detalj s naslovnice - Marija 2/2021.
Zagreb (IKA)
Iz tiska je izišao novi broj katoličkoga marijanskog časopisa „Marija“ za veljaču.
Na naslovnici je slika „Bijeg u Egipat“ slikarice Stanislave Radimiri, koja se ne susreće tako često, ali nas stavlja na razmeđu božićnog i korizmenog vremena. U uvodnoj riječi urednik fra Petar Lubina osvrće se na životne poteškoće, posebno na širenje zaraze i potrese, te pokušava u svjetlu vjere objasniti zašto se sve to događa. Stanko Jerčić u svome članku „Veliki prasak!? Čega?“ razglaba zbivanja u zemlji koja druge uči demokraciji i slobodi te se propitkuje koliko drugima mogu biti učitelji oni koji su u mnogočemu gori od svojih učenika, pače su stvaratelji najvećih nereda u svijetu i mnogim su narodima zagorčili život.
Marijanski blagdan u veljači je Prikazanje Gospodinovo ili Svijećnica. Uza nj je vezan Papin tekst u i članak Silvane Dragun koji u tom blagdanu otkrivaju poruku za danas. Taj blagdan nadahnuo je i Kristiana Stipanovića koji obrazlaže mladima zašto i upućuje ih kako da Bogu daju ono što imaju. Vezano uz iz isti blagdan, Ivan Bodrožić u svom članku piše o odnosu Blažene Djevice Marije prema Zakonu Gospodnjem, onom što propisivalo Sveto pismo.
Blagdan Gospe Lurdske zauzima posebno mjesto u vjerničkom životu u tijeku veljače i kao blagdan i kao Svjetski dan bolesnika. Brojne crkve među Hrvatsima posvećene Gospi Lurdskoj. Na zadnjoj korici je crkva Gospe Lurdske u Marušićima nedaleko od Omiša. Na ovitku je njezina fotografija, a na unutarnjoj strani povijest. Tako je Gospa Lurdska česta tema hrvatskih pjesnika. Kako Lurd doživljava s. Marija od Presvetog Srca iz svoje splitske klauzure, može se pročitati na središnjoj dvostranici. Svima su dobro poznate čokoladice tvrtke Ferrero, poznatoga talijanskog proizvođača. Njezin utemeljitelj Michele Ferrero zahvalan je Gospi Lurdskoj za uspjeh svoje tvrtke, a i sam izgled simpatičnih hrapavih „rocher“ čokoladica njegove tvrtke nadahnut je liticom lurdske špilje u kojoj se Gospa ukazala. O tome možete čitati u rubrici „Svjedočanstvo“.
Prva nedjelja u veljači je Dan života. Na tu temu piše za obitelj Danijela De Micheli Vitturi, a životu je posvećena i molitva Ivana Pavla II. koju donosi ovaj broj. O majkama s dječjim kolicima piše Nikola Kuzmičić, a novi broj donosi i članak o življenju ovisnika koji su se vratili u život. Osim toga, uz Dan života i Dan braka (II. nedjelja veljače) Nedjeljka Andrić-Novinc donosi svjedočanstvo o ispunjenosti života u obitelji s osmero djece u razgovoru s njihovom majkom Mirjam Pustički – Kunjko, uspješnom glazbenicom.
Proučavajući mariologiju tijekom povijesti, Dinko Aračić predstavlja karizmatičarku iz 15. st. Domeniku Narducci kao onu koja je posebice ljubila Gospu i imala dar propovijedanja bez obzira što to ženama nije bilo dopušteno. Ivan Ante Rozić upoznaje sa sv. Gabrijelom od Gospe Žalosne i njegovom ljubavi prema Gospi, a fra Ante Branko Periša predstavlja nam neobičnu Gospinu sliku „Živi plamen“ kojoj se ne zna umjetnik, ali se zna tko ju je u 15. st. donio u talijanski gradić Forli te danas privlači brojne štovatelje. Miljenko Sušac upućuje u svom članku kako najlakše doći do Isusa po Mariji. U rubrici „Zrnca Gospine krunice“ ovoga puta nudimo nešto novo: Isusovu krunicu! Umjesto klasičnih otajstava, predloženo je tijekom čitavoga tjedna da se razmatra glavna misao iz nedjeljnog evanđelja, za svako otajstvo druga. Novi broj donosi i savjete mladima za sretan život, misli bl. A. Stepinca o Gospi i šale te marijanske vijesti iz domovine i svijeta, ponudu knjiga, zahvale, spomene, darove i preporuke te pokojnike koji su preminuli posljednjih dana.