Budi dio naše mreže
Izbornik

Mladi iz Amazonije sudjeluju u inicijativi "Franjina ekonomija"

Rim (IKA)

U četvrtak 15. srpnja počeo je prvi od četiri specijalističkih tečaja povezanih s poljoprivredno-prehrambenim sektorom i proizvodnjom energije, pogleda upravljenoga na svjetski susret mladih gospodarstvenika i poduzetnika koji će se, u sklopu inicijative "Franjina ekonomija" (The Economy of Francesco) održati u listopadu, prenosi Vatican News.

Nastavljaju se, dakle, inicijative kojima je svrha dati dušu gospodarstvu, u vidiku cjelovite ekologije. Traženje različitih prijedloga što se tiče poljoprivrede i energije, svrha je četiri tečaja koje su organizirali mladi, sudionici inicijative “Franjina ekonomija”, u suradnji sa Svjetskim forumom za hranu (World Food Forum), neovisnom globalnom mrežom koju su organizirali, i koju vode mladi kako bi promijenili poljoprivredno-prehrambene sustave i postigli Ciljeve održivoga razvoja.

Riječ je o tomu da se pronađu drugačiji prijedlozi u odnosu na ono kako se obično radi, nastojeći izbjeći promjene samo za bogate narode, koje neke ostavljaju iza sebe, istaknuo je u razgovoru za Radio Vatikan član središnjeg odbora “Franjine ekonomije” i koordinator Sela za poljoprivredu i pravednost, energiju i siromaštvo Maurizio Pitzolu. Napomenuo je, osim toga, da je pozornost, što se tiče energije, usmjerena ponajviše prema najsiromašnijim narodima, posebno u afričkim zemljama, u Južnoj Americi, Jugoistoku Azije, ali i najsiromašnijima u razvijenijim zemljama.

Na spomenutom se tečaju – webinaru posebno ističu svjedočanstva dviju mladih žena, iz Kolumbije i Ekvadora, koje predstavljaju domorodačke narode Latinske Amerike, a koje se bore protiv nepravda koje posljednjih desetljeća proživljavaju njihovi narodi zbog neodrživoga razvoja industrije. Njihovo zauzimanje proizlazi iz želje lokalnoga stanovništva da očuva biološku različitost, svoju tradiciju, svoju kulturu. Na webinaru će se također pokušati objasniti kako su Amazonska šuma i narodi koji žive u njoj u velikoj opasnosti zbog neodrživoga razvoja koji žele donijeti velike multinacionalne kompanije.

Ključne riječi:
franjina ekonomija prvi tečaj