i Haribde“ i banjolučkog pomoćnog biskupa Marka Semrena „Vraćamo nadu zavičaju“.
U stalnoj rubrici „Teološko promišljanje“, dr. fra Tomislav Pervan u svom članku „Crkva iz Kristova boka i na Duhove“ piše kako Crkva treba sudjelovati u patnji ljudi u svijetu kako bi mogli biti otkupljeni i dosegnuti uskrsnuće. U stalnoj rubrici „Plodovi Međugorja“, koju je priredio fra Zvonimir Pavičić, može se doznati o Međugorju iz dana u dan. U „Našim ognjištima“ još se mogu pročitati članci „Vjera u Svetom pismu – Stari zavjet“ dr. sc. fra Ante Bekavca, „Trostruko dno – O Jupiteru i volovima“ Josipa Mlakića, „Jezik kakvog ne poznajemo“ fra Gorana Azinovića, „Katekizam Katoličke Crkve“ dr. fra Ike Skoke, „Bukovac je prvi hrvatski slikar na Salonu u Parizu“ Ante Ivankovića, „Drugi hrvatski katolički kongres“ prof. dr. Jure Krište, „Na mladima svijet (ned)ostaje“ mr. s. Branka Perković (Družba sestara Milosrdnog Isusa), dr. sc. Agneza Sabo „Zdrav duh u zdravom tijelu“ fra Marinka Šakote, uz brojne vijesti iz života Crkve, prikaze knjiga te „Kutak za trenutak“ i Barišinu crticu o „Sedam važnih događaja“, uz reportažu Ivana Kaleba o župama Kulaš i Dragalovci.