Budi dio naše mreže
Izbornik

Na KBF-u u Đakovu obilježen Tjedan karijera

Đakovo (IKA)

Na Sveučilištu J. J. Strossmayera u Osijeku prvi put je od 13. do 17. svibnja održan Tjedan karijera Sveučilišta u Osijeku, a dio programa održan je 14. svibnja na Katoličkome bogoslovnom fakultetu u Đakovu, u Dvorani J. J. Strossmayera. Aktivnosti su bile namijenjene studentima 4. i 5. godine integriranoga preddiplomskog i diplomskog filozofsko-teološkog studija s ciljem njihova upoznavanja s mogućnostima zapošljavanja u različitim smjerovima.

 

Program je započeo uvodnim pozdravom doc. dr. Zdenka Ilića, prodekana za financije i organizaciju poslovanja, a studentima KBF-a svoj su način djelovanja u društvu, izazove, mogućnosti i uspjehe predstavili alumniji KBF-a.

 

O prvoj temi „Uvjeti zapošljavanja i rada“ govorila je dr. Teuta Rezo, predstojnica Katehetskog ureda Đakovačko-osječke nadbiskupije. Naglasila je važnost poslanja vjeroučitelja u školama i poteškoće zapošljavanja. Istaknula je kako prije svega svaki teolog mora „sebe vidjeti u školi“, biti samokritičan, svjestan svojih talenata, jasno ih prepoznati te prema tome usmjeravati svoj rad i djelovanje.

Suzana Matošević, voditeljica Bračnog i obiteljskog savjetovališta u Slavonskom Brodu, u sklopu teme „Zaposleni teolog na polju društveno-socijalnog rada“, govorila je o napuštanju rada u školi te počecima djelovanja Savjetovališta u Slavonskom Brodu – neizvjesnostima, teškoćama te radostima, napredovanju Savjetovališta i osobnom usavršavanju i zalaganju.

Studentima je predložila da već danas napišu pismo „najboljem prijatelju“ promatrajući svoj napredak, rad i djelovanje kao da žive u 2024. godini te opišu gdje su, što rade, kako su to ostvarili, koji je bio način i put realizacije. To je zapravo vizija i poslanje, a jasno strukturirano pismo može biti strategija ostvarenja vizije, pojasnila je Matošević. Istaknula je da na prvome mjestu treba poznavati sebe. Stoga je studentima podijelila listiće SWOT analize na koje je potrebno ispisati vlastite snage i slabosti te prilike i prijetnje iz okruženja, s naglaskom da prilike iz okruženja mogu poništiti vlastite slabosti, a snage mogu ukloniti prijetnje.

 

U istoj temi predstavila se Vanesa Šerić, specijalistica Pastorala kriznih situacija i predsjednica udruge PUKS – Podrška u kriznim situacijama, naglasivši kako je udruga sa svojim aktivnostima vrlo brzo prepoznata u okruženju s obzirom da je osnovana krajem 2017. godine. Studente je potaknula da uđu u društvo i potraže svoje mjesto u različitim sektorima jer djelovanje teologa je i više nego potrebno.

U drugomu dijelu izlaganja, u temi“ Teolog i mediji“ govorile su Snježana Majdandžić-Gladić, urednica internetske stranice Vjera i djela te Martina Kuveždanin, djelatnica Tiskovnog ureda Đakovačko-osječke nadbiskupije.

Majdandžić-Gladić prikazala je zanimljivost pri pretrazi pojma karijera na internetskoj tražilici, a na fotografijama bio je uglavnom prikazan čovjek koji se stepenicu po stepenicu uspinje do vrha, sam. To nije situacija s teologom, naglasila je jer poslanje podrazumijeva poniznost, služenje i zajedništvo s drugima, potrebitima. Potom je predstavila stranicu Vjera i djela, koja ima više od 30 000 pratitelja.

Kuveždanin je nakon predstavljanja svog puta i izazova koje je trebalo savladati te djelovanja Tiskovnog ureda Đakovačko-osječke nadbiskupije, studente pozvala da prihvate sve prilike za suradnju i volontiranje koje im se nude kako bi stekli različita iskustva i mogućnosti. Zatim ih je i pozvala na suradnju s Tiskovnim uredom podijelivši im „Mali priručnik za uspješnu suradnju“ koji jasno daje upute na koji način izvještavati te koja su pravila pisanja i objavljivanja vijesti. Preporučila je potom i studentima malu, ali vrlo korisnu knjižicu „Osobni poziv“ Herberta Alphonsa, u kojoj je – na tragu onoga što su predavači više puta spominjali – istaknuto kako „otkrivanje najistinskijeg ja duboko preobražava“ te se osoba „najdjelotvornije otvara prema društvenoj odgovornosti i odanosti kršćanskom životu i poslanju“.

U Karitativnoj radionici predstavio se mr. Igor Jakobfi, predsjednik Udruge Prijatelji svetog Martina koji je konkretno, na primjeru svoje udruge, uputio na razna područja i nove prilike poslanja teologa, koji su uvjeti zapošljavanja i djelovanja te načini financiranja udruga i zadruga. Istaknuo je kako za one koji su spremni djelovati po principu socijalnog nauka Crkve prostora ima, čak i u udruzi Prijatelji svetoga Martina.

Na kraju je govorio Mišo Lukačević, koji je nakon studija teologije i rada u školi poslan na Studij caritasa u Freiburg, a sada radi kao pomoćnik ravnatelja Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije. 

Predstavio je rad Caritasa i sva područja djelovanja, ističući kako potreba za činjenjem dobra u društvu postoji, a „svi mi izazvani smo pokušati na tu potrebu odgovoriti“.

Ključne riječi:
KBF u Đakovu Tjedan karijera