Budi dio naše mreže
Izbornik

NASTAVLJEN KONGRES "KRŠĆANI I MUSLIMANI"

Sarajevo

Službena ceremonija zatvaranja započet će u 18 sati nakon čega će se istodobno pomoliti svatko po svom obredu.

Sarajevo, 15. 9. 2001. (IKA/KTA) – Na međunarodnoj međuvjerskoj konferenciji o kršćanima i muslimanima danas su predviđena izlaganja prof. dr. Mehmeta Aydina sa Sveučilišta u Izmiru i arhiepiskopa Tirane i cijele Albanije Anastasiosa Yanulatosa. Službena ceremonija zatvaranja započet će u 18 sati nakon čega će se istodobno pomoliti svatko po svom obredu. Za kraj današnjeg dana predviđen je simbolični čin potpisivanja poruke vjernika u Europi koja će biti upućena javnosti.
Drugi radni dan kongresa u organizaciji CCEE-a i KEK-a na temu “Kršćani i muslimani: odgovornost i religiozna zauzetost u pluralnom društvu” koji se održava od 12. do 16. rujna u Sarajevu započeo je predavanjem reisu-l-uleme Mustafe ef. Cerića. U predavanju je gosp. Cerić izrazio želju da kršćani i muslimani zajednički traže sretniju budućnost ističući kako se Europa odavno doživljava kao kršćanski kontinent što nije u potpunosti točno. U Europi žive i nekršćani što neki još uvijek ne prihvaćaju blagonaklono. “Budućnost Europe je u mnoštvu vjera i zato je važno da se nadiđu razlike”, istaknuo je reisu-l-ulema Cerić dodajući kako Kuran uči da nitko nema monopol nad istinom. Prema riječima predavača Cerića, kršćani i muslimani su prestali dijalogizirati jer ih vode predrasude, izgubljeno je povjerenje i suvisla komunikacija. Osvrćući se na ratna zlodjela koja su učinjena nad objektima vjerskih zajednica i Crkava u BiH, gosp. Cerić je istaknuo da nitko nije veći musliman, katolik ili pravoslavac ako je obeščastio ili porušio vjerski objekt neke druge zajednice. “Bit ćemo bolji kršćani ili muslimani ako prihvatimo jedni druge i međusobno se počnemo pomagati”, rekao je pred kraj izlaganja predsjednik islamske zajednice u BiH gosp. Cerić.
Drugo predavanje «Iz sjećanja prema suradnji» održao je nadbiskup Jean – Luc Brunin, iz Lillea i član Francuske BK. U svom se izlaganju nadbiskup Brunin oslonio na iskustvo koje nosi još kao svećenik kada je petnaest godina djelovao u župi u koju su pristizali mnogi stranci i tu tražili svoj novi dom. “Islam je religija koja pripada mnogim našim stanovnicima u Francuskoj i mi moramo naučiti živjeti zajedno. Moramo dijeliti prostor na kojemu živimo bez međusobnih odbacivanja. Kad živimo zajedno nužno je prihvatiti duh zajedništva i to bez straha da ćemo izgubiti vlastiti identitet”, rekao je, između ostaloga, nadbiskup Brunin.
Nakon izlaganja sudionici su se usuglasili oko deklaracije u povodu terorističkih napada na Sjedinjene Američke Države koja je upućena javnosti. U popodnevnim satima uslijedila su zasjedanja po radnim grupama a potom i plenarna diskusija u nazočnosti svih sudionika ovoga Kongresa.
Drugi radni dan zaključen je koncertom koji je priređen u Domu Armije. Na koncertu je nastupio Katedralni mješoviti zbor “Josip Stadler”, Sufi Ansambl “Nešidu-l-huda” i Interreligijski zbor “Pontanima”.
U nedjelju, 16. rujna predviđena su konfesijska slavlja s mjesnim Crkvama i odlasci kućama.(i09322KTA/sv)