Budi dio naše mreže
Izbornik

MJESEČNI SUSRET SVEĆENIKA ZADARSKE NADBISKUPIJE

Zadar (IKA )

Zadar, 9. 11. 2000. (IKA) - Mjesečni susret svećenika Zadarske nadbiskupije održan je 8. studenoga u Nadbiskupskom sjemeništu "Zmajević" u Zadru. Duhovni dio susreta u sjemenišnoj kapelici predvodio je zadarski nadbiskup Ivan Prenđa. U svojoj duhovnoj m

Zadar, 9. 11. 2000. (IKA) – Mjesečni susret svećenika Zadarske nadbiskupije održan je 8. studenoga u Nadbiskupskom sjemeništu “Zmajević” u Zadru. Duhovni dio susreta u sjemenišnoj kapelici predvodio je zadarski nadbiskup Ivan Prenđa. U svojoj duhovnoj misli nadbiskup Prenđa svećenicima je razlagao odlomak iz Lukina Evanđelja koji govori o pripadnosti učenika svome učitelju, te istaknuo: “Ja nemam sreću često slušati svoje prezbitere, a volio bih. Ne iz puke znatiželje, nego iz otvorenosti svjedočenju kako je odjeknula riječ Božja i kojih ste iskustva vlasnici. Jesam li sposoban dovesti sebe u pitanje pred tom Riječju? A riječ vezujemo uz osobu, uz lik onoga koji govori, uz život onoga koji iznosi poruke. Isusova riječ je kategorična i sebe stavlja pred svakog od nas. Kada stanemo pred Kristovu riječ, a to je njegova osoba, jesam li slobodan čovjek koji stoji iza svojih odluka, opredjeljenja, na svome putu koji sam svećeničkim ređenjem i još prije započeo”.
Potom je uslijedio pastoralni dio na kome je temeljeno predavanje “Sakrament bolesničkog pomazanja”, a održao ga je mr. Ivan Milovčić, rektor Bogoslovskog sjemeništa u Rijeci i profesor liturgike na Teologiji u Rijeci. U uvodnome dijelu izlaganja, predavač je istaknuo pitanje kako Crkva gleda na iskustvo ljudske patnje. “Po sakramentu bolesničkog pomazanja Krist želi biti blizu svakome bolesniku, svakome patniku i želi mu pomoći da i u bolesti sačuva svoje temeljno ljudsko dostojanstvo i dobije snagu za nošenje svog križa. Time se sakrament bolesničkog pomazanja uklapa u kontekst svih ostalih sakramenata, koji prate krucijalne trenutke u ljudskom življenju, od njegova rođenja do smrti. Činjenica da je bolesničko pomazanje sakrament, znači i to da je ono spasenjsko djelovanje što ga na bolesniku vrši proslavljeni Krist, koji se svećenikom služi samo kao oruđem u svojim rukama. Krist je onaj koji po molitvi i znaku bolesničkog pomazanja na bolesnicima nastavlja svoju službu ljubavi i pomoći, koju je nekoć započeo u Palestini. Krist bolesnicima daje snagu i nadu, premda su u grijehu, on im udjeljuje oproštenje. Bolesničko pomazanje nema nikakve veze s magijom i praznovjerjem, jer je spasenjsko Božje djelo čovjeku koji je potreban spasenja”, istaknuo je, između ostalog, mr. Milovčić. Koreferatom o pastoralnoj primjeni sakramenta bolesničkog pomazanja na terenu izvijestio je dekan Novigradskog dekanata i župnik u Pridragi don Nikola Tokić, istaknuvši da je kršćanska briga za bolesnike, briga cijele Crkve, ne samo bolesnikove rodbine ili pastoralnog osoblja u župi. Nakon predavanja bio je razgovor o izlaganjima. Susret je završio informacijama o budućim pastoralnim događajima i zadaćama u novim okolnostima mjesne Crkve.