Budi dio naše mreže
Izbornik

Kršćanski korijeni jamče Europi budućnost

Papine riječi uz molitvu Anđelova pozdravljenja u nedjelju 24. kolovoza 2003.

1. Ponovno se vraćam procesu europskog ujedinjenja i, osobito, odlučujućoj ulozi njezinih institucija. Mislim, u prvom redu, na Europsku uniju, zauzetu u traženju novih oblika otvaranja, susreta i suradnje među svojim zemljama članicama. Mislim, zatim, na Vijeće Europe, sa sjedištem u Strasbourgu, i pridružen mu Europski sud za ljudska prava, koji vrše plemenitu zadaću ostvarivanja Europe slobode, pravednosti i solidarnosti. Mora se, na kraju, spomenuti također Organizaciju za europsku sigurnost i suradnju koja se posvećuje promicanju temeljnih sloboda osoba i naroda.

2. Pratim u molitvi tijek radova na Ustavnoj povelji Europske unije, koju trenutno proučavaju vlade različitih zemalja. Uzdam se da će oni koji se tome posvećuju uvijek biti pokretani uvjerenjem da “dobro uređenje društva mora biti ukorijenjeno u istinskim etičkim i građanskim vrijednostima koje će biti što je više moguće zajedničke svim njegovim građanima” (Apostolska pobudnica Ecclesia in Europa, 114).
Sa svoje strane, Katolička crkva je uvjerena da će Kristovo evanđelje, koje je sačinjavalo konstitutivnu poveznicu europskih naroda u tijeku mnogih stoljećâ, nastaviti i u današnje doba biti neiscrpno vrelo duhovnosti i bratstva. Uzeti to na znanje bit će na korist svima, a izričito prepoznati u Ustavu kršćanske korijene Europe postaje za kontinent glavno jamstvo budućnosti.

3. Zazovimo Presvetu Mariju, da dadne da u izgrađivanju sadašnje i buduće Europe, nikada ne nestane onoga duhovnog nadahnuća koje je nužno da bi se na autentični način radilo u službi čovjeka. To nadahnuće nalazi u evanđelju sigurno jamstvo u korist slobode, pravednosti i mira svih, vjernika i nevjernika.