Budi dio naše mreže
Izbornik

Nemoć pukog čovjekoljublja

Papine riječi uz molitvu "Kraljice neba" u nedjelju 16. svibnja 1999.

1. Radosno pozdravljam sve vas koji ste danas došli na Trg svetoga Petra za Dan Caritasa, kojeg promiče Papinsko vijeće “Cor unum”. Neki od vas imaju odgovornost u tim velikim katoličkim organizacijama pomoći, koje sa značajnim naporima nastoje suzbiti bijedu suvremenog svijeta. Drugi predstavljaju ono široko mnoštvo “dragovoljaca”, koji se u mnogim dijelovima svijeta besplatno posvećuju služenju bližnjemu. Prigodom prirodnih katastrofa, izvanrednih prilika, ratova, bolesti, mnoštva muškaraca i žena, u duhu velikodušne ljubavi prema bližnjemu, brinu se za one koji su u teškoćama i njima posvećuju vrijeme i snage, po primjeru dobroga Samarijanca. Upravo je dobri Samarijanac, o kojemu govori Evanđelje, lik dragovoljca koji postaje bližnji svom bratu koji je u potrebi (usp. Lk 10,30 sl.).
Dao Bog da to mirno “vježbanje nade” sve više širi svoje djelovanje, s poticajima koji smjeraju braniti ljudska prava, pomoći onome koji je potrebit, promicati kulturu solidarnosti i civilizaciju ljubavi.
2. Pred tim utješnim razvojem ustrojstava pomoći i promicanja čovječnosti koji su osobit doprinos kršćani pozvani dati? Oni, u svjetlu evanđeoskih pouka, znaju da moraju posvuda i sa svim raspoloživim sredstvima svjedočiti najvišu zapovijed ljubavi: “Ljubi Gospodina, Boga svojega, iz svega srca svojega… iz sveg uma svoga i iz sve snage svoje…Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga” (Mk 12,30-31). Ljubiti Boga i ljubiti bližnjega. Evo vjernikova poziva i poslanja. Ljubav prema braći proizlazi iz ljubavi prema Bogu i može dostići puninu samo u onome koji živi ljubav prema Bogu. Samo čovjekoljublje, koliko god je pohvalno, nemoćno je pred tolikim ljudskim nevoljama.
Kad ostaje vjerna Isusovu poslanju i primjeru, karitativna djelatnost kršćanina postaje navještaj i svjedočanstvo o Kristu koji daje svoj život, liječi čovjekovo srce, ozdravlja njegove rane prouzrokovane mržnjom i grijehom, daje svima radost i mir.
Dragovoljne službe, koje okupljaju osobe svakog socijalnog podrijetla i različitih uljudbenih i religioznih odnosa, očekuju da vjernici daju svoj specifični doprinos. Ako oni ne uvide tu apostolsku zadaću, u opasnosti su da ne ispune svoje evangelizatorsko poslanje biti “sol zemlje” i “svjetlo svijeta” (usp. Mt 5,12-13).
3. Obraćam se stoga vama, draga braćo i sestre, koji se u svom djelovanju nadahnjujete na Evanđelju. Primili ste dar djelatne ljubavi: budite svjesni da ste svjedoci i djelitelji toga dara. Vaše se poslanje nikada ne smije svesti na zadaću samo socijalnih djelatnika i samo velikodušnih čovjekoljubaca.
Evanđelje djelatne ljubavi veliko je proroštvo današnjih vremena. To je jezik evangelizacije koji neposrednije razumiju također oni koji još ne poznaju Krista. U bratu koji je potrebit nalazi se On sam. Jamči nam to osobito njegova riječ: “Što god učiniste jednome od ove moje najmanje braće, meni učiniste” (Mt 25,40).
Dok vam zahvaljujem za sve što činite, kažem vam uime Crkve: pokažite čovjeku našega doba Krista, umrla i uskrsla za spas svakoga ljudskog bića, bez rasne i uljudbene razlike! On je nada koja svijetli na obzorju čovječanstva.
Neka vam pomogne Marija, Djevica koja osluškuje i brižna Majka svih ljudi. Neka vas prati također moj blagoslov koji rado podjeljujem vama, vašim inicijativama i svima koje susrećete u svojem promicanju čovječnosti i kršćanskoj solidarnosti.