Budi dio naše mreže
Izbornik

Misa u povodu 60. obljetnice stradanja na Daksi

Dubrovnik (IKA )

Ulažite svoje snove i svoje snage u izgradnju svijeta u kojem će vladati mir, ljubav, pravda i sloboda. To je zalog, a i nalog nevino stradalih s Dakse, kao i svih drugih žrtava ovog podneblja, poručio je biskup Puljić

Dubrovnik, (IKA) – Šezdeseta obljetnica stradanja dubrovačkih vjernika i svećenika na otoku Daksi u blizini Dubrovnika obilježena je 25. listopada i večernjim euharistijskim slavljem u dubrovačkoj prvostolnici. Misu je u nazočnosti rodbine i prijatelja stradalnika, te svih onih koji cijene i poštuju njihovu žrtvu, predvodio dubrovački biskup Želimir Puljić.
#!#!U godini smo velikog spomena kršćanskih mučenika. Nekoliko naših biskupija obilježava 17-stoljetni jubilej svojih mučenika-zaštitnika. Tako je splitska Crkva u svibnju veličanstveno proslavila 1700. obljetnicu mučeništva sv. Dujma koji je bio ubijen za vladanja cara Dioklecijanova. Od mučenika koje je Dioklecijan dao poubijati, veliki je broj ugrađen u temelje Crkve hrvatskog prostora, te spadaju u početke organiziranog kršćanstva na ovim područjima. Mučenicima iz prvih stoljeća pridružili su se mnogi svjedoci vjere u vrijeme otomanske vladavine, kao i iz nedavnog vremena komunizma, među kojima se posebice ističe svijetla osoba kardinala Stepinca. Puno je, naime, pastira i običnih vjernika, muževa i žena koji su krvlju u XX. stoljeću potvrdili svoju vjernost Kristu”, kazao je biskup, podsjetivši kako je papa Ivan Pavao II. od mjesnih Crkava zatražio da prikupe potrebnu dokumentaciju o progonima svojih vjernika budući da je #!#!progonstvo vjernika – svećenika, redovnika i laika – proizvelo veliku sjetvu mučenika na različitim stranama svijeta”. Biskup je istaknuo kako je Crkva u Hrvata također Crkva mučenika. Naveo je pri tom brojna stratišta diljem domovine, rekavši kako su brojnim stradalnicima II. svjetskog rata grobovi do danas ostali nepoznati, poput onih s Bleiburga, “jer ta su stradanja kroz 50 godina bila negirana u historiografiji i proskribirana kao opasna tema o kojoj se nije smjelo govoriti”. Dvadeset prvo stoljeće, stoga, traži stvaratelje boljeg svijeta, bolje Hrvatske, nove i drugačije Europe, poručio je dubrovački biskup.
Nakana obilježavanje obljetnice stradanja na Daksi nije baviti se njihovim progoniteljima ili buditi strasti s osjećajima mržnje, već iskazati “dužno poštovanje prema nedužnim žrtvama i njihovoj moralnoj veličini koja je postala baštinom naše sadašnjosti”, upozorio je biskup.
Među pedeset i dvoje nastradalih s Dakse sedam je svećenika, kao sedam osobitih Božjih darova ovom mjestu, Gradu, Crkvi i biskupiji, rekao je biskup i naveo njihova imena. To su: don Mato Dobud, don Josip Schmidt, don Mato Kalafatović-Milić, don Đuro Krečak, članovi prezbiterija dubrovačke biskupije, fra Marijan Blažić i fra Toma Tomašić, članovi reda Male braće provincije sv. Jeornima, te o. Petar Perica član Družbe Isusove. Njihova je jedina krivnja bila što su kao navjestitelji Božje Riječi umjeli i htjeli očitovati radost da su po krštenju i ređenju postali odabrana djeca Božja, a po rođenju članovi Hrvata, jednog od najstarijih naroda Europe. Siguran sam kako bi svih tih sedam Kristovih pastira mogli s Pavlom ponavljati: Dobar smo boj bili, trku završili, vjeru sačuvali! Neka im Gospodin za to udijeli vijenac slave koji je pripravljen za sve one koji ga ljube, kazao je biskup.
Biskup je poruku stradalnika s Dakse uputio i nosiocima građanske vlasti, promicateljima općeg dobra i prijateljima kulturnog života. “Oni su bili žrtve bezbožne ideologije koja je bila naumila, silom i nasiljem stvarati znanost, tehniku, čovjeka, društvo i kulturu bez Boga i transcendencije. Suvremena globalizacija, nažalost, to isto čini samo na perfidniji i zavodljivi način. Stoga, vrednujte i poštujte tradiciju ovog podneblja koja, uklesana u kamenu, daje jasno usmjerenje za sadašnjost i budućnost. Imajte povjerenja u pobjedu Dobra i odvažite se potpuno prebjeći na Božju stranu kako bi i Bog bio s vama. Ulažite svoje snove i svoje snage u izgradnju svijeta u kojem će vladati mir, ljubav, pravda i sloboda. To je zalog, a i nalog nevino stradalih s Dakse, kao i svih drugih žrtava ovog podneblja, kako bi vam djeca i buduća pokoljenja bili trajno zahvalni, poručio je biskup Puljić.

Nakon euharistijskog slavlja u dubrovačkoj prvostolnici završeno je obilježavanje 60. obljetnice stradanja pedeset dvoje Dubrovčana na otoku Daksi recitalom #!#!Daksa – istina o jednom stradanju#!#!. Uz učenike dubrovačke gimnazije u programu su sudjelovali Mješoviti pjevački zbor #!#!Libertas#!#! i Katedralni madrigalisti.