Budi dio naše mreže
Izbornik

Konferencija o kršćansko-muslimanskom dijalogu

Doha (IKA )

Na trodnevnoj konferenciju u Dohi u radu vatikanskog Povjerenstva za vjerske odnose s muslimanima prvi put sudjelovao i veći broj muslimanskih predstavnika - Kardinal Jean-Louis Tauran o važnosti vjerske slobode kao čimbenika mira

Doha, (IKA) – “Vjerska sloboda: tema za dijalog između kršćana i muslimana” – pod tim je nazivom u Dohi, u Kataru, 27. svibnja otvorena trodnevna konferencija posvećena dijalogu između dviju velikih monoteističkih religija. Inicijativa za taj susret potekla je od same katarske Vlade, koja je uputila poziv Povjerenstvu za vjerske odnose s muslimanima, koje djeluje u sklopu Papinskoga vijeća za međureligijski dijalog, a sa željom da u Kataru zažive susreti između kršćana i muslimana, koji bi se održavali svake godine.
Konferenciju je otvorio predsjednik katarske Vlade Shaykh Hamad bin Khalifa Al Thani, pozdravivši sve sudionike, te poželjevši da taj susret pridonese većemu međusobnom razumijevanju kršćana i muslimana. Katarski premijer ujedno je izrazio želju da na konferenciji sljedeće godine budu nazočni i predstavnici židovske vjere.
Bibliotekar i arhivar Svete Rimske Crkve kardinal Jean-Louis Tauran prenio je svim sudionicima pozdrave pape Ivana Pavla II., istaknuvši potom kako svi vjernici na svijetu imaju vrlo određeno poslanje, a ono se sastoji u promicanju svega onoga što međusobno ujedinjuju narode svijeta. Podsjetivši na žalosnu činjenicu kako se nedaleko Katara, koji se nalazi na arapskome poluotoku, i danas vode ratovi, kardinal je kazao kako vjerska sloboda može postati jedan od čimbenika u izgradnji mira. “No, da bismo ostvarili takvu vjersku slobodu, treba shvatiti kako smo u konačnici svi članovi jedne ljudske obitelji te odbaciti nasilje”, poručio je kardinal Tauran.
Predsjednik Papinskog vijeća za međureligijski dijalog nadbiskup Michael Fitzgerald izjavio je za agenciju SIR kako će problematika vjerskih sloboda u tijeku konferencije biti razmatrana sa stajališta vjerskog nauka, kako Katoličke crkve, tako i islama. “Postoje zemlje u kojima su kršćani manjinsko, a muslimani većinsko stanovništvo, i obrnuto. Isto tako ima zemalja gdje su te dvije religije u brojčanoj ravnoteži. U svijetlu tih iskustava vodit ćemo naše rasprave i truditi se doći do međusobnog razumijevanja”, zaključio je nadbiskup Fitzgerald.
U Dohi se prvoga dana konferencije okupilo oko stotinu uzvanika iz cijelog svijeta, od toga dvadeset iz arapskih zemalja, a radni dio je započeo javnim zasjedanjem glavnih muslimanskih i kršćanskih izlagača. Tim dijelom konferencije predsjedao je nadbiskup Fitzgerald. U poslijepodnevnim satima govorilo se o temi “Religije i mir”, a moderator tog dijela bio je šef za odnose s inozemstvom TV postaje Al-Jazeera. Večernji dio rasprava, čiji su sudionici bili stručnjaci za muslimansko-kršćanske odnose iz više zemalja, bio je zatvoren za javnost.
U sljedeća dva dana, 28. i 29. svibnja, kada su zasjedanju nazočili i novinari, iznosila su se pojedinačna iskustva sudionika o stanju vjerskih sloboda u svijetu. Nadbiskup Fitzgerald, kao i tajnik Papinskog vijeća nadbiskup Celata istaknuli su povijesni značaj tog susreta jer je u radu Povjerenstva za vjerske odnose s muslimanima po prvi put sudjelovao i veći broj muslimanskih predstavnika.
Nadbiskup Fitzgerald je također napomenuo kako je katarski emir šeik Hamad Bin Khalifa Al-Thani predložio da se u Dohi utemelji centar za muslimansko-kršćanski dijalog, te je na kraju susreta novinarima izjavio kako su protekla tri dana ujedno i “vrlo dugo i vrlo kratko vrijeme za takav povijesni događaj”.