Istina je prava novost.

Nadbiskup Barišić: S iskrivljenom slikom Boga postoji opasnost od zaborava čovjeka

Više od 500 studenata okupilo se u ponedjeljak 28. listopada u velikoj sportskoj dvorani Studentskoga doma dr. Franjo Tuđman na Kampusu u Splitu kako bi zazvali Duha Svetoga za uspješan početak nove akademske godine. Euharistijsko slavlje predvodio je splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Marin Barišić.

U koncelebraciji bili su predstojnik Ureda za pastoral mladih Splitsko-makarske nadbiskupije dr. sc. don Mihael Prović, dekan KBF-a dr. sc. don Mladen Parlov, rektor Centralnoga bogoslovnog sjemeništa don Jure Bjeliš i predvoditelj trodnevne duhovne obnove na Kampusu dr. sc. fra Mario Knezović. Posluživao je nadbiskupov tajnik đakon don Nikola Šakić, a liturgijsko pjevanje animirao je Komorni zbor bogoslova CBS-a pod ravnanjem mo don Ivana Urlića.

Pozdravljajući svećenike, predstavnike županijskih i gradskih vlasti, rektora, dekane, profesore, sve djelatnike Sveučilišta u Splitu i studente, nadbiskup je svima zaželio uspješnu akademsku godinu, potaknuvši ih na suradnju s Duhom životvornim koji je jedini autentični kreator životnog uspjeha.

U homiliji govorio je o potrebi zaštite čovjekova dostojanstva koje je ugroženo na mnogobrojnim razinama. „Danas često slušamo kako je potrebno zaštiti biljne i životinjske vrste, koje su ugrožene od strane čovjekove želje za profitom. I naravno da kao sustvoritelji stvorenoga svijeta trebamo brinuti za ugrožene vrste koje nas okružuju.

No, nažalost, danas je ugrožen i čovjek. Ugrožen je na ekonomskoj, ekološkoj i ideološkoj razini.

Čovjek se najviše degradira ukoliko je sveden samo na tjelesnu razinu. Često se zaboravlja kako su duh i duša čovjekove dimenzije te kako čovjekovoj stvarnosti pripada razum po kojem je različit od ostaloga stvorenog svijeta, te slobodna volja. Sveti Pavao nam u poslanici Rimljanima govori kako nismo dužnici tijela, a sami smo svjesni činjenice da nas život po tijelu dovodi do osobne degradacije.

Degradiramo se kroz zlo, nepravdu, kriminal i ljubomoru, a nismo zbog toga stvoreni. Stvoreni smo na sliku Božju, kao osobe s dostojanstvom i puninom“, ustvrdio je mons. Barišić.

Naglasio je kako je čovjeku po Isus Kristu ponuđeno spasenje, rekavši: „Nije se lako oduprijeti svim izazovima koje čovjek ima pred sobom. Bez obzira na sve opasnosti ovoga svijeta čovjek nije promašen projekt, jer ga uz sve greške prati Gospodin Isus Krist. On nam daruje svoga Duha koji nas želi dovesti do životne punine vraćajući nam izvorno dostojanstvo. Njegova ljubav koja je razlivena u našim srcima želi nas zaštiti od osobne i društvene degradacije“.

Osvrćući se na evanđeoski tekst, istaknuo je kako na naše živote Krist uvijek gleda duhovnim očima. „U sinagogu ulazi bolesna pogrbljena žena. Žena koja je bila bolesna 18 godina nije bila lijepa ni poželjna u društvu te na nju nitko ne obraća pažnju. Isus je gleda očima punim ljubavi, ozdravlja je od njezina jada i pogrbljenosti te je stavlja u središte događaja vraćajući joj na taj način dostojanstvo. Gospodin ozdravlja pogrbljenu ženu u subotu te nam na taj način želi pokazati kako s iskrivljenom slikom Boga postoji opasnost od zaborava čovjeka. On ne prihvaća religioznost bez duhovnosti, upućujući nas na čovjeka u potrebi koji je slava Božja“, rekao je nadbiskup Barišić, dodajući kako Bog nije stvorio čovjeka da gleda u zemlju, nego kako bi pogled usmjerio prema nebu. „Ženu u sinagogi je umorio teret života i bolesti te je zbog toga bila pogrbljena. Nas danas pogrbljuje grijeh koji činimo prema Bogu i ljudima. Ne dopustimo da nam se životi svedu na tjelesnu razinu, nego otvorimo svoja srca Duhu koji nas želi uvesti u puninu ljubavi Božje“, nastavio je mons. Barišić.

Zaključujući, zaželio je studentima cjelovit rast u dimenziji kršćanskog dostojanstva „kako bi njihovo studiranje bilo prožeto Duhom istine, pravednosti i ljubavi prema zajednici u kojoj djeluju“.

Na kraju euharistijskog slavlja predstojnik Ureda za pastoral mladih dr. sc. don Mihael Prović zahvalio je nadbiskupu na praćenju akademske zajednice te na ohrabrujućim i pastirskim riječima. Pozdravljajući rektora, župana, predstavnika gradske vlasti, saborske zastupnike te profesore i studente Sveučilišta u Splitu upozorio je na važnost molitve u osobnom životu. „Ne trebamo se bojati svjedočiti svoju vjeru bez obzira na društveni položaj na kojem se nalazimo“, dodao je.

Poticajnim riječima, uspješan početak nove akademske godine studentima su poželjeli i pročelnik za društvene djelatnosti grada Splita Mate Omazić, župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban te rektor Sveučilišta u Splitu dr. sc. Dragan Ljutić.

Prije euharistijskog slavlja započela je trodnevna duhovna obnova na Kampusu pod nazivom „Jednom se živi! Tko preživi pričat će“ u organizaciji Ureda za pastoral mladih Splitsko-makarske nadbiskupije, Studentskog centara i Sveučilišta u Splitu. Obnovu predvodi fra Mario Knezović. U predavanju prvoga dana, fra Mario je studente potaknuo na suradnju s Isusom Kristom, istaknuvši:

„Isusu Kristu trebamo dopustiti slaganje našega života. Nemojte se bojati biti vjernici i to propovijedati, budite ljudi koji donose odluke te oblikujte društvo autentičnim kršćanskim vrijednostima“.