Budi dio naše mreže
Izbornik

Mons. Andrija Anišić: Srebrni jubilej župničke službe i 35. obljetnica svećeništva

Subotica (IKA)

Misnim slavljem koje je 22. rujna u župi sv. Roka predvodio mons. dr. Andrija Anišić, svečano je proslavljena 25. obljetnica njegove župničke službe u toj župi kao i 35. obljetnica svećeničkoga ređenja.

Kako je istaknuo u propovijedi, proslava jubileja uvijek je prigoda da se zaviri u prošlost, osvrne na sadašnjost i usmjeri pogled u budućnost. „Prosudbu mojega dvadesetpetogodišnjeg djelovanja prepuštam dragom Bogu i vama, dragim župljanima. Ipak, svjestan sam svojih slabosti, grijeha i propusta koje sam kao župnik činio i zato molim Boga da mi se smiluje i oprosti. Također, molim sve vas da mi oprostite ako sam vas bilo čime povrijedio ili sablaznio. Bilo je toga i sa strane župljana prema meni, zato i ja svima od srca opraštam“, rekao je župnik, dodajući kako je svjestan svega onoga što je bilo dobro i lijepo u proteklih 25 godina. „Na tomu zahvaljujem Bogu i svima vama, jer smo radili zajedno, jer ste me podržavali stvarno, konkretnim radom i suradnjom, ali i molitvom, žrtvom i financijski. Uzvratio dragi Bog svojim milostima. Posebno zahvaljujem svim članovima Pastoralnog vijeća koji su to bili u pet saziva. Zahvaljujem dragim redovnicama koje su uz pastoralce moje prve suradnice, kako na vjeronauku tako i ovdje u crkvi. Hvala i svim sestrama na molitvama i žrtvama i ovima koje su sada tu i onima koje su tu bile u proteklom periodu kao i pokojnima. Osobito hvala s. Silvani Milan s kojom sam najdulje surađivao i koja mi je na početku župnikovanja bila glavna savjetnica jer je sve Kerčane već dobro poznavala. Osobito zahvaljujem i onima koji su bili u župi kao dio moje župne obitelji, a to je naš dugogodišnji duhovni pomoćnik mons. Marko Forgić te župni vikari – kapelani Dražen Dulić i Dražen Skenderović. U tu moju župnu obitelj spadaju i domaćice: + teta Janja Kujundžić, zatim Marija i Stipan Marjanušić te Marga Ivković Ivandekić. Osobito zahvaljujem našim službenicama u župnom uredu: Moniki Schönfelder koja je radila u uredu tri godine, a već 22 godine Slavica Tancoš. Imao sam sreće kao i svi župljani naše župe da su i Monika i Slavica radile, a Slavica i danas radi dragovoljno. Za svoj rad nisu dobile nikad nijedan dinar. Uzvratio i njima i svima gore nabrojanima dobri i svemogući Bog svojim blagoslovom i potrebnim milostima, a + teta Janji vječnu nagradu“, rekao je župnik. Od provjerljivih podataka u proteklih 25 godina spomenut ću samo podatke iz Matica i jedan podatak na koji se posebno ponosim. Ukupno je bilo: 1296 krštenja; 504 vjenčanja i 2169 sprovoda. U našoj župi su se u proteklih 25 godina za sakramente pripremile i 864 odrasle osobe. Neki od njih su danas vrlo dobri vjernici i naši župljani, pa i članovi Pastoralnog vijeća. Ističem da sam s odraslima najviše volio raditi, a navještaj Isusova evanđelja i jest naša prva svećenička dužnost. Kad sam imenovan župnikom razmišljao sam kako ću moći nasljedovati moje predšasnike, velike župnike Blaška Rajića, Ivana Kujundžića, Marina Šemudvarca, Blaška Dekanja… Onda sam odlučio da ću pokušati biti „velik po duhovnosti“. Trudio sam se to zdušno na različite načine, svih ovih godina. Posebno ističem brojene duhovne razgovore i ispovijedi kroz razgovor. Sadašnjost i budućnost povjeravam Božjoj providnosti, zaključio je župnik Anišić, zahvaljujući i svojoj obitelji, napose bratu i sestri, ali i pokojnim roditeljima kao i rodbini, prijateljima i dobročiniteljima koji su ga podržavali na svećeničkom putu. Mons. Anišić župničku službu preuzeo je 4. kolovoza 1994. godine, a prvu misu kao župnik slavio je na blagdan sv. Ivana Vianneya.

Na kraju misnoga slavlja, župniku je uime župne zajednice i Pastoralnoga vijeća čestitku izrekao načelnik PV-a Lazar Cvijin, zahvaljujući mu na svemu što je proteklih četvrt stoljeća učinio za ovu župu i što je vjernike, osobito mlade, privodio Kristu.

Tom prigodom župniku su odjeveni u bunjevačku narodnu nošnju darove uručili Ivana Vukov i Vladimir Bunford, a prigodnim igrokazom u kojem su na šaljiv način prikazali župnika oponašajući ga s ljubavlju, obradovali su ga vjeroučenici osnovne škole.

Pjesmom su mu čestitala i djeca iz vrtića „Marija Petković – Sunčica“ predvođena odgojiteljicom Marinom Piuković, kao i djeca iz Subotičkog oratorija predvođena Vedranom Cvijin, a na samom kraju pjesmom su mu čestitali i članovi Zajednici „Proroci“.

 

Pjevanje na misnom slavlju predvodio je župni zbor pod orguljskom pratnjom mr. Ervina Čelikovića i ravnanjem s. Silvane Milan. Misnom slavlju nazočio je i generalni konzul Republike Hrvatske u Subotici Velimir Pleša te konzul prvog reda Mihael Tomšić. Slavlje je potom nastavljano u župnom dvorištu uz zvuke tambure i ansambla „Biseri“.