Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Nadbiskup Kutleša predvodio Službu Muke Gospodnje

Na Veliki petak, 18. travnja zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša predvodio je Službu Muke Gospodnje u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca, izvijestio je Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije.

U obredima su sudjelovali i umirovljeni zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, pomoćni biskupi Ivan Šaško i Mijo Gorski, kanonici Prvostolnog kaptola zagrebačkog, prebendari Prvostolne crkve zagrebačke, nadbiskupski tajnik vlč. Domagoj Topić te kardinalov tajnik vlč. Tomislav Hačko.

Služba Muke Gospodnje počela je prostracijom i Službom riječi. Propovijedao je biskup Gorski.

Osvrnuvši se na ulomak iz evanđelja, opis Isusove muke kako je prenio evanđelist Ivan, mons. Gorski istaknuo je simbol križa. „Koliko je razmišljanja o križu napisano, koliko je molitava upućeno, ali ipak, nekako to uvijek ostane izvan nas. Dublje postajemo svjesni križa tek u onom trenutku kada sami iskusimo svu težinu vlastitog križa, bilo bolesti, bilo odgovornosti, bilo teških međuljudskih odnosa, bilo nemoći pred patnjom drugih. Ma koliko se trudili razumom objasniti ljubav Božju na križu, uvijek ostajemo u šutnji pred tom ljubavlju i pred silnom patnjom ljudi“, rekao je biskup Gorski.

Zatim je u središte stavio šutnju. „Šutnja nije znak nemoći, ona je moćni odgovor“, naglasio je. Istaknuo je Očevu šutnju kada je Isus u Getsemanskom vrtu zavapio i na Golgoti na križu, ali Otac je šutio. „Misterij šutnje Božje proteže se kroz cijelo vrijeme naše povijesti. Bog šuti na patnju čovječanstva i nevinih. Nezamislivo je kolike su patnje ljudi od nerođenih do nemoćnih staraca, (…) u ratovima razorenih zemalja, uništenih obitelji, nasilja“, rekao je biskup Gorski.

„Zašto Bog šuti na zla i nepravde?“, upitao se biskup pa ponudio odgovor: „Ali, što bi nam još mogao reći kad je njegova Riječ razapeta na križu? Jer kad bi progovorio, osudio bi nas, svoju djecu, a ljubav ne sudi, ona sve podnosi, prema riječima sv. Pavla. Zato danas uza sve naše molitve i pjesme stojimo pred Isusovim križem u šutnji srca kao znakom priznanja naše grješnosti i znakom poniznosti pred neshvatljivom tajnom ljubavi“, poručio je mons. Gorski.

„Na Veliki petak učimo od Božje šutnje. Sjetimo se bl. Alojzija Stepinca koji se kao ni Isus nije branio. Šutio je na komunističkom sudu, svjestan da je Gospodin s njim i da onima koji ne priznaju istinu, uzalud je istinu govoriti“, povezao je biskup Gorski navevši šutnju na zagrebačkom Trgu bana Jelačića pri posjetu pape Benedikta XVI.: „Ta šutnja, to je gromoglasna šutnja!“

„Nije li vrijeme za šutnju kako bismo mogli čuti? (…) Naučimo šutjeti pred Bogom kako bismo mogli čuti njegove riječi, a i pred ljudima kako bismo mogli razumjeti što nam govore“, poručio je biskup.

Na kraju je biskup Gorski istaknuo čin zahvalnosti pred Isusovim križem naglasivši da zahvaljujući njegovu križu više nitko nikada nije sam u suzama u tami smrti. „Zahvalnošću Bogu javno ispovijedamo čudesna Božja djela, objavljujemo njegovu veličinu darovima križa. Šutnja i zahvalnost, danas prezrene i zaboravljene, a tako važne i ponekad tako teške“, zaključio je biskup Gorski.

Nakon homilije i Sveopće molitve, uslijedio je drugi dio obreda – poklon križu, a obredi su završili trećim dijelom – pričesti.

Službu Muke Gospodnje pjesmom su animirali Koralisti zagrebačke katedrale pod ravnanjem mo. Miroslava Martinjaka.

Vazmeno bdjenje na Veliku subotu u Bogoslužnom prostoru bl. Alojzija Stepinca počet će u 20 sati. Središnje svečano misno slavlje na Nedjelju Uskrsnuća Gospodnjega u 10 sati predvodit će nadbiskup Kutleša.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se