Kardinal Parolin: Napad na Izrael bio je neljudski; legitimna obrana ne smije pogađati civile
foto: Vatican Media // kardinal Pietro Parolin
Vatikan (IKA)
Vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin dao je intervju za vatikanske medije u kojem je razgovarao o napadu na Izrael i aktualnom sukobu na tome području.
Sveta je Stolica spremna za svako potrebno posredovanje, kao uvijek… – rekao je za vatikanske medije državni tajnik kardinal Pietro Parolin, šest dana nakon terorističkoga napada na Izrael počinjenoga 7. listopada, koji je nazvao „neljudskim“, te ponovno uputio apel pape Franje za oslobađanje svih talaca koji su u rukama Hamasa. Kardinal je istaknuo potrebno poštovanje mjerila proporcionalnosti u legitimnoj obrani Izraela, izražavajući zabrinutost zbog civilnih žrtava u bombardiranju Gaze te ponovno istaknuo kako, unatoč tomu što se događa, za istinski pravedan mir valja doći do rješenja o dvije države koje bi Palestincima i Izraelcima omogućilo živjeti jedni pokraj drugih u miru i sigurnosti.
Neljudski je teroristički napad koji su prošle subote izveli Hamas i druge militantne skupine na tisuće Izraelaca koji su se spremali proslaviti dan Simchat Tore, na kraju tjedna blagdana Sukkota – rekao je kardinal. Sveta Stolica ga potpuno i odlučno osuđuje. Osim toga, – dodao je – zabrinuti smo za muškarce, žene, djecu i starije osobe koji su taoci u Gazi. Izražavamo blizinu pogođenim obiteljima, od kojih su velika većina Židovi, molimo za njih, za one koji su još u šoku, kao i za ranjene.
Nasilje nije rješenje
Potrebno je vratiti se zdravom razumu, napustiti slijepu logiku mržnje i odbaciti nasilje kao rješenje – napomenuo je kardinal te dodao – Pravo je napadnutoga da se brani, ali i legitimna obrana treba poštovati mjerila proporcionalnosti. Napomenuvši da ne zna u kojim bi okvirima moglo doći do dijaloga između Izraela i Hamasa, izrazio je nadu da će do njega doći, i štoviše – kako je rekao – trebalo bi ga ostvariti odmah, bez odlaganja. To valja učiniti – pojasnio je – da bi se izbjeglo daljnje krvoproliće, kao što se događa u Gazi, gdje ima mnogo nedužnih civilnih žrtava nakon napada izraelske vojske.
Bez pravednosti nema mira
Mir se može temeljiti samo na pravednosti. Bez pravednosti ne može biti mira među ljudima – istaknuo je +državni tajnik te napomenuo kako mu se čini da je najveća moguća pravednost u Svetoj zemlji rješenje o dvije države, koje bi omogućilo Palestincima i Izraelcima živjeti jedni pokraj drugih u miru i sigurnosti. Međutim – primijetio je – to rješenje, koje je predvidjela međunarodna zajednica, nekima se, s jedne i s druge strane, u posljednje vrijeme čini neostvarivim. Za neke pak nije nikada bilo ostvarivo – rekao je te istaknuo da je Sveta Stolica uvjerena u suprotno i to nastavlja podupirati.
Sveta Stolica spremna za posredovanje
Osvrnuvši se na apel pape Franje, koji je uputio 11. listopada na kraju opće audijencije, za oslobađanje talaca i poštedu života nedužnih ljudi, te na novinarovo pitanje vidi li prostor za diplomatsku inicijativu Svete Stolice, slično onoj koja je poduzeta za sukob između Rusije i Ukrajine, kardinal Parolin je kazao da je oslobađanje izraelskih talaca i zaštita života nedužnih ljudi srž problema koji je nastao napadom Hamasa i odgovorom izraelske vojske. Oni su u središtu zabrinutosti svih nas, Pape i cijele međunarodne zajednice.
Sveta Stolica je, kao uvijek, spremna za svako potrebno posredovanje – istaknuo je te dodao – U međuvremenu pokušava razgovarati s instancama čiji su kanali već otvoreni. Međutim, svako posredovanje za okončanje sukoba treba uzeti u obzir niz elemenata koji to pitanje čine vrlo slojevitim i artikuliranim, poput pitanja izraelskih naselja, sigurnosti i pitanja grada Jeruzalema. Rješenje se može pronaći u izravnom dijalogu između Palestinaca i Izraelaca, koji međunarodna zajednica treba poticati i podupirati, iako će sada sve biti teže.
Zabrinutost za kršćansku zajednicu
Osvrnuvši se na stanje kršćana u Svetoj zemlji, i posebno na malu kršćansku zajednicu u Gazi kojoj prijeti izumiranje, kardinal Parolin je rekao da im se u ovom trenutku može pomoći prije svega molitvom te duhovnom i materijalnom blizinom. Potvrdio je pritom privrženu blizinu Pape i Svete Stolice. Kršćani su bitan dio zemlje u kojoj je Isus rođen, u kojoj je živio, umro i uskrsnuo – istaknuo je. Nitko ne može zamisliti ni Palestinu ni Izrael bez kršćanske prisutnosti koja je tamo od početka i bit će tamo zauvijek.
Mala katolička zajednica u Gazi – oko 150 obitelji – sada jako pati – rekao je te napomenuo – Kad pati jedan član, pati cijela Crkva. Znamo da su se okupili u župi, ali župnik se nije mogao vratiti, ostao je u Betlehemu. Sve je stalo, paralizirano, kao u škripcu straha i bijesa. Molimo za Izraelce, molimo za Palestince, molimo za kršćane, Židove i muslimane – potaknuo je kardinal Parolin te završio riječima iz 122. psalma: „Molite za mir Jeruzalemov! … Radi braće i prijatelja svojih klicat ću: ‘Mir tebi!’ Radi doma Jahve, Boga našega, za sreću tvoju ja ću moliti“ (Ps 122).