Budi dio naše mreže
Izbornik

JE LI SE CLINTON SMIO PRIČESTITI?

Cape Town (IKA/CNS )

Cape Town, 3. 4. 1998. (IKA/CNS) - Župnik koji je u tijeku misnoga slavlja u Sowetnou u Južnoj Africi pričestio američkog predsjednika Billa Clintona, inače baptista, izjavio je kako se pridržavao odredbi novoga direktorija o ekumenizmu Južnoafričke bis

Cape Town, 3. 4. 1998. (IKA/CNS) – Župnik koji je u tijeku misnoga slavlja u Sowetnou u Južnoj Africi pričestio američkog predsjednika Billa Clintona, inače baptista, izjavio je kako se pridržavao odredbi novoga direktorija o ekumenizmu Južnoafričke biskupske konferencije. No, dužnosnici Svete Stolice ističu kako je jasno da Clinton nije smio pričestiti, jer kršćanska zajednica kojoj on pripada nema, glede euharistije, isto vjerovanje kao katolici. Tako je tajnik Kongregacije za bogoštovlje i disciplinu sakramenata nadbiskup Geraldo M. Angelo izjavio da nijedna biskupska konferencija nije mogla donijeti takve upute, jer bi se one kosile s kanonskim odredbama.
Američki predsjednik Bill Clinton i njegova supruga Hillary (članica Metodističke Crkve) pričestili su se za misnoga slavlja u tijeku 12-dnevne turneje po Africi.
Američki kardinal Anthony M. Bevilacqua izjavio je kako se prema dosadašnjim informacijama može zaključiti da predsjednik Clinton nije smio primiti pričest. No, kardinal Bevilacqua također je istaknuo da ne sumnja u dobre namjere američkoga predsjednika i svećenika koji ga je pričestio.
Međutim, svećenik koji je pričestio američkoga predsjednika i njegovu suprugu ističe kako je poveden spomenutim Direktorijem o ekumenizmu smatrao da taj američki bračni par može primiti pričest. Pritom je objasnio da je u tijeku dogovora o misnom slavlju prigodom Clintonova posjeta, priređivačima posjeta dao primjerak Direktorija. Naime, tvrdi svećenik, u njemu se navodi da je normalno da se kršćani koji nisu katolici ne smiju za misnoga slavlja pričestiti. No, u spomenutom direktoriju se ističe “da postoje posebne prilike u kojima kršćani koji nisu katolici mogu sudjelovati u euharistiji”, a to može biti “vrlo poželjno i vrlo značajno” za ekumenizam. Dotični svećenik očito ne razlikuje sudjelovanje u slavlju od primanja pričesti. U slavlju mogu sudjelovati i nekatolici, kao i katolici koji nemaju uvjeta za primanje pričesti. Pričest, pak, smiju primiti samo katolici i pravoslavni koji jednako vjeruju o euharistijskom otajstvu.