Istina je prava novost.

Katolička gimnazija u Požegi organizirala Ekumensko- ekološki kamp

Katolička gimnazija u Požegi organizirala je treću godinu zaredom međunarodni ekumenski Eko projekt „Belli“, nazvan po latinskom imenu najmanjeg guštera u Hrvatskoj čije je stanište na Papuku.

U kampu je uz spomenutu školu sudjelovala skupina Gimnazije Školskog centra u Travniku i Žepču u Bosni i Hercegovini, Gimnazije Srpsko Pravoslavne Crkve u Zagrebu, Katoličke klasične gimnazije u Virovitici te Katoličke osnovne škole u Požegi. Tijekom četiri dana, od 27. do 30. rujna učenici su stanovali u Domu sv. Augustina u Velikoj te odande upoznavali različita mjesta na Papuku, posjetili grad Požegu, Daruvar i Pakrac.

Ciljevi projekta su: Promicati ekumensko i kulturološko razumijevanje i toleranciju među učenicima; uspostaviti međuškolsku suradnju na domaćoj i međunarodnoj razini; pokazati i promovirati Papuk kao prvi hrvatski geopark koji je pod zaštitom UNESCO-a te ostale prirodne posebnosti Požeško-slavonske županije; objasniti načine na koje se učenici mogu snalaziti u prirodi; locirati i identificirati najmanjeg guštera u Hrvatskoj, ivanjskog rovaša; educirati djecu školske populacije o vrijednostima, promicanju i razvijanju svijesti o očuvanju ekologije i zaštićenih životinjskih vrsta.

Ovogodišnji završni program kampa održan je 30. rujna u Dvorani sv. Terezije u Požegi na kojem su nastupili svi sudionici projekta a bili su nazočni svi učenici i djelatnici Katoličke gimnazije u Požegi. Pridružio im se i biskup Antun Škvorčević te ravnatelj Odgojno-obrazovnog centra, Ivica Žuljević. Projekt je u suradnji sa svojim kolegama organizirala Milena Škoda, profesorica Katoličke gimnazije u Požegi, koja je vodila i završni program. Zahvalila je svima koji su pomogli u ostvarenju ovoga vrijednoga projekta, od učenika i kolega iz Katoličke gimnazije i projekta „Šport uključi, probleme isključi“ do kolega iz Virovitice, načelnika Općine Velika Vlade Bobana, veličkoga župnika Marija Sanića te biskupa Antuna Škvorčevića, bez čije bi moralne i materijalne podrške projekt bilo jedva moguće organizirati. To je istaknuo i ravnatelj požeške Gimnazije Ivica Bedeničić, koji se u svom obraćanju zahvalio ponajprije profesorici Škodi a onda i cijelom timu koji je sudjelovao u realizaciji projekta.

Biskup Škvorčević je u svojoj prigodnoj riječi kazao: „Želio bih posebno pozdraviti vas koji ste sudjelovali u kampu iz Srpsko pravoslavne gimnazije u Zagrebu, iz Bosne i Hercegovine, iz Gimnazije u Travniku i Žepču. Nadam se da ste se dobro osjećali, vjerujem i više od toga: Vrlo dobro ili odlično. Ponesite pozdrave i sve pozitivne utiske učenicima u vašim školama, koje ćete sigurno na neki način izvijestiti kako je bilo na ovom susretu. Samo bih još dodao: Vi mladi ljudi, svjedoci ste kako u Hrvatskoj ima onih koji produbljuju jame podjela i nepovjerenja, te nije jasno što time žele postići. Sudjelovanjem u ovom projektu bili ste promicatelji međusobne povezanosti u različitosti, povjerenja, još više međusobnog zajedništva. Mislim da je to najljepše što vi mladi možete i trebate činiti. Zahvaljujem svima vama koji ste u tom duhu sudjelovali na ovom kampu.“

Biskup Antun Škvorčević

Program je završio predstavljanjem aktivnosti koje su skupine iz spomenutih škola imale tijekom četiri dana kampa kao i prezentacijom na temu Utjecaj klimatskih promjena na čovjeka i okoliš, oblikovanu u radionicama na Jankovcu. Svi su učenici izrazili zadovoljstvo što su mogli sudjelovati na programu kampa.

Islamska gimnazija iz Zagreba te Gimnazija iz Vipave u Sloveniji ispričale su se što ovaj puta zbog organizacijskih razloga nisu mogle sudjelovat na kampu kao prijašnjih godina.