Métis Manitoba kod Pape: "Dirnuo nas je u srce"
FOTO: Vatican Media // Papa Franjo s predstavnicima Federacije Metis Manitoba iz Kanade
Vatikan (IKA)
Papa Franjo primio je 21. travnja u Vatikanu 55 domorodaca Federacije Métis Manitoba iz Kanade, prenosi Vatican News.
Riječ je o pravoj vladi iz Kanade, koja je 6. srpnja 2021. godine s državom potpisala sporazum o autonomiji. Njezini su članovi – poznati kao „Red River Métis“ – uglavnom koncentrirani u pokrajini Manitoba, u prerijama sjeverozapadnoga dijela Kanade. Zbog toga federacija nije sudjelovala na Papinim audijencijama s autohtonim stanovnicima Kanade (Métis, Inuit i First Nation) koje je krajem ožujka primio kao ‘organizacije’.
Métisi iz Manitobe bili su vrlo impresionirani Papinom gestom i riječima, rekao je predsjednik David Chartrand u poruci napisanoj uoči susreta u Vatikanu koji je zahtijevao tri godine priprema. Kao svi autohtoni narodi u Kanadi, posebno oni među nama koji su pretrpjeli štetu od strane pojedinaca koji su svoja nedjela skrivali iza Katoličke Crkve, osjetio sam olakšanje kad sam čuo papu Franju kako se iskreno ispričava. Znam da su mnogi Métisi Red River čekali tu ispriku dugi niz godina. Nadam se da će to pomoći u pokretanju procesa ozdravljenja i ujediniti nas na tom putu pomirenja, revitalizacije i obnove, istaknuo je u poruci Chartrand.
Sveti Otac potpisao je kopiju sporazuma potpisanoga s Kanadom, koja će biti izložena u muzeju koji će uskoro biti postavljen. Domoroci su potom Papi uručili različite darove, uglavnom rukotvorine izrađene od perlica, starih čak i 300 godina, koje su obilježje tog naroda.
Audijencija je bila također prigoda da Métisi ponove poziv Papi – koji je istaknuo volju da otputuje u Kanadu, vjerojatno u srpnju – da pohodi prijestolnicu pokrajine Winnipeg te blagoslovi grob Louisa Riela, vođe Métisa, kojega se smatra ocem Manitobe. On je, naime, 1800. godine predvodio pokrete otpora Red Rivera, nastojeći očuvati prava i kulturu naroda kada je njihova zemlja došla pod kanadski utjecaj. Predstavnici tog autohtonog naroda zatražili su od Pape da prigodom putovanja u Kanadu pohodi grob „čovjeka koji je dao sve, ne samo za narod Métisa, nego i za Crkvu“.