Budi dio naše mreže
Izbornik

Nastavak rada Obiteljske škole

Zagreb

Predavanja o odnosu kršćanstva i globalizacije te o odgoju za obitelj održali dr. Čorić i dr. Bortek Knešaurek

Zagreb, (IKA) – Profesor pastoralne teologije na Katoličkome bogoslovnom fakultetu u Splitu dr. Josip Čorić drugoga dana 32. Obiteljske ljetne škole u Zagrebu u četvrtak 28. kolovoza održao je predavanje o kršćanstvu i globalizaciji u kojemu je ukazao da globalizacija ne može bez religije, no ona želi nametnuti jedinstvenu religiju. Dr. Čorić poručio je da treba osluškivati znakove vremena te po jedinom znaku – Isusu Kristu djelovati i onda neće biti straha od globalizacije. Napomenuo je da suvremeni čovjek traži Boga, ali teško ga je tražiti “kad se nalazi u strujanjima koja ga vuku”. Pitanje zašto se kršćanstvo nije uspjelo nametnuti kao globalna religija, nego New Age, dr. Čorić prokomentirao je da nikada New Age neće dohvatiti ni globalno, a niti brojem katolike. U predavanju dr. Čorić se, uz ostalo, osvrnuo na Papine riječi uz molitvu Anđelova pozdravljenja u nedjelju 24. kolovoza kada je Sveti Otac govorio o procesu europskoga ujedinjenja i ulozi njezinih institucija. Papa je tom prigodom istaknuo da molitvom prati rad na Ustavnoj povelji Europske unije te je napomenuo da prepoznati u Ustavu kršćanske korijene Europe postaje za kontinent glavno jamstvo budućnosti.

Dr. Štefanija Bortek Knešaurek iz Ureda HBK za obitelj govorila je o društvu u odgoju mladih za brak i obitelj, pri čemu je ukazala da državna politika nije u dovoljnoj mjeri zauzeta za obitelj. Ona je u izlaganju upozorila na veoma nepovoljnu demografsku sliku jer se više od četrdeset godina Hrvatska demografski ne obnavlja, brine i drastična ostarjelost te veliko iseljavanje, budući da se, prema nekim podacima, od 1991. do 2001. u Zapadnu Europu iselilo oko 200.000 uglavnom mladih i visokoobrazovanih Hrvata.

Osvrnuvši se na obiteljsku politiku u Hrvatskoj, predavačica je predstavila mjere Nacionalne obiteljske politike, koja se, prema njezinoj ocjeni, bazira na tome da ženu po svaku cijenu stavi na tržište rada, da se stvori model dvohraniteljske obitelji, a nigdje se ne spominje mogućnost da žena može izabrati zvanje majke. Predavačica je pozvala da se dopusti mogućnost da neke žene, koje nemaju profesionalne ambicije, mogu biti samo majke. Govoreći o tome što država čini za mlade da bi ih potaknula na zajednički život, predavačica je predstavila Nacionalni program djelovanja za mlade, upozorivši da se nigdje u tome programu ne spominje odgoj. Ipak, prema njezinom mišljenju, od roditelja, preko škole i Crkve postoje velike mogućnosti da se mlade odgoji i pripravi za normalniji život. Dr. Bortek Knešaurek potom je pročitala predavanje ravnatelja Hrvatskog Caritasa prof. Marija Bebića u kojemu je predstavio projekt mreže crkvenih obiteljskih savjetovališta u Hrvatskoj.