Molitvena osmina za jedinstvo kršćana u Rijeci
FOTO: Helena Anušić // Završni susret Molitvene osmine za jedinstvo kršćana u Rijeci u Centru za mlade „Bl. Miroslav Bulešić“
Rijeka (IKA)
U programu ovogodišnje Molitvene osmine za jedinstvo kršćana pod geslom: „Teži za samom pravdom“ (Pnz 16,20b) u Rijeci su sudjelovale: Katolička Crkva, Evangelička Crkva, Baptistička Crkva, Makedonska pravoslavna crkvena općina „Sv. Car Konstantin i carica Elena“, Udruga „Mladi za Krista“, kršćanske zajednice mladih i aktivni vjernici laici.
Molitvena osmina počela je 18. siječnja u trsatskom svetištu, nastavila se ekumenskim malonogometnim turnirom u SRC 3. maj na Kantridi, Velikoj dvorani Nadbiskupskog ordinarijata u kojoj je predstavljena knjiga „Zlatko Dalić – Rusija naših snova“ te molitvenim programima u baptističkoj crkvi, evangeličkoj crkvi i prostorima Makedonske pravoslavne crkvene općine.
Završni susret održan je 25. siječnja u Centru za mlade „Bl. Miroslav Bulešić“ i uz Ekumenski odbor, kreirale su ga kršćanske zajednice mladih. Skup je pozdravio domaćin, povjerenik za mlade Riječke nadbiskupije vlč. Josip Pende nakon kojega su o geslu govorili predsjednik Ekumenskog odbora i biskupski vikar mons. mr. Matija Matičić, pastorica evangeličke crkve u Rijeci Melanie Ivančević i pastor baptističke crkve u Rijeci Giorgio Grlj.
O ekumenizmu u gradu Rijeci mons. Matičić kazao je kako je živ kroz cijelu godinu u konkretnim djelima zahvaljujući otvorenosti u različitosti.
„Mi nismo više neki Ekumenski odbor, nego ekumenska obitelj koja se u ime Kristovo okuplja i djeluje kroz iskreno zajedništvo i prijateljstvo.”
Te večeri uručen je i pehar pobjedničkoj ekipi ekumenskoga malonogometnog turnira koji se održao 19. siječnja u SRC 3. maj. Momčadi Refula pehar je uručio Siniša Klem iz Udruge „Mladi za Kista”. Raspjevanu večer kršćanskog zajedništva glazbeno su animirali Ristream i članovi Zdruga katoličkih skauta.
Kristocentričnost kao preduvjet za okupljanje oko bitnog – Krista – prije 23 godine združila je kršćanske Crkve u gradu Rijeci u Ekumenski odbor, no povijesno gledajući ekumenizam u Rijeci živio je i prije. Oduvijek je taj primorski prostor bio mjesto raskrižja Istoka i Zapada, polje susreta različitih kultura i bez međusobnog uvažavanja i tolerancije njegovih stanovnika, ‘riječki model ekumenizma’ danas ne bi bio primjer mnogima, ne samo u Hrvatskoj, nego i šire. Euharistijsko zajedništvo nije sredstvo, nego cilj i ekumena se već sada može razviti na ulicama, riječi su počasnog predsjednika Papinskog vijeća za promicanje jedinstva kršćana kardinala Waltera Kaspera i na tom tragu ekumenizam se živi u gradu na Rječini. Primjer su programi koji se održavaju tijekom cijele godine ne samo u sakralnim objektima, nego i u školama, sportskim dvoranama te prostorima za kulturna zbivanja. Zahvaljujući kulturi dijaloga, ekumenizam u Rijeci proširen je na međureligijski dijalog. Mostove od čovjeka prema čovjeku i čovjeka prema Bogu svih ovih godina grade mahom isti članovi Ekumenskog odbora, a posljednjih se godina sve više mladih sa svojim idejama uključuje u ekumenska gibanja.