Istina je prava novost.

Križevačka i isusovačka zahvalnica biskupu Miji Škvorcu

U križevačkoj župnoj crkvi Sv. Ane u četvrtak 20. svibnja održana je tribina studenata Fakulteta filozofije i religijskih znanosti u Zagrebu posvećena biskupu Miji Škvorcu, u sklopu koje je predstavljen ukoričeni znanstveno oblikovani Škvorčev životopis autora biskupova nećaka povjesničara dr. sc. Đure Škvorca.

Studentica Magdalena Matković predstavila je biskupov život i djelovanje ističući da je bio vrstan teolog, filozof i pjesnik, sjajan govornik i propovjednik. Govorila je o njegovu odrastanju u selu Ruševcu kraj Križevaca u župi Svetog Petra u Čvrstecu, zatim o njegovu školovanju u Nadbiskupijskoj klasičnoj gimnaziji u Zagrebu, isusovačkom novicijatu u Travniku, studiju filozofije i teologije na Institutu Družbe Isusove i Katoličkome bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Govorila je o bogatom svećeničkom i profesorskom djelovanju Mije Škvorca, o suđenju i zatvoru, o njegovom biskupskom djelovanju te o bolesti, smrti i pokopu biskupa Škvorca 1989. na zagrebačkom Mirogoju. Predsjednik Studentskoga zbora FFRZ-a Ante Belić, govoreći o temi „Škvorc i marksizam“, podsjetio je na glasovitu tribinu održanu u Studentskom centru između biskupa Škvorca i filozofa Branka Bošnjaka u kojoj su njih dvojica suprotstavili kršćansku i marksističku misao. „Marksizam je najveća nevjera u povijesti, govorio je biskup Škvorc, koji je do kraja ostao vjeran intelektualnom idealu, isusovačkom poslanju i biskupskoj službi“, zaključio je student Belić. Studentica Ema Marečić predstavila je misli biskupa Škvorca o molitvi. Moderator tribine prodekan FFRZ-a prof. dr. Ivan Šestak naglasio je da je Škvorc bio izabran za biskupa zato što je, kako je ranije odrobijao u komunizmu, bio provjereni kadar, a i bio je toliko intelektualno superioran da je mogao nositi se s dominantnom marksističkom ideologijom onoga vremena.

Autor biografske monografije dr. sc. Đuro Škvorc govorio je o tome kako je u petnaestak poglavlja na 170 stranica dao detaljan prikaz života i djelovanja svoga strica, uglednoga isusovca i pomoćnoga zagrebačkog biskupa (1919. – 1989.). Autor je dosad inicirao dva znanstvena skupa o Miji Škvorcu. Prvi je organizacijski ponijela Udruga za promicanje znamenitih Križevčana „Dr. Stjepan Kranjčić“ u zajedništvu s Hrvatskom pokrajinom Družbe Isusove, Zagrebačkom nadbiskupijom i Povijesnim društvom Križevci u Križevcima 2009., a drugi Fakultet filozofije i religijskih znanosti u Zagrebu 2019. godine. Filozofsko-teološki institut Družbe Isusove objavio je zbornike znanstvenih radova s obaju znanstvenih skupova. A ova monografija je kruna svih tih nastojanja u osvjetljavanju velikana Katoličke Crkve u Hrvatskoj koji je, rodom iz križevačkoga kraja, ostavio prepoznatljiv trag u životu Crkve u komunističkoj Jugoslaviji, Zagrebačkoj nadbiskupiji, a posebno u gradu Zagrebu. Autor je govorio o svojoj osobnoj povezanosti s biskupom Škvorcom, a istaknuo je kako je za potrebe pisanja ove znanstvene biografske monografije koristio razne arhivske izvore, literaturu, tiskovine i osobnu Škvorčevu pismohranu koja je pohranjena u 22 arhivske knjige u arhivu Hrvatske pokrajine Družbe Isusove u knjižnici na Jordanovcu 110 u Zagrebu. Stručnu lekturu monografije potpisao je isusovac prof. dr. Ivan Šestak.

Na kraju tribine uime domaćeg biskupa Vjekoslava Huzjaka i osobno okupljene je pozdravio generalni vikar Bjelovarsko-križevačke biskupije Stjepan Ptiček. Prisjetio se kako je kao sjemeništarac jurio na Škvorčevu propovijed u Palmotićevu, kako je kao student slušao Škvorčevu raspravu s filozofom Bošnjakom, te kako se kao mladi svećenik susretao s njim kao s biskupom.

Tribini je prethodilo misno slavlje koje je predvodio o. Ivan Šestak te vjernicima predstavio Fakultet filozofije i religijskih znanosti, kao i Godinu sv. Ignacija, utemeljitelja isusovačkoga reda, koja je tu večer i otvorena u zagrebačkoj crkvi Bezgrešnog Srca Marijina na Jordanovcu.