Istina je prava novost.

Kandidati za trajni đakonat Zagrebačke nadbiskupije primili službu akolitata

Pomoćni zagrebački biskup mons. Marko Kovač predvodio je u petak, 26. lipnja, u Župi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Savskom Nartu misno slavlje tijekom kojega je devet kandidata za trajni đakonat Zagrebačke nadbiskupije primilo službu akolitata, izvijestila je Formacija trajnih đakona Zagrebačke nadbiskupije.

Uz biskupa Kovača koncelebrirali su domaći župnik vlč. Ante Bojanić, rektor Međubiskupijskog sjemeništa u Zagrebu preč. Matija Pavlaković, nadbiskupijski povjerenik za formaciju trajnih đakona vlč. dr. Milan Dančuo, župnik Župe Presvetog Srca Isusova u Vinogradskoj bolnici vlč. Ivica Zlodi te župnik Župe sv. Nikole biskupa u Donjoj Zelini vlč. Dragutin Smrkulj. U liturgiji su služili trajni đakon Ratko Podvorac i akolit Marko Brkljačić, kandidat za trajni đakonat.

Nakon navještaja Evanđelja kandidate za službu akolitata predstavio je vlč. dr. Milan Dančuo, a potom su kandidati izrekli svoj odgovor: »Evo me!«.

U homiliji je biskup Kovač, polazeći od evanđeoskog izvještaja o ozdravljenju gubavca, istaknuo snažan kontrast između učenika okupljenih oko Isusa na gori, kojima objavljuje otajstva vjere, i mnoštva u podnožju gore koje još traži put do Boga. Naglasio je kako Isus silazi među narod, među ranjene, prestrašene i one koji za njim čeznu, objavljujući tako Boga koji u Kristu dolazi ususret grešnom čovjeku.

Istaknuo je da je taj Isusov silazak ujedno poziv Crkvi da bude blizu bolesnima, odbačenima, usamljenima i svima koji trebaju Božju blizinu. Govoreći o gubavcu kao slici čovjeka na rubu društva, biskup je naglasio kako se u njegovoj molitvi očituju potpuno povjerenje u Boga i spremnost prihvaćanja Božje volje. Isusov dodir gubavca, unatoč tadašnjim zakonskim zabranama, znak je Božje svetosti i spasenja koje obuhvaća cijeloga čovjeka, poručio je.

Obraćajući se kandidatima za akolite, biskup Kovač istaknuo je da su pozvani nasljedovati Isusovu logiku služenja. Akolitat, rekao je, ima duboku euharistijsku dimenziju jer je povezan sa služenjem Kruhu života – Tijelu Kristovu. Pozvao ih je da, služeći oltaru i naviještajući Božju riječ, budu oni koji ljude privode zajedništvu s Kristom, svjesni da nitko nije izvan dosega Božje ljubavi.

Kao uzor vjernosti euharistijskoj službi biskup je istaknuo sv. Tarzicija, mučenika iz 3. stoljeća koji je život položio braneći Presvetu Euharistiju. Akolitat je, zaključio je, služba ljubavi prema euharistijskom Kristu kojega akoliti trebaju nositi ljudima svojim rukama, ali i vlastitim životom.

Nakon homilije kandidati su iz ruku biskupa Kovača primili posudicu s kruhom, čime je obavljen obred postavljanja u službu akolitata, a misno slavlje nastavljeno je euharistijskom službom.

Službu akolitata primili su Šimo Djulić iz Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Savskom Nartu, Matija Janeš iz Župe sv. Jeronima u Zagrebu (Maksimir), Michel Ljubić iz Župe Svete Obitelji u Zagrebu, Zvonko Pataran iz Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Mariji Bistrici, Tihomir Perić iz Župe sv. Petra i Pavla u Kašini, Željko Sesvečan iz Župe Blažene Djevice Marije Majke Crkve u Zagrebu (Trnovčica), Andrija Talan iz Župe bl. Ivana Merza u Zagrebu (Špansko), Danko Vuk iz Župe Blažene Djevice Marije u Zagrebu (Remetinec – Blato) te Damir Zukan iz Župe sv. Franje Ksaverskoga u Vugrovcu, izvijestila je Formacija trajnih đakona Zagrebačke nadbiskupije.