JRS održao konferenciju "Edukacija, osnaživanje, integracija - inspiracija!"
FOTO: JRS // Sudionici konferencije "Edukacija, osnaživanje, integracija - inspiracija!"
Zagreb (IKA)
Konferencija „Edukacija, osnaživanje, integracija – inspiracija!“ u organizaciji Isusovačke službe za izbjeglice – JRS, u suradnji s partnerima iz Inicijative – centra za edukaciju i Obrtničkog učilišta, održana je 5. listopada u dvorani Vijenac Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta na zagrebačkom Kaptolu, prenosi hrvatska redakcija Vatican Newsa.
Pred više od 80 uzvanika predstavljeni su rezultati projekta „Edukacijom do bolje integracije azilanata“, čiji je osnovni cilj povećanje zapošljivosti azilanata kroz razvoj i provedbu programa jezične i kulturološke integracije, individualno mentorstvo te programe stručne osposobljenosti za jednostavna zanimanja u sektoru turizma i ugostiteljstva u kojem postoji nedostatak radne snage.
Predstavljen je i projekt europskih ureda JRS-a „Change: promisli, susretni, djeluj, promijeni!“ koji potiče uključivo obrazovanje učenika osnovnoškolske i srednjoškolske dobi i razvoj kritičkog mišljenja o doprinosu migranata i izbjeglica društvu kroz susret sa samim mladim migrantima i izbjeglicama te potiče uključivo obrazovanje.
Budući da se integracija događa u lokalnim zajednicama koje su uvijek prva mjesta promjene, na konferenciji su i predstavnici Grada Zagreba predstavili kako je, kada i zašto upravo Grad Zagreb postao prvi grad u Hrvatskoj koji će uskoro imati svoj lokalni Akcijski plan integracije.
Taj je događaj bio još jedna prilika da se susretnu izbjeglice uključene u oba projekta, poslodavci i škole koje su sudjelovale u projektima, kao i brojni dionici iz područja integracije i obrazovanja.
Konferencija na kojoj se govorilo o pristupu obrazovanju kao putovnici za budućnost upriličena je na Svjetski dan učitelja. Mobilizirajući mrežu škola, učilišta i suradnika diljem Hrvatske i Europe, Isusovačka služba za izbjeglice koristi 30 godina iskustva u aktivnostima podizanja svijesti i zagovaranja prava migranata i izbjeglica koji traže sigurnost i zaštitu u Europi. Želja je potaknuti mlade na dijeljenje njihovih priča i iskustava sa širom javnosti. Dugoročno gledano, kroz materijale i aktivnosti tih projekata, iduća generacija ljudi koji utječu na društvene procese razvit će kritičko miljenje i sposobnosti vođenja procesa kako bi mogli razlikovati činjenice od laži, oblikovati javni diskurs i pridonijeti razvoju informirane i pozitivne vizije raznolike i inkluzivne Europe budućnosti.